Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Polska przypieczętowała udział w EXPO
Podsumowanie stanu przygotowań oraz zaprezentowanie dalszych wytycznych dotyczących projektowania, budowy oraz treści ekspozycji były tematami zjazdu uczestników EXPO 2020. Podczas spotkania Polska podpisała kontrakt potwierdzający nasz udział w Wystawie.
W trakcie dwudniowych obrad (26–27 listopada) udział w EXPO zapowiedziało aż 190 państw, o 10 więcej niż zakładali organizatorzy. Natomiast oficjalny kontrakt uczestnictwa podpisały 24 państwa, w tym Polska, Japonia, Maroko, Serbia i Singapur. W naszym imieniu podpis złożył Komisarz Sekcji Polskiej Tomasz Pisula. Polska okazała się być w grupie uczestników najbardziej zaawansowanych w przygotowaniach do wystawy. Oprócz niej, projekty pawilonów narodowych zaprezentowało dotychczas tylko 10 ekip: Austria, Brazylia, Czechy, Finlandia, Niemcy, Nowa Zelandia, Oman, Szwajcaria, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Spotkanie było także okazją do zaprezentowania kolejnych regulacji odnoszących się do udziału w EXPO. Organizatorzy przekazali wytyczne dotyczące: prowadzenia działalności komercyjnej na terenie wystawy, przygotowania wydarzeń towarzyszących, zatrudniania pracowników i zakładania stałych przedstawicielstw państw-uczestników. W agendzie spotkania znalazła się także wizyta na placu budowy wystawy. Prace na nim przebiegają zgodnie z harmonogramem, wszystkie główne budynki są już we wstępnej fazie budowy. Powstaje również EXPO Village, osiedle mieszkaniowe dla personelu oraz nowa linia metra, która połączy teren wystawy z centrum Dubaju.
Wystawa Światowa w Dubaju pod hasłem „Łącząc umysły – tworzymy przyszłość” rozpocznie się 20 października 2020 r. i potrwa do 10 kwietnia 2021 r. W czasie 173 dni ma ją odwiedzić ponad 18 mln osób z całego świata. Polski pawilon narodowy będzie miał powierzchnię ok. 3 tys. m kw. Autorem projektu jest warszawska pracownia WXCA, która pokonała w konkursie 29 zespołów architektonicznych z całego świata. Zaproponowana przez polskich architektów koncepcja pawilonu zakłada modularną konstrukcję drewnianą, która poprzez sposób zaprojektowania, wykorzystane materiały oraz design nawiązuje do idei mobilności i zrównoważonego rozwoju, czyli obu haseł przewodnich polskiej ekspozycji. Inspiracją dla zwycięskiego projektu była migracja ptaków, oznaczająca nie tylko mobilność, ale także globalną, międzykulturową i handlową wymianę, nawiązywanie kontaktów, czerpanie w sposób zrównoważony z zasobów naturalnych.