Niezwykły drewniany design

Opublikiwano: 16 lutego, 2022

Połączyć ogień z wodą to wyzwanie na najwyższym poziomie. Czegoś podobnego próbował dokonać Konrad Szkilnik, wprowadzając na rynek drewniane umywalki. Próba sił z żywiołem wody zakończyła się sukcesem.

Szkilnik Desing - unusual wooden designs
Szkilnik Desing - unusual wooden designs
Wydawać by się mogło, że każdy widzi, czym jest umywalka. Prosty owalny lub prostokątny kształt misy, bez pretensji do zaskakującego wzornictwa, klasyczna biel ceramiki czy metaliczny połysk stali. Użyteczność, którą bierzemy za coś tak oczywistego, że przestajemy zwracać uwagę na formę. Tymczasem to właśnie forma - ale i wyjątkowy materiał - wyróżniają produkty Szkilnik Design.

Materiały prasowe

Forma w warstwach

Pierwsze zaskoczenie - kształt. Te umywalki przykuwają wzrok geometrią, miękkimi liniami lub wyraziście zaakcentowanymi falami. Czasem przywodzą na myśl płaskie muszle, pierścienie dysków, wir wodny. Drugie zaskoczenie - narastające warstwy, promieniście ułożone pasy, niczym w przekroju skały osadowej, powstają dzięki zastosowaniu drewna. Jego słoje możemy zobaczyć w każdej z umywalek Szkilnik Design. Tyle, że w dotyku umywalka nie jest drewniana - jest gładka, śliska i błyszcząca. Jak szkło lub porcelana. „Nadajemy naszym umywalkom nowoczesne kształty, ale za każdym razem eksponujemy materiał, jakim jest drewno. To nowoczesne, lekkie formy” - mówi Konrad Szkilnik, projektant i właściciel firmy. „Zazwyczaj, gdy słyszymy o drewnianych umywalkach, są to produkty olejowane, wymagające stałej konserwacji. Nasze umywalki, dzięki gładkiej, lakierowanej powierzchni, są łatwe w utrzymaniu. Należy tylko pamiętać, aby nie czyścić ich proszkami i pastami do szorowania”.

Drewno na wysoki połysk

Firma jest stosunkowo młoda, działa na polskim rynku od 2010 roku. Początkowo realizowała indywidualne zamówienia w zakresie obróbki drewna i tworzyw sztucznych, jednak z czasem i rosnącym doświadczeniem Konrad Szkilnik poszukiwał produktu, który połączy "zwykły" i naturalny materiał, jakim jest drewno, a jednocześnie zaskoczy swoją formą. „Ludzie przyzwyczaili się do drewnianych blatów, mebli, kuchni i dodatków. Drewniana umywalka jest rozwinięciem oferty wykorzystania tego materiału w dość nietypowej dla niego przestrzeni, jaką jest łazienka” - podkreśla. A wykończenie umywalek na wysoki połysk sprawia, że są one idealnym uzupełnieniem większości aranżacji - stanowią ozdobę zarówno klasycznych łazienek, jak i tych wykończonych coraz popularniejszym betonem architektonicznym, dodając im ciepła charakterystycznego dla drewna. Tak naprawdę umywalki Szkilnik Design zaczęły być prezentowane na szerszą skalę od końca 2016 roku. Na rok 2017 w stałej ofercie znajduje się dziewięć modeli nablatowych oraz umywalka wolnostojąca. Zdecydowana większość produktów trafia do wnętrz prywatnych, ale firma nawiązuje kontakty handlowe z architektami i wykonawcami oraz salonami łazienkowymi zarówno w kraju, jak i w Europie, sukcesywnie poszerzając sieć dystrybucji.

Od miodowego brązu do głębokiej czerni

Wszystkie modele są autorskimi projektami Szkilnik Design, opracowywanymi w systemie CAD i wielokrotnie modyfikowanymi tak, aby klient otrzymał produkt, który nie tylko go zachwyci, ale będzie też praktyczny. Proces produkcji podzielony jest na kilka etapów: najpierw warstwowe klejenie drewna i wstępna obróbka. Podstawą jest drewno bukowe, wykończeniem - drewno egzotyczne. W tym momencie zaczyna się wielodniowa praca nad każdą umywalką z osobna. „Nazywam to pracą ręczną, choć oczywiście jest ona wykonywana przez maszyny. Ale to żmudny proces, wymagający ogromnej staranności i uwagi” - mówi Konrad Szkilnik. Forma jest szlifowana i przygotowywana do bejcowania. To właśnie na tym etapie drewno zyskuje swój niepowtarzalny kolor, który jest jednym z jego atutów. Następnie, po bejcowaniu, drewno jest impregnowane, a na samym końcu wielokrotnie lakierowane. Produkcja jednego elementu w serii trwa od 12 do 14 tygodni. Dobór produktów wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym jest wynikiem wieloletnich badań i sekretem firmy istotnie przyczyniającym się do osiągnięcia efektu końcowego. Konrad Szkilnik zapytany o najpopularniejsze modele zaznacza, że trudno to jednoznacznie określić. Dużo zależy od regionu, z którego pochodzi klient, ale też od jego decyzji - czy woli aranżację z jedną dużą umywalką, czy z dwiema mniejszymi. On sam ma swoje wybory: skośną, czarną Deltę, płaską i owalną Firth oraz prostokątną Krill.

Kolekcja łazienkowa

Umywalki to obecnie najliczniej reprezentowany, ale nie najważniejszy produkt kolekcji. Marka Szkilnik Design sukcesywnie poszerza swoją ofertę o kolejne elementy wyposażenia wnętrz. Od 2019 roku kolekcja składająca się z wanny w 2 rozmiarach oraz umywalki dostępna jest w stałej ofercie. Szkilnik Design, podobnie jak w przypadku poprzednich projektów, chce błyszczeć oraz zachwycać kształtem. Co nie jest łatwe. „Projektowanie umywalek jest o wiele prostsze: wiadomo jak ma wyglądać środek, jakie wymagania musi spełniać, by woda prawidłowo spływała, a nie rozpryskiwała się wokół. Dzięki temu można poszaleć na zewnątrz. Z kolei w wannie kształt musi pełnić funkcję praktyczną, musi być wygodny, ale jednocześnie musi przyciągać uwagę swoim kształtem” - podkreśla Szkilnik.

Szkilnik Design stara się regularnie prezentować zarówno na targach budowlanych, jak i tych związanych z designem czy wyposażeniem wnętrz. W ostatnim czasie firma prezentowała swoje produkty m.in. w Las Vegas, Dubaju, Moskwie i Rotterdamie. Szkilnik Design jest oficjalnym Partnerem Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai, gdzie umywalki zostały zainstalowane w strefie VIP. W 2022 roku będzie uczestnikiem targów IBS w Orlando (USA). 4 stycznia 2022 r. SZKILNIK Design został wybrany do grona finalistów Best of IBS™ Awards na targach w Orlando.

Więcej informacji: www.szkilnik.design

Ładowanie ...