Polski przemysł jachtowy na szerokich wodach

Opublikiwano: 28 listopada, 2021

Już teraz podbija rynki Bliskiego Wschodu i wyznacza nowe trendy na Expo 2020 Dubai

Polska jest liderem branży jachtowej w Europie, produkującym rocznie około 22 000 jachtów. Nasze jednostki pływające cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Norwegii, Francji, czy Niemczech. Expo 2020 Dubai jest niepowtarzalną okazją, by o tym przypomnieć. Od początku Wystawy Światowej wizytówką sektora jachtowego jest moduł specjalny „Polskiego Stołu”, który przygotowała stocznia Conrad Shipyard. Nawiązania nowych kontaktów będą targi towarzyszące Wystawie Światowej – Dubai International Boat Show. Za udział Polski w Expo 2020 Dubai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Expo 2020 Dubai okazją do rozwoju branży na Bliskim Wschodzie

Niepowtarzalną okazją do promocji polskiego przemysłu jachtowego na rynkach Bliskiego Wschodu będzie wydarzenie towarzyszące Wystawie Światowej - Dubai International Boat Show. Targi branży jachtowej zostały przełożone z marca 2021 r. na 2022 r. Odbędą się między 8.03. a 12.03.2022 r. Na targach będziemy mieć stoisko narodowe promujące polski przemysł jachtowy. POLBOAT (Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych) wesprze polskie stocznie, producentów i dystrybutorów.

Instalacja Polski Stół na Expo 2020 Dubai z elementami materiałów stosowanych w przemyśle jachtowym

Doskonałą kondycję branży jachtowo-stoczniowej podkreślamy na Expo 2020 Dubai. Polska pokazuje potencjał eksportowy i inwestycyjny naszego kraju, a za organizację naszego udziału w Wystawie Światowej odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. PAIH przygotował pierwszy tak kompleksowy program gospodarczy składający się z kilkunastu różnych inicjatyw. Miejscem prezentacji i opowieści o Polsce jest Pawilon Polski. Jego centralną część zajmuje Polski Stół, który składa się ze 120 wyfrezowanych modułów z drewna. Integralną częścią instalacji są moduły specjalne wykonane przez artystów, rzemieślników i architektów. Jeden z modułów przygotowała stocznia Conrad Shipyard, specjalizująca się w budowie pełnomorskich jachtów motorowych i żaglowych o długości co najmniej 25 metrów.

W swoim projekcie nawiązuje do konstrukcji kadłuba jachtu, który zbudowany jest ze stali i aluminium. Moduł został stworzony z pociętych elementów metalowych, które utworzyły sieć kratownic symbolizujących wnętrze jachtu. W kratownice włożono kostki szlachetnego drewna oraz kamienia. Tym samym twórcy pokazali złożoność produkcji w miniaturze oraz wpisali się w całościową wizję projektu Polskiego Stołu i Pawilonu oraz hasła przewodniego naszej prezentacji – „Poland. Creativity inspired by nature. – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. W strefie zwiedzania Pawilonu Polski „III Poland. Spirit of ingenuity” prezentowane są polskie firmy z branży jachtowej: Conrad Shipyard, Sunreef Yachts, Galeon oraz Northman Shipyard. Można też poznać najważniejsze informacje na temat tego sektora.

Sukcesy na Dubai Boat Show 2018

Na Dubai Boat Show 2018 polska firma z Gdańska zaprezentowała spektakularny katamaran 40 Open Sunreef Power. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem - a to, co go wyróżniło na tle innych jednostek pływających, był nowoczesny wygląd z nieograniczonymi możliwościami personalizacji oraz kadłubem wykończonym diamentową powłoką. Prezes firmy Francis Lapp ogłosił wtedy plan rozwoju ośrodka w Dubaju mającego produkować model 40 Open Sunreef. Firma zaprezentowała na targach także jacht Sunreef Supreme 68 Power Athena z powierzchnią ponad 300 m2 przestrzeni mieszkalnej. Dzięki obecności na targach w Dubaju potwierdziliśmy nie tylko, że jesteśmy czołowym eksporterem jachtów (według Eurostatu polski eksport jachtów stanowi 60 procent ogólnej wartości eksportu jachtów w UE), ale też wyznaczamy nowe trendy w tej szybko rozwijającej się branży.

Polski przemysł jachtowo-stoczniowy

Polski przemysł jachtowo-stoczniowy rozwija się w bardzo szybkim tempie i od kilka lat jest naszą wizytówką na świecie. Produkujemy rocznie około 22 000 jachtów, dzięki czemu jesteśmy liderem w Europie i drugim państwem po Stanach Zjednoczonych pod względem produkcji jachtów 6-9 metrowych. Staliśmy się regionalną wytwórnią jachtów, z której usług najchętniej korzysta Norwegia (w 2016 roku kupiła jachty za 70 mln Euro), Francja (46 mln) i Niemcy (44 mln). Naszymi jednostkami pływającymi zainteresowane są także kraje spoza UE: Australia, Chiny, Rosja, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W 2017 r. wartość eksportu łodzi i jachtów produkowanych w kraju wyniosła łącznie aż 484 mln euro.

Wydarzeniem, które znacząco wpłynęło na popularność polskiego przemysłu jachtowego na Bliskim Wschodzie, były targi Dubai Boat Show 2018. Stoisko narodowe zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odpowiada także za udział Polski w Expo 2020 Dubai. Jej zadaniem była promocja czołowych polskich firm jachtowych inwestujących w jakość, nowe technologie i materiały. Na targach pojawiło się między innymi dużo zapytań o polskie komponenty do produkcji ze strony klientów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i krajów Bliskiego Wschodu. Dużym powodzeniem cieszyły się luksusowe jachty i katamarany.

Ładowanie ...