Wystawa czasowa województwa kujawsko-pomorskiego

3 lutego 2022
Pawilon Polski

The Kujawsko-Pomorskie Region: Serenity – Impulse – Power

Ekspozycja województwa kujawsko-pomorskiego jest podzielona na trzy części: „spokój”, „impuls” i „moc ”.

Pierwsza z nich, czerpiącą z historii i tradycji kujawsko-pomorskiego, zgromadzi odwiedzających wokół makiety symbolizującej województwo jako podniebną wyspę. Nie mogło tutaj zabraknąć najważniejszych zabytków, ale także elementów nawiązujących do historycznych podań czy miejscowych legend. W tej części goście zobaczą także wizerunek Mikołaja Kopernika zrekonstruowany na podstawie czaszki astronoma. Część „spokój” zaprasza do odwiedzenia regionu poprzez przedstawienie jego dziedzictwa kulturowego i tradycji.

Część "impuls" odwołuje się do teraźniejszości. Tę instalację tworzą kody QR, które oprowadzają odwiedzających po bibliotece multimediów. Prezentują osiągnięcia, rozwój technologiczny, ważne postaci i ambasadorów regionu, co daje impuls do odkrywania województwa.

„Moc” to finalna część ekspozycji. Jej autorzy w sposób futurystyczny patrzą na przyszłość województwa. Projektanci modowi Rad Duet pokażą pracę artystyczną „Kowalski w kosmosie” oraz kolekcję Wiesia, inspirowaną fajansem włocławskim, a widzowie zobaczyć będą mogli również instalację audiowizualną nawiązującą do odkrytej przez toruńskiego astronoma profesora Aleksandra Wolszczana pierwszej planety poza układem słonecznym. Część ta pokaże też potencjał naukowy regionu, w którym tak samo, jak w czasach Mikołaja Kopernika, dokonywane są rewolucyjne odkrycia, mające potencjał, by zmieniać świat.

Oprócz wystawy czasowej, region zorganizuje także szereg aktywności dodatkowych, m.in. – warsztaty piernika, pokazy astronomiczne, koncerty Tomasza Organka. Szczegóły w kalendarzu wydarzeń.

Ładowanie ...