Expo 2010

Polska na światowej wystawie Expo 2010 w Szanghaju

Innowacje, Kreatywność i Polskie Odkrycia

Pod hasłem "Lepsze Miasta, Lepsze Życie" Expo 2010 w Szanghaju koncentrowało się na zagadnieniach związanych z rozwojem zrównoważonych miast, innowacjami urbanistycznymi i ochroną środowiska.

Bryła Pawilonu Polski została wybrana w konkursie ogłoszonym pod koniec 2007 roku. Zwycięską koncepcję opracowali młodzi architekci z Warszawy - Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska. Konstrukcja pawilonu przypominał złożoną kartkę papieru, a jej wzór został zainspirowany ludowymi wycinankami. Ściany pawilonu wykonano z podświetlonej od wewnątrz sklejki, co nadało mu wyjątkowy efekt kolorowego światła w nocy, wyróżniając w pejzażu wystawy. Dominującym materiałem wykończeniowym pawilonu było drewno.

Pawilon Polski był nie tylko miejscem prezentacji osiągnięć polskich firm i instytucji, ale także platformą promującą Polskę jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju miast. W ramach Expo 2010, Polska zaprezentowała swoje osiągnięcia w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych. Polskie firmy budowlane, architektoniczne i technologiczne miały okazję zaprezentować swoje najnowsze projekty i rozwiązania. Polska wyróżniała się również swoją dbałością o ochronę środowiska naturalnego, dlatego też prezentowano projekty związane z energią odnawialną i zielonymi przestrzeniami miejskimi.

Jednak polski udział w Expo 2010 nie ograniczał się tylko do dziedziny urbanistyki i programu gospodarczego. Polska ma bogate dziedzictwo naukowe, technologiczne i kulturalne. W Pawilonie Polski odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z polskimi odkryciami i wynalazkami, takimi jak Marie Curie i jej badania nad promieniotwórczością czy Jan Czochralski i jego metoda krystalizacji. Prezentowano również polską sztukę, kulturę, muzykę i tradycję.

Dzień Narodowy Polski na Expo 2010 w Szanghaju był wyjątkowym wydarzeniem, które miało na celu promowanie kultury, gospodarki i tradycji Polski na międzynarodowej arenie. Dzień Narodowy Polski, który przypadł na 2 lipca 2010 roku, był okazją do wzmocnienia relacji między Polską a Chinami oraz do zaprezentowania bogactwa polskiej kultury, nauki, gospodarki i turystyki.

Narodowy Dzień Polski podczas Expo
Ładowanie ...