Wyzwania dla branży energetycznej do 2050 roku

Opublikiwano: 5 kwietnia, 2022

Dekarbonizacja i inwestycje w odnawialne źródła energii. To wyzwania, jakie stoją w najbliższych latach przed branżą energetyczną, paliwową i petrochemiczną, o których na panelu „Green Technologies” na Expo 2020 Dubai mówił dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN.

Wyzwania dla branży energetycznej do 2050 roku
Wyzwania dla branży energetycznej do 2050 roku
Strategia Unii Europejskiej Fit for 55 zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. To ogromne wyzwania dla firm takich jak PKN ORLEN, dla których obecność na rynku budowana była na przetwórstwie ropy naftowej i sprzedaży paliw.

Koncern posiada rafinerie w Polsce, na Litwie i w Czechach, w których przetwarza ok. 700 tys. baryłek ropy dziennie oraz posiada sieć 2 800 stacji paliw na pięciu rynkach, w których zapewnia paliwo dla ponad 100 milionów Europejczyków.

Rozwiązaniem dla firm multienergetycznych jest opracowanie strategii, które pozwolą na ograniczenie emisyjności, dekarbonizację i większe inwestycje w energię uzyskiwaną z OZE. Już teraz PKN ORLEN produkuje ok. 70 proc. energii ze źródeł zero i niskoemisyjnych.

Strategia 2030 przygotowana przez Koncern zawiera szereg rozwiązań, które mają na celu osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku Koncern zredukuje emisje CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki  poprzez działania w trzech filarach:

  • maksymalne wykorzystanie istniejących możliwości produkcyjnych, aby uzyskać z nich jak największą wartość,
  • strategiczny rozwój w perspektywicznych obszarach, które obejmą petrochemię, energetykę gazową, energię odnawialną i detaliczną sprzedaż pozapaliwową,
  • inwestycje w technologie przyszłości i nowe rynki, co obejmuje nową mobilność, recykling, technologię wodorowe, transformację cyfrową i energię atomową, jak małe reaktory modułowe.

Unijny pakiet Fit for 55 stanowi wyzwanie szczególnie dla firm z obszarów energetyki, jednak odpowiednio przygotowane plany rozwoju umożliwiają wykorzystanie transformacji energetycznej jako impuls do rozwoju swojej działalności.

Ładowanie ...