Polskie firmy z sektorów przemysłu ciężkiego i lekkiego rozwijają swoją działalność w Afryce

Opublikiwano: 23 marca, 2022

Expo 2020 Dubai okazją na odkrycie nowych rynków

Przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w strukturze polskiej gospodarki, a jego siłę stanowi ponad 13 tysięcy przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju. W 2019 roku wartość eksportu tego sektora osiągnęła ponad 141 milionów PLN. Z kolei na rynku energetycznym w Polsce działają cztery duże grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, które wytwarzają ok. 70 proc. energii w kraju.

Przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w strukturze polskiej gospodarki, a jego siłę stanowi ponad 13 tysięcy przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju. W 2019 roku wartość eksportu tego sektora osiągnęła ponad 141 milionów PLN. Z kolei na rynku energetycznym w Polsce działają cztery duże grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, które wytwarzają ok. 70 proc. energii w kraju. Expo 2020 Dubai to okazja na promocję obu branż oraz innych sektorów przemysłu na Bliskim Wschodzie, a także impuls do rozwoju na dynamicznych i chłonnych rynkach afrykańskich.

W Kenii sukcesy odnosi firma Fogo. To jeden z największych polskich producentów agregatów prądotwórczych, o których wysokiej jakości świadczy to, że są napędzane przez podzespoły uznanych marek światowych. Agregaty pracują na silnikach takich firm jak Volvo, Mitsubishi, Iveco, czy Honda. Fogo, oprócz agregatów prądotwórczych, ma także w swojej ofercie motopompy, dmuchawy, czy panele fotowoltaiczne. Z kolei Canpack, które działa w 19 krajach na świecie – w tym m.in. w Maroku – jest przedsiębiorstwem z Krakowa, które produkuje opakowania metalowe dla przemysłu spożywczego i chemicznego. Ma ponad 30 lat doświadczenia na rynku i rocznie produkuje około 26 miliardów puszek oraz sprzedaje je do ponad 100 krajów. W 2019 roku eksport stanowił aż 86 proc. przychodów Canpack, które działa w oparciu o politykę zrównoważonego rozwoju i angażuje się w inicjatywy z zakresu ochrony środowiska.

W Algierii swoją działalność gospodarczą rozwija Vistal Gdynia. Firma jest wiodącym producentem konstrukcji stalowych, który od 1991 roku aktywnie działa na rynku europejskim. Vistal Gdynia to firma z ugruntowaną pozycją w branży. Może się pochwalić ponad 30-letnim doświadczeniem w konstrukcjach stalowych dla przemysłu budowlanego, energetycznego, czy okrętowego. Izodom to z kolei producent energooszczędnych domów, które znacząco ograniczają emisję CO2. Firma działa między innymi w Maroku i Zambii. Ich energooszczędne domy zbudowane są na podstawie systemu, liczącego sobie około 100 różnych elementów. Można je ze sobą łączyć tak, by uzyskać określoną wielkość i kształt domu. Z elementów Izodom można wznosić wszelkiego rodzaju budynki: od wielopiętrowych bloków mieszkalnych, aż po domki jednorodzinne.

Polskie firmy, w tym te z branży chemicznej i energetycznej, które decydują się na eksport do Afryki, poświęcają dużo czasu na poznawanie nowych rynków, które różnią się od tych europejskich. Wymaga to pracy własnej oraz inwestycji w niezbędne pozwolenia. W znajdowaniu odpowiednich pośredników oraz kontaktów na lokalnych rynkach pomagają Zagraniczne Biura Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wsparcie finansowe dla firm, które chcą rozwijać się na tych rynkach, oferuje z kolei BGK i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz zdobycia cennego know-how na temat poszczególnych rynków będzie Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie odbędzie się 28 marca 2022 roku w ramach udziału Polski na Expo 2020 Dubai.

Ładowanie ...