Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Wyzwania dla branży energetycznej do 2050 roku
Dekarbonizacja i inwestycje w odnawialne źródła energii. To wyzwania, jakie stoją w najbliższych latach przed branżą energetyczną, paliwową i petrochemiczną, o których na panelu „Green Technologies” na Expo 2020 Dubai mówił dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN.
Koncern posiada rafinerie w Polsce, na Litwie i w Czechach, w których przetwarza ok. 700 tys. baryłek ropy dziennie oraz posiada sieć 2 800 stacji paliw na pięciu rynkach, w których zapewnia paliwo dla ponad 100 milionów Europejczyków.
Rozwiązaniem dla firm multienergetycznych jest opracowanie strategii, które pozwolą na ograniczenie emisyjności, dekarbonizację i większe inwestycje w energię uzyskiwaną z OZE. Już teraz PKN ORLEN produkuje ok. 70 proc. energii ze źródeł zero i niskoemisyjnych.
Strategia 2030 przygotowana przez Koncern zawiera szereg rozwiązań, które mają na celu osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku Koncern zredukuje emisje CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki poprzez działania w trzech filarach:
- maksymalne wykorzystanie istniejących możliwości produkcyjnych, aby uzyskać z nich jak największą wartość,
- strategiczny rozwój w perspektywicznych obszarach, które obejmą petrochemię, energetykę gazową, energię odnawialną i detaliczną sprzedaż pozapaliwową,
- inwestycje w technologie przyszłości i nowe rynki, co obejmuje nową mobilność, recykling, technologię wodorowe, transformację cyfrową i energię atomową, jak małe reaktory modułowe.
Unijny pakiet Fit for 55 stanowi wyzwanie szczególnie dla firm z obszarów energetyki, jednak odpowiednio przygotowane plany rozwoju umożliwiają wykorzystanie transformacji energetycznej jako impuls do rozwoju swojej działalności.