Pawilon Polski zwycięzcą srebrnej nagrody za najlepszą aranżację wnętrz na Expo 2020 Dubai

Opublikiwano: 31 marca, 2022

Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai otrzymał srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości.

Poland Pavilion at World Exhibition Expo 2020 Dubai received silver award for EXHIBITION DESIGN
Poland Pavilion at World Exhibition Expo 2020 Dubai received silver award for EXHIBITION DESIGN
Nagrodę przyznało Bureau International des Expositions (Biuro Wystaw Światowych) – międzyrządową organizację odpowiedzialną za nadzorowanie i regulowanie Wystaw Światowych.

Nagrody zostały ogłoszone podczas ceremonii „BIE Day Awards Ceremony” 30 marca 2022 r., będącej podsumowaniem sześciomiesięcznej Wystawy Światowej. Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach: architektura i krajobraz, aranżacja wnętrz i interpretacja tematu. Laureaci zostali wybrani przez międzynarodowe jury złożone z dziewięciu ekspertów. Jury odwiedziło każdy pawilon na Expo 2020 Dubai w trakcie dwóch sesji, w styczniu i marcu 2022 roku.

Poland Pavilion at World Exhibition Expo 2020 Dubai received silver award for EXHIBITION DESIGN    Poland Pavilion at World Exhibition Expo 2020 Dubai received silver award for EXHIBITION DESIGN

Nagrody mają długą tradycję sięgającą 1851 roku, kiedy to w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa. Stanowią integralną część Wystaw Światowych i odgrywają kluczową rolę w uhonorowaniu Oficjalnych Uczestników za ich wkład i wysiłki na rzecz rozwoju tematu Expo, zrównoważonego rozwoju i edukacji społeczeństwa.

Projektując zarówno architekturę budynku, jak i wystawę, chcieliśmy stworzyć spójną, immersyjną przestrzeń, wielowymiarowe doświadczenie, zachęcające nie tylko do poznania wieloaspektowości Polski, ale również do refleksji nad współdziałaniem człowieka i natury oraz wspólną odpowiedzialnością za planetę.  Zwiedzając pawilon, nasi goście mieli poczuć, że są integralną częścią czegoś większego i ich działania mają znaczenie. Wystawa Światowa Expo ma także wymiar edukacyjny, więc mam nadzieję, że nasze działo inspiruje innych do mądrego korzystania z zasobów natury czy wręcz wyznacza kierunki projektowania w duchu gospodarki cyrkularnej na przyszłość.  Jestem dumna, że to, co stworzyliśmy wspólnie z Bellprat Partner ze Szwajcarii jest tak wyraźnie odczytywane i doceniane przez międzynarodowe środowisko – mówi Marta Sękulska-Wrońska, architekt, partner w WXCA, współautorka Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.

Narracja Pawilonu Polski zbudowana jest wokół hasła przewodniego polskiego udziału w Expo 2020 Dubai - “Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. We wnętrzach pawilonu dominuje naturalne drewno oraz biała rzeźba kinetyczna przypominająca lecące ptaki. Jedną z głównych atrakcji jest instalacja artystyczna „Polski Stół” będąca miejscem spotkań gości pawilonu. Instalacja została stworzona z ponad 120 modułów drewnianych oraz modułów specjalnych z m.in. z miedzi, aluminium, szkła czy ceramiki.

Cały nasz zespół ogromnie ucieszyła nagroda Biura Wystaw Światowych, które są integralną, wyczekiwaną częścią każdego Expo. To uwieńczenie naszych wieloletnich przygotowań i sześciu miesięcy aktywnej promocji Polski na Expo 2020 Dubai. Pawilon Polski jest architektonicznym dziełem sztuki ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków. Odwiedzający mogli poznać w nim opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości – powiedział Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski.

Przygotowanie ekspozycji Pawilonu Polski – od projektowania do realizacji – stało się okazją do spotkania wielu fantastycznych zespołów, bez których ten projekt nie mógłby powstać. Doświadczenie Pawilonu jest sumą tego, co o Polsce chciało opowiedzieć łącznie kilkaset twórczyń i twórców - artystów, projektantów, naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. To nagroda dla nas wszystkich. Największe brawa należą się jednak gospodarzom Pawilonu, którzy przez ostatnie pół roku dali mu jego najważniejszą treść, goszcząc międzynarodową publiczność, jak nikt inny na Expo. Brawa dla całego zespołu Poland at Expo i najlepszych na świecie studentów polskich uczelni – komentuje Jan Pomierny, producent kreatywny, prezes Science Now - Stellar Fireworks.

Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Wspólnie stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Pawilon miał inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.

Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiadało konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie – FM Aldentro.

To już druga tak istotna nagroda dla Pawilonu Polski. Niedawno Pawilon Polski otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion (najlepszy duży pawilon) w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

W 2010 roku podczas Wystawy Światowej Expo w Szanghaju, Pawilon Polski uzyskał srebrną nagrodę za najbardziej kreatywną prezentację, natomiast podczas Wystawy Międzynarodowej w 2017 roku w Astanie Pawilon Polski otrzymał złotą nagrodę w kategorii architektura i design pawilonu do 400 m kw.

Poland Pavilion at World Exhibition Expo 2020 Dubai received silver award for EXHIBITION DESIGN

Pełna lista laureatów dostępna TUTAJ.

Ładowanie ...