Polski design na Expo

Opublikiwano: 13 sierpnia, 2021

Piękne, użyteczne i kreatywne - ikony polskiego designu zachwycają i będą wizytówką Polski na Expo 2020 w Dubaju

Polski design ma bogatą historię i silną markę na arenie międzynarodowej. Na tę ugruntowaną już pozycję zapracowali projektanci, artyści, architekci, czy rzemieślnicy wielu pokoleń. Już od ponad 100 lat zaskakują świat pomysłowością i swoimi umiejętnościami. Wystawa Expo 2020 w Dubaju będzie doskonałą okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która jest odpowiedzialna za nasz udział w Wystawie Światowej, podjęła współpracę z wybitnymi twórcami. Polskie firmy pokażą, jak opierając się na umiejętnościach, rzemiośle oraz nowych technologiach, przekształcać naturalne surowce w prawdziwą sztukę.

Polski design zmieniał się z biegiem lat. Nawiązywał do zastanej rzeczywistości i z czasem coraz bardziej wychodził naprzeciwko oczekiwaniom i gustom koneserów sztuki i zwykłych użytkowników przedmiotów życia codziennego. W czasach zaborów czy wojen wykorzystywano motywy regionalne i kulturowe. Wprowadzano elementy polskości na znak obrony tożsamości narodowej. Po II wojnie światowej i okresie stalinizmu w projektowaniu zaczęto coraz wyraźniej stawiać na praktykę i funkcjonalność. Nawiązywano też do nowych nurtów w sztuce. W efekcie powstało wiele ważnych przedmiotów: figurki z Ćmielowa zaprojektowane przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, czy krzesło Muszelka autorstwa Teresy Kruszewskiej. Obecnie w polskim designie dominuje minimalizm, który przejawia się zarówno w formach, jak i kolorystyce zdominowanej przez jasne i ciepłe barwy. Coraz częściej do głosu dochodzą futurystyczne inspiracje, dominują aerodynamiczne kształty mebli czy przedmiotów codziennego użytku. Do łask wracają też projekty z czasów PRL-u, w tym m.in. prace profesora Rajmunda Hałasa, czy Czesława Kowalskiego. Dzieje się tak za sprawą pracowni produkujących meble w oparciu o oryginalne założenia z przeszłości.

Polski design inspirowany naturą

„Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą.” – to hasło, które doskonale oddaje charakter polskiego designu i jego przywiązanie do natury. Nasz kraj zawsze obfitował w lasy, dlatego też tradycja związana z obróbką drewna jest u nas wciąż żywa. Hasło jest jednak przede wszystkim motywem przewodnim naszej obecności na Expo 2020 w Dubaju. Podkreśla unikalne piękno polskiej natury i przyrody oraz wskazuje, że głównym zasobem są ludzie. Artyści, rzemieślnicy, inżynierowie, czy architekci odznaczają się kreatywnością, są pracowici, nowatorscy, a także wyznaczają nowe trendy.

Pawilon Polski. Tradycja i nowoczesność

Już główna arena prezentacji oraz nośnik informacji o naszym kraju, czyli Pawilon Polski, jest doskonałym przykładem na to, jak bardzo innowacyjny jest polski design. Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków. Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart. Konsorcjum jest także pomysłodawcą instalacji artystycznej „Polski Stół”, która stanie w centralnej części pawilonu. Będzie kwintesencją polskiego designu, jego historii i aktualnych trendów.

Polski Stół. Spektakularna sztuka użytkowa ze 120 modułów

Powierzchnia Polskiego Stołu została stworzona z ponad 120 modułów – wyfrezowanych bloków z polskiego drewna jesionowego. Każdy z nich przedstawia wybraną część Polski – ukształtowanie terenu, krajobraz, przestrzeń miejską. Instalacja zawiera w sobie także wyjątkowe moduły specjalne. To oryginalne, artystyczne obiekty wiodących polskich artystów i rzemieślników, którzy specjalizują się w tworzeniu w konkretnych materiałach lub za pomocą danej techniki. W Polskim Stole znalazły się moduły wykonane z gliny (Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”), szkła (Agnieszka Bar), stali i materiałów używanych w przemyśle jachtowym (Conrad Shipyard), miedzi i srebra (Oskar Zięta), drewna (Maciej Siuda) i specjalnego aluminium do druku 3D (PIAP Space). Polski Stół będzie unikalnym obiektem artystycznym i wizytówką naszego designu.

Program Partnerski Expo 2020. Promocja eksportowego potencjału polskiego designu

Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai to projekt oparty na współdziałaniu. W myśl hasła Wystawy „Connecting minds. Creating the future - Łącząc umysły. Tworzymy przyszłość”, w przygotowania Polski do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaangażowanych jest wiele firm prywatnych. Wśród nich są przedstawiciele polskiego designu, którzy dołączyli do pierwszego w historii tak kompleksowego Programu Partnerskiego. Inicjatywę realizuje Polska Agencja Inwestycji i Rozwoju i odpowiada za zwiększenie ekspansji zagranicznej polskich firm. Na Expo 2020 w Dubaju zaprezentują się także reprezentanci polskiej szkoły designu. Jednym z nich będzie Szkilnik Design, który specjalizuje się w produkcji luksusowych umywalek i wanien wykonywanych z drewna. Ważnym elementem produktów Szkilnik Design jest najwyższej klasy wykończenie oraz ręczne wykonanie, dzięki czemu każdy produkt jest jedyny w swoim rodzaju. W Wystawie Światowej weźmie udział także Crystal Julia. To huta, która oferuje produkty ze szkła kryształowego - ręcznie formowane i szlifowane oraz nawiązujące do wzornictwa XIX wieku.

Expo 2020 w Dubaju odbędzie się między 1 października 2021 r. a 31 marca 2022 r. Pawilon Polski i Polski Stół będą głównym miejscem promocji polskiego designu i jego potencjału eksportowego na nowe rynki Bliskiego Wschodu i Afryki.

Ładowanie ...