Polskie firmy technologiczne wnoszą nową jakość do medycyny

Opublikiwano: 5 lutego, 2022

Expo 2020 Dubai pomaga im w ekspansji na zagraniczne rynki

W Polsce powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w nowych technologiach, które znajdują coraz szersze zastosowanie w opiece zdrowotnej. Oferują one rozwiązania oparte na zdalnej diagnostyce, biomateriałach, robotyce, wirtualnej rzeczywistości, czy sztucznej inteligencji. Według raportu Digital Health aż 84% spośród nich planuje rozwój na nowych rynkach. W nawiązywaniu kontaktów biznesowych sprzyja kompleksowy program gospodarczy, który został przygotowany na Expo 2020 Dubai przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Polska na Expo 2020 Dubai pokazuje najbardziej obiecujące i przełomowe rozwiązania technologii medycznych. Medical Inventi, które jest prywatną inicjatywą środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opracowało pod okiem doświadczonego zespołu badawczego, nowoczesne rozwiązanie preparatu implantacyjnego III generacji. Regeneruje on tkankę kostną oraz wspomaga rekonstrukcję samych kości. Stosowany przed firmę biomateriał daje pozytywne efekty do tego stopnia, że nie ma konieczności przeprowadzania powtórnych operacji w celu usunięcia implantu.

EGZOtech to z kolei producent robotów neurorehabilitacyjnych. Jeden z nich - Luna EMG oferuje innowacyjne rozwiązania. Posiada spersonalizowane i automatyczne programy treningowe dla pacjentów ze znacznymi deficytami ruchowymi. Zwiększa siłę mięśni, zakres ruchu i stopień koordynacji. W terapii i treningach pomagają wbudowane gry, które mogą być stosowane podczas ćwiczeń. Robot Luna EMG monitoruje także postępy w neurorehabilitacji i terapii ortopedycznej, a wyniki są dostępne w postaci raportów. Coraz większe znaczenie na rynku nowoczesnych technologii medycznych odgrywa także poznański startup - Aether Biomedical. Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć jest projekt bionicznej protezy przedramienia Zeus. W dużej mierze rozwiązuje problem czucia pomiędzy ludzkim ciałem a protezą, tak aby proces sterowania kończynami był jak najbardziej naturalny. Firma pozyskała 14 mln zł od amerykańskich funduszy na ekspansję w USA. Dla wielu osób po amputacji może stać się przepustką do powrotu do normalnego życia. Proteza wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki z zakresu druku 3D, przetwarzania biosygnałów oraz uczenia maszynowego. Wielofunkcyjna bioniczna proteza dłoni oferuje aż 14 różnych chwytów. Sygnały z nerwów i mięśni odbierają elektrody podłączone do protezy. Sygnały są przetwarzane za pomocą specjalnych algorytmów i tłumaczone na ruch. Zeus jest już dziś dostępny w 12 państwach Unii Europejskiej i Azji. Założycielami Aether Biomedical są indyjscy naukowcy Dhruv Agrawal i Faith Jiwakhan, którzy w 2018 roku w ramach Poland Prize otrzymali 100 tysięcy złotych na otwarcie firmy w Polsce. Program wsparcia realizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zachęca w ten sposób zagraniczne startupy do prowadzenia biznesu w Polsce.

Nowe technologie w opiece zdrowotnej na Expo 2020 Dubai

Tematyka dostępu do technologii i rozwoju wiedzy medycznej są motywem głównym wielu wydarzeń na Expo 2020 Dubai. Zaliczają się do nich największe w rejonie krajów Bliskiego Wschodu targi branżowe Arab Health, które odbywają się w Dubaju. Na polskim stoisku firmy technologiczno-medyczne aktywnie promowały swoje produkty i usługi z zakresu elektromedycyny i technologii medycznych, IT w branży medycznej i zdrowotnej, sprzętu diagnostycznego i laboratoryjnego, fizjoterapii i technologii ortopedycznej oraz produktów jednorazowego użytku.

Na Wystawie Światowej tematyce zdrowia i opieki medycznej organizatorzy poświęcili także tydzień tematyczny "Health & Wellness" (27 stycznia - 2 lutego 2022 roku). Ważnym wydarzeniem dla polskich firm poszukujących partnerów handlowych na nowych rynkach, było także seminarium biznesowe organizowane przez PAIH – „Przyszłość zdrowia. Jak technologia rewolucjonizuje branżę opieki zdrowotnej” (3 lutego 2022 r). Dostęp do technologii i rozwój wiedzy sprawiły, że rynek medyczny stał się jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki, co również pozytywnie wpłynęło na rozwój innowacji w obszarze technologii medycznych oraz wzrostu startupów. Wydarzenie stworzyło pole do dyskusji na temat wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań w leczeniu człowieka – z zastosowaniem sztucznej inteligencji czy robotyki. Seminarium pokazało najnowsze trendy oraz było próbą zdefiniowania wyzwań, które stoją przed polskimi startupami.

Polskie startupy w służbie branży medycznej

Polski sprzęt i urządzenia medyczne słyną z wysokiej jakości produkcji, niskiej awaryjności, niskich kosztów eksploatacji, serwisu i części zamiennych, wysokiej trwałości, kompatybilności ze sprzętem innych producentów oraz doskonałego stosunku jakości do ceny. Wartość krajowa polskiego sektora wyrobów i aparatury medycznej wynosi 2,9 mld euro i stanowi 15% udziału wszystkich polskich producentów.

Raport „Top Disruptors in Healthcare” określa stan startupów tworzących nowe technologie medyczne i stopień ich rozwoju. Z badania przeprowadzonego na ponad 100 polskich firmach wynika, że aż 61% respondentów reprezentujących konkretne organizacje jest na etapie komercjalizacji lub ekspansji biznesu. W stosunku do poprzedniego roku więcej startupów oferuje rozwiązania telemedyczne (55%) oraz rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe (45%). Z badania wynika także, że spora część startupów opracowuje innowacje w dziedzinach danych medycznych, urządzeń, czy samodzielnych aplikacji. Aż 60% deklaruje powtarzalny przychód ze sprzedaży. Świadczy to o dużym potencjale eksportowym i inwestycyjnym organizacji. Ogromnym zainteresowaniem firm technologicznych cieszy się perspektywa rozwoju na zagranicznych rynkach. Expo 2020 Dubai jest doskonałą okazją do tego, żeby z nawiązką osiągnąć założone cele.

Ładowanie ...