Podnoszenie jakości infrastruktury i transportu celem polskich firm

Opublikiwano: 4 kwietnia, 2022

Na Expo 2020 Dubai zaprezentowały szeroki wachlarz produktów i usług.

The objective of Polish companies is to improve the quality of infrastructure and transport
The objective of Polish companies is to improve the quality of infrastructure and transport
Infrastruktura drogowa, kolejowa, lotnicza czy morska rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. Coraz więcej firm i startupów stosuje nowe technologie i wykorzystuje wiedzę, aby zmieniać nasze najbliższe otoczenie. W Pawilonie Polski na Expo 2020 Dubai zaprezentowano przekrój rozwiązań: od inteligentnego oświetlenia przeznaczonego dla obiektów przemysłowych, handlowych i biurowych aż po roboty mobilne i wózki samojezdne.
  • Na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym, które odbyło się 28 marca 2022 roku podczas Expo 2020 Dubai, jeden z paneli dyskusyjnych dotyczył transportu i infrastruktury.
  • W wydarzeniu wzięli udział eksperci oraz przedstawiciele polskich firm. Zaliczają się do nich m.in. LUG Light Factory (producent wysokiej jakości opraw oświetleniowych dla obiektów sportowych czy handlowych) oraz Fiber Team (zajmujący się budową, pomiarami i naprawą linii światłowodowych)
  • Dzięki strategicznej lokalizacji na przecięciu głównych szlaków transportowych Polska coraz mocniej akcentuje silną pozycję na logistycznej mapie Europy
  • Polska ma cztery porty morskie o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju: Port Szczecin, Port Świnoujście, Port Gdynia i Port DCT Gdańsk (największy port kontenerowy na Morzu Bałtyckim). W 2020 roku obroty ładunkowe w portach morskich wyniosły 88,5 mln ton i wzrosły o prawie 6% w stosunku do 2019 roku

W strefie „Poland. Spirit of ingenuity” w Pawilonie Polski zaprezentowane zostały polskie firmy, które odniosły sukces dzięki wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań również w branży budowlanej. Jedną z nich był Budizol, specjalizujący się w zwiększaniu funkcjonalności, efektywności i energooszczędności budynków. Firma funkcjonuje na rynku od 30 lat. W 2010 roku za jej sprawą w Bydgoszczy powstał czterogwiazdkowy Hotel Holiday Inn ze 134 pokojami gościnnymi, przestronnymi i funkcjonalnymi salami konferencyjnymi oraz strefą relaksu z sauną i salą fitness. W kolejnych latach Budizol wybudował Hotel Rosevia Resort & Spa nad Morzem Bałtyckim oraz dostosował zabytkową kamienicę do nowych funkcji, dzięki czemu w Warszawie przy ul. Smolnej otworzył się wysokiej jakości hotel butikowy Indio Warsaw Nowy Świat.

W Pawilonie Polski na Expo 2020 Dubai swoją obecność zaznaczały także Columbus Energy i Saule Technologies, które 30 marca 2022 roku połączyły siły z Somfy Polska i podpisały umowę o współpracy strategicznej.  Wspólnie zajmują się wdrażaniem ogniw perowskitowych i wprowadzają na rynek nowe produkty dla sektora budowlanego. W 2021 roku zrealizowały swój pierwszy projekt oparty na kooperacji - łamacze światła na budynku firmy Aliplast w Lublinie. Dzięki temu innowacyjnemu i energooszczędnemu rozwiązaniu budynek jest chroniony przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem, a zimą przed wyziębianiem.

Z kolei pionierem w nowoczesnym i zrównoważonym transporcie jest firma Ekoenergetyka, która z powodzeniem projektuje i produkuje stacje o wysokiej mocy ładowania dla pojazdów. Ich rozwiązania są dostarczane zarówno producentom samochodów i autobusów elektrycznych, operatorom sieci, jak i punktom ładowania. Firma z Zielonej Góry obecna już jest na 26 rynkach i odnosi sukcesy w takich krajach jak Niemcy, Francja, Norwegia czy Szwecja.

Coraz większą rolę odgrywa także InMotion Labs. Firma z Krakowa jest producentem Car Scannera, który pozwala wygenerować szczegółową dokumentację dotyczącą każdego samochodu. Urządzenie znajduje zastosowanie w wypożyczalniach aut, salonach sprzedaży oraz firmach ubezpieczeniowych. Car Scanner wykonuje zdjęcia bardzo wysokiej jakości HQ i w ten sposób dokładnie sprawdza stan karoserii oraz wnętrza samochodu. Urządzenie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji czy technologię BlockChain, które służą do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach internetowych.

Polska odnosi sukcesy w rozwijaniu transportu będącego kluczowym elementem infrastruktury. Świadczy o tym między innymi bogata, 100-letnia historia rodzimego lotnictwa. W jej rozwoju główną rolę odegrali naukowcy i inżynierowie oraz środowiska akademickie. Obecnie przedstawiciele tej szybko rozwijającej się branży działają w Dolinie Lotniczej. Została ona powołana do życia w 2003 roku i skupia ośrodki szkolenia pilotów, instytucje naukowo-badawcze oraz 90% polskiej produkcji w przemyśle lotniczym. Dolina Lotnicza znajduje się w Rzeszowie i obejmuje swoim zasięgiem południowo-wschodnią Polskę.

Ładowanie ...