Polskie pomysły na smart cities

Opublikiwano: 6 listopada, 2021

Inteligentne, ekologiczne i zrównoważone – jak polskie miasta poprawiają życie mieszkańców?

Organizatorzy Expo 2020 Dubai wskazują, że do 2050 roku ponad 70% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Na Wystawie Światowej w Dubaju wyzwaniom związanym z ich zarządzaniem poświęcone były wydarzenia w ramach tygodnia tematycznego „Urban & Rural Development” (31.10. – 6.11.2021). Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odpowiada za udział Polski w Expo 2020 Dubai, promuje rodzime rozwiązania inteligentnych miast. Kluczowym wydarzeniem w ramach kompleksowego programu gospodarczego było seminarium „Smart cities – rozwiązania przyszłości”.

Koncepcje miast idealnych pojawiły się już w starożytnej Grecji. Za ich urzeczywistnienie uchodziły Pireus i Pergamon, które wyróżniały się prostokątnym układem urbanistycznym. Według Leonarda da Vinci i renesansowych wzorców najlepsze miasta powinny leżeć nad rzekami. Za miasto idealne uchodził także Zamość. W XVI wieku został zbudowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando na wzór koncepcji „miasto-człowiek”, gdzie Rynek Wielki był jego „sercem”, a Pałac Zamoyskich „głową”. Obecnie koncepcje inteligentnych miast odpowiadają na problemy związane z transportem, opieką zdrowotną, czy edukacją. Duży nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój obszarów miejskich i dbałość o środowisko naturalne. Docelowo miasta przyszłości mają dążyć do samowystarczalności.

Rozwiązania smart cities w Polsce

Polskie miasta rozwijają się w szybkim tempie, a jakość życia ich mieszkańców stale się podnosi. We Wrocławiu, który w rankingu Global Cities of the Future 2021/22 został sklasyfikowany na 15. miejscu, pomysłów typu smart jest coraz więcej. Jednym z nich jest system sterowania ruchem w mieście z tablicami na przystankach, czujnikami i kamerami. Stolica Dolnego Śląska może się także pochwalić programem zajętości miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz autokarów. Rozwiązanie nie tylko zmniejsza emisję spalin, czy pozwala zaoszczędzić czas w poszukiwaniu miejsc postojowych, ale też w dużym stopniu ogranicza ruch w mieście. Znaczącą rolę w praktycznym zastosowaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju odgrywają także Zakopane i Wałbrzych. Oba miasta dbają o redukcję zanieczyszczenia powietrza i stosują pomysły zapobiegające pożarom składowanych odpadów. W Białymstoku inwestuje się z kolei w ekologiczne autobusy i transport, a Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przetwarza śmieci i produkuje z nich energię elektryczną dla miasta.

Lubin słynie zaś z inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego. Kiedy nie ma ruchu, latarnie redukują moc. Strumień światła zwiększa się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba - jak w pobliżu pojawia się pieszy lub samochód. Inne miasta też mają się czym pochwalić. W Gdańsku powstał energooszczędny budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ulicy Dolne Młyny. W Warszawie, która w rankingu Global Cities of the Future znalazła się na 20. miejscu, rozwiązaniem typu smart jest całodobowe miejskie centrum kontaktu. Za jego pośrednictwem można uzyskać informacje, zgłosić interwencję oraz przedstawić własny pomysł na ulepszenie miasta. Mieszkańcy mogą też korzystać z ponad 350 darmowych hotspotów. Duży obszar miasta zajmują tereny zielone (220 skwerów, 90 parków i 8000 ha lasów), a do dyspozycji mieszkańców jest ponad 480 km ścieżek rowerowych. Warszawa ma także sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu - znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce najlepszych miast dla startupów na świecie.

Dubaj – miasto marzeń i gospodarz Expo 2020 Dubai

Miejscem Wystawy Światowej jest Dubaj - jedno z najnowocześniejszych miast na świecie, które od lat 70. XX wieku w imponującym tempie realizuje ideę zrównoważonego rozwoju. Pełen rozkwit zawdzięcza odkryciu złóż ropy naftowej. Szejk Rashid bin Saeed Al Maktoum zainwestował środki finansowe w budowę miasta przyszłości. Dzięki temu Dubaj stał się ważnym centrum handlu, turystyki i smart city z największym budynkiem na świecie Burj Khalifa (828 metrów), najbardziej efektownymi kompleksami sztucznych wysp (Wyspy Palmowe i The World) i luksusowymi hotelami z Burdż al-Arab na czele. Rozwiązań budzących podziw jest znacznie więcej. Aplikacja mobilna The Dubai Personal Dashboard, która jest przeznaczona dla mieszkańców i turystów, zapewnia nielimitowany dostęp do najważniejszych informacji dotyczących miasta ze źródeł publicznych, prywatnych oraz z mediów społecznościowych. Do inteligentnych rozwiązań zaliczają się także publiczne hotspoty Wi-Fi, bezobsługowe metro, czy wirtualny przewodnik po wszystkich atrakcjach i wydarzeniach dla turystów. Expo 2020 Dubai jest kwintesencją dubajskiego rozmachu. Pierwsza Wystawa Światowa w kraju arabskim to największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze w historii porównywalne pod względem rozmachu do igrzysk olimpijskich, czy mistrzostw świata w piłce nożnej.

Seminarium gospodarcze PAIH – „Smart cities – rozwiązania przyszłości”

Seminaria biznesowe to inicjatywa w ramach kompleksowego Programu Gospodarczego na Expo 2020 Dubai, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Jej celem jest przybliżenie zagranicznym inwestorom usług, technologii i produktów polskich przedsiębiorców oraz nawiązanie kontaktów biznesowych w czterech obszarach: zielonych technologii, branży kosmicznej, inteligentnych rozwiązań dla miast oraz branży medycznej i farmaceutycznej. Seminaria odbywają się w Dubaju.

6.11.2021 r. odbyło się seminarium „Smart cities - rozwiązania przyszłości". W jego trakcie omówiono nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają jakość życia mieszkańców miast. Polska zaprezentowała się jako kraj otwarty na rozwiązania typu smart. Zaproszeni do dyskusji eksperci przedstawili wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wdrożenia nowoczesnych technologii.

Ładowanie ...