Polska butikowa oficyna wydawnicza gościem specjalnym szejków i ministerstw na Bliskim Wschodzie

Opublikiwano: 30 stycznia, 2022

Dom Emisyjny Manuscriptum to oficyna wydawnicza jakich niewiele na świecie, dlatego na półwyspie arabskim, gdzie zabytki światowego piśmiennictwa cenione są szczególnie, zapraszana jest przy wielu okazjach za równo na prywatne jak i publiczne wydarzenia, by uświetnić każdy kulturalny program.

Manuscriptum gościem specjalnym szejków i ministerstw na Bliskim Wschodzie
Manuscriptum gościem specjalnym szejków i ministerstw na Bliskim Wschodzie
Choć specjalizacja wydawnicza sprofilowana na doskonałym, wiernym, wręcz naukowym replikowaniu nieudostępnianych publicznie zabytków światowego piśmiennictwa, znana jest na świecie od lat sześćdziesiątych, atrybutem nie do pomięcia w kolekcji Manuscriptum jest dobór wyłącznie cymeliów określanych jako NAJ: najcenniejsze, najbardziej tajemnicze, największe, najdroższe, najstarsze, najcięższe etc.

Nie dziwi więc, że kraje takie jak Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Katar, które z racji swej koczowniczej tradycji nie posiadając cennych księgozbiorów, z radością zapraszają Manuscriptum do prezentacji tych niezwykłych manuskryptów. Podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai, które zbiegły się z obchodami 50-lecia założenia Emiratów Arabskich, oficyna występowała w Pawilonie Polski w charakterze partnera za sprawą wydanej 2 lata temu faksymile manuskryptu Emira Wacława Rzewuskiego „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”. Manuskrypt ten jest niezwykłą i jedyną encyklopedią wiedzy o kulturze tamtego regionu z czasów Beduinów. Jest kompendium wiedzy o tradycjach,  zwyczajach i przede wszystkim historii hodowli koni czystej krwi arabskiej. To swego rodzaju kulturowy pomost między polską, a arabską kulturą, i to za jego sprawą Manuscriptum stała się w tamtym regionie tak bardzo rozpoznawalną polską marką.

Wydawcy wielokrotnie gościli już z manuskryptem na dworach tamtejszych książąt, szejków czy oficjeli, a ich obecność w Pawilonie Polski na Expo 2020 Dubai nawiązuje do jednego z motywów przewodnich jakim jest też polska gościnność. Manuskrypt Rzewuskiego ukazuje związki Polski ze światem arabskim i gospodarzem Wystawy Światowej.  Buduje wśród lokalnych odbiorców świadomość istnienia Polski i jej kulturalnego, gospodarczego i ludzkiego potencjału.

Manuscriptum była również gościem specjalnym najważniejszego na świecie wydarzenia związanego z końmi – Dubai Horse Fair. To bez wątpienia największe spotkanie dla świata hodowców, kolekcjonerów, fanów wyścigów konnych oraz business’u związanego z końmi na Półwyspie Arabskim.

Równocześnie z Targami odbywała się inna niezwykła impreza organizowana pod patronatem jednej z najważniejszych osób w kraju - Szejka Mohammed’a bin Rashid Al Maktoum’a, Wiceprezydenta i Premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Władcy Dubaju – Dubai International Arabian Horse Championship – tutaj również gościło faksymile Manuskryptu Emira Rzewuskiego, które prezentował Dom Emisyjny Manuscriptum. To piękne, w jubilerskiej oprawie, faksymile manuskryptu polskiego bohatera romantycznego Wacława Rzewuski, który był polskim Laurence z Arabii choć 100 lat przez angielskim protagonistą, przypomina, że udał się on w tamte regiony w 1817 by sprowadzić do Europy konie arabskie i zafascynowany tamtejszą kulturą i ludźmi stanął do walki wraz z Beduinami przeciwko Turkom. Otrzymał tytuł emira – wodza arabskiego i udokumentował kompendium wiedzy tamtego regionu, które do dziś jest tam bezcenne. Faksymile Manuscriptum pozwala wydobyć na światło dzienne oryginał, skrywany w Bibliotece Narodowej - zabytek piśmiennictwa i cieszyć się jego zawartością osobom rządzącym krajami arabskimi jak i ich mieszkańcom, którzy znajdują swoje korzenie w spisach ludności sporządzonych na kartach manuskryptu.

Faksymile „Sur les Chevaux Orientaux et provants des Races Orientales pierwszy raz pokazane zostało na targach książki w Abu-Dhabi w 2018 roku i od tego czasu Manuscriptum gości na salonach szejków i prominentów arabskich. Wydana w limitowanym nakładzie 200 egzemplarzy, gdziekolwiek się pojawia, przyciąga wszystkie oczy i podbija serca najważniejszych osobistości świata business’u, polityki, sztuki z całego Półwyspu Arabskiego.

Dom Emisyjny Manuscriptum jest zawsze specjalnym gościem z Polski na tych ważnych imprezach świata arabskiego, a podczas Expo 2020 Dubai jest jedyną firma z branży wydawniczej reprezentującą Polskę. Jej faksymilia znane są jako doskonałe kopie bezcennych manuskryptów. Wydawane w ściśle limitowanych i niepowtarzalnych nakładach stanowiąc niewątpliwą gratkę dla miłośników historii, kultury, sztuki a także dla wyrafinowanych klientów, władców państw, pracowników naukowych uniwersytetów oraz kolekcjonerów i inwestorów.

Manuscriptum jest Partnerem Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.

Ładowanie ...