Polskie meble, tkaniny i ceramika wzorem dla innych

Opublikiwano: 1 grudnia, 2021

Na Expo 2020 Dubai promujemy sztukę użytkową

Wzornictwo przemysłowe ma w Polsce długą historię. Pierwsze sukcesy w tej dziedzinie odnieśliśmy w 1925 roku na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu. Po wojnie ważną postacią dla rozwoju sztuki użytkowej była Wanda Telakowska. Jak polskie wzornictwo przemysłowe prezentuje się obecnie? Niepowtarzalną okazją do promocji i prezentacji osiągnięć w tej dziedzinie jest Expo 2020 Dubai. W ramach Programu Gospodarczego przygotowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu pokazujemy potencjał polskich twórców

Polskie wzornictwo przemysłowe na Expo 2020 Dubai

Początki wzornictwa w Polsce

Zainteresowanie sztukami użytkowymi w Polsce nastąpiło za sprawą Warsztatów Krakowskich, które odniosły duże sukcesy na międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku. Łącznie otrzymały tam prawie 190 wyróżnień. W trudnych czasach powojennych kluczową rolę odegrała artystka sztuk plastycznych Wanda Telakowska. To właśnie w jej otoczeniu w 1947 roku stworzono pojęcie wzornictwa przemysłowego, a trzy lata później powołano do życia Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Wanda Telakowska do dzisiaj cieszy się dużą estymą. Pamięć o niej uczcili nawet mieszkańcy kamienicy na Starej Pradze i projektant Radek Skrzypczyk. W Warszawie przy ul. Panieńskiej powstał mural „Kajaki", który jest odwzorowaniem drzeworytu artystki i działaczki z 1933 roku.

Expo 2020 Dubai – areną międzynarodowej promocji polskiej szkoły wzornictwa przemysłowego

Obecnie wzornictwo przemysłowe cieszy się dużym zainteresowaniem, a elementy dekoracyjne, obok ceny i względów praktycznych, są najważniejszym argumentem przy wyborze danego produktu. Dlatego tak ważne jest, żeby promować polskich twórców, szukać nowych rynków i inwestorów zagranicznych. W 2010 roku na Expo w Szanghaju dostrzegliśmy duży potencjał wzornictwa przemysłowego - odbyła się wtedy wystawa „Wartość dodana. Wzornictwo z Polski”. Na Expo 2020 Dubai w promocji branży i nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych pomaga pierwszy tak kompleksowy Program Gospodarczy, który został przygotowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Składa się z kilkunastu inicjatyw ukierunkowanych na wzrost inwestycji i eksportu, m.in. dla firm z branż związanych ze sztuką użytkową.

Oskar Zięta jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców nowoczesnego designu

Na Expo 2020 Dubai o tym, że polski design może być pomysłowy i innowacyjny, przekonują projekty Oskara Zięty. Architekt i artysta z Wrocławia jest wynalazcą technologii przyszłości FiDU. Jednymi z najbardziej spektakularnych przykładów rzeźb jego autorstwa wykonanych w tej technice polegającej na „nadmuchiwaniu” form i kształtów ze stali, jest Wir. Najwyższa w Polsce instalacja artystyczna znajduje się w Warszawie w Galerii Północnej. Liczy sobie aż 24 metry i przykuwa uwagę oryginalną estetyką. Oskar Zięta jest też twórcą rzeźby Nawa, która również została wykonana z użyciem technologii FiDU. Do pompowania 51 804 kg stali wykorzystano 1 000 000 m3 powietrza. Wrocławski projektant ma na koncie także wiele innych sukcesów. Kolejnym z nich jest najlżejsze krzesło na świecie. Waży zaledwie 1660 gramów, jest wykonane z aluminium i otrzymało nagrodę Red Dot 2021.

Moduł z miedzi i srebra w Polskim Stole

Na Expo 2020 Dubai Oskar Zięta jest jednym z naszych ambasadorów sztuki użytkowej. Projektant z Wrocławia na Wystawę Światową przygotował moduły specjalne instalacji Polski Stół, które nawiązały do przekroju pasm górskich. Na potrzeby projektu skorzystał z technologii FiDU i nadał metalowym, dwuwymiarowym formom coś na kształt trzeciego wymiaru. Projekt powstał z miedzi i srebra oraz połączył oryginalną estetykę z funkcjonalnością. Moduł specjalny Osakara Zięty to jeden z kilku modułów, które tworzą spektakularną instalację Polski Stół.

Strefa Poland. Spirit of ingenuity

W strefie Pawilonu Polski „Poland. Spirit of ingenuity” prezentowane są polskie firmy, które specjalizują się w nowoczesnym i estetycznym designie. Oprócz studia Oskara Zięty można zapoznać się z osiągnięciami firmy Ergo Design. To biuro projektowe funkcjonuje na rynku już od 27 lat i ma na koncie 750 wdrożonych produktów dla różnych klientów: od systemu odzysku i recyklingu szkła aż po nowoczesne wózki dziecięce wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Wśród firm, które prezentują się na Expo 2020 Dubai, są też: Rondo (specjalizuje się w meblach ogrodowych), czy Serfenta (oferuje plecionkarskie kosze). W Pawilonie Polski można też podziwiać alternatywne propozycje w dziedzinie ceramiki użytkowej, dekoracyjnej i artystycznej w wykonaniu Modus Design. Studio to zostało założone w 1976 roku w Nowym Jorku przez uznanego projektanta Marka Cecułę, który obecnie współpracuje także z Polskimi Fabrykami Porcelany Chmielów i Chodzież.

W dniach 11.11. – 30.11.2021 r. w Pawilonie Polski odbyła się wystawa „O sile polskiego designu”. Organizatorem ekspozycji był Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Ładowanie ...