Muzyka Chopina marką polskiej kultury na świecie

Opublikiwano: 12 listopada, 2021

Na Expo 2020 Dubai odbył się uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości

Niepowtarzalną okazją do zaprezentowania bogatego dziedzictwa polskiej kultury były obchody Święta Niepodległości na Expo 2020 Dubai. Najważniejszym wydarzeniem tego wyjątkowego dnia był wieczorny Koncert Galowy z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza. Na scenie amfiteatru Dubai Millenium wystąpił Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

Najbardziej znanym twórcą polskiej kultury na świecie jest Fryderyk Chopin, który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a lekcji udzielała mu matka. Pierwszym wydrukowanym utworem był polonez w tonacji g-mol – w 1817 roku. Poeta fortepianu jest uwielbiany na całym świecie, szczególnie w krajach azjatyckich. Świadczy o tym fakt, że w Japonii od niemal trzech dekad wydawany jest miesięcznik "Shopan", w Chinach mistrzowski poziom gry na klawiszach określany jest mianem Chopin level, a w Korei Południowej wizerunek artysty pojawia się na okładkach podręczników do muzyki. Postać Fryderyka Chopina pojawia się niemal na każdym kroku – do tego stopnia, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała krater na Merkurym jego imieniem i nazwiskiem.

Oprócz Chopina rozpoznawalnymi polskimi markami muzycznymi na świecie są Karol Szymanowski, Zbigniew Preisner, Henryk Mikołaj Górecki, czy Krzysztof Komeda. Polska to nie tylko muzyka klasyczna i współczesna,  dużym zainteresowaniem cieszy się także nasza scena metalowa oraz jazzowa.

Konkursy Chopinowskie

Konkursy Chopinowskie to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych muzycznych wydarzeń na świecie. Dzięki nim odkrywane są największe talenty pianistyczne, a twórczość genialnego kompozytora tętni życiem w nowych, często zaskakujących interpretacjach. Pierwszy Konkurs odbył się w 1927 roku z inicjatywy polskiego pianisty prof. Jerzego Żurawlewa. W Filharmonii Warszawskiej wystąpiło wtedy 26 pianistów z 8 krajów. Na przestrzeni lat wśród słynnych jurorów Konkursów Chopinowskich byli najważniejsi twórcy polskiej kultury – wśród nich wybitni polscy kompozytorzy w rodzaju Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Wydarzenia od zawsze przyciągają uwagę melomanów i środowisk muzycznych, ale też osoby, które na co dzień nie mają styczności z muzyką Fryderyka Chopina. 20.10.2021 r. ogłoszono imię i nazwisko zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego. Został nim kanadyjski pianista Bruce Liu. Nagrody główne i specjalne przyznało siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Do udziału w Konkursie zgłosiło się aż 500 pianistów – spośród nich 12 wystąpiło w finałach. Łącznie wszyscy uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego zaprezentowali prawie 2000 interpretacji kompozycji jednego z najlepszych pianistów epoki romantyzmu. Wysłuchanie ich na jednym recitalu zajęłoby około 100 godzin.

Muzyka Chopina na Expo 2020 Dubai

W Święto Niepodległości na scenie amfiteatru Dubai Millenium wystąpił laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego. Hiszpański pianista Martín García García zdobył III nagrodę główną oraz nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. W trakcie Koncertu Galowego na Expo 2020 Dubai na scenie towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki – dyrygenta i Dyrektora Artystycznego tej zasłużonej polskiej instytucji kultury. W programie koncertu znalazła się Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki. To jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych tego wybitnego kompozytora oraz ostatnie, które zdążył ukończyć. Libretto oparto na motywach tragedii Casimira Delavigne'a, a jego autorem był Jan Chęciński. Kulminacją uroczystego wieczoru był Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, którego prawykonanie odbyło się 17.03.1830 r. w Warszawie. Co ciekawe, kompozycja składa się z trzech części, a natchnieniem do powstania jednej z nich zatytułowanej Larghetto, była pierwsza miłość kompozytora. Repertuar Koncertu Galowego dopełniła Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza. Prawykonanie datowane jest na 1897 rok w Berlinie.

Expo 2020 Dubai jest dla Polski doskonałą okazją na wypromowanie kultury i tradycji. Pomaga w tym Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odpowiada za nasz udział w Wystawie Światowej. PAIH przygotował kompleksowy program gospodarczy składający się z kilkunastu aktywności oraz na pół roku trwania Wystawy Światowej zaplanował blisko 1000 wydarzeń . Wśród nich są występy aktorskie i akrobatyczne, pokazy mody, odbywające się trzy razy dziennie o stałych porach koncerty chopinowskie oraz wystawy czasowe polskich regionów i instytucji. Ważnym wydarzeniem będzie wystawa Instytutu Adama Mickiewicza ("The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi"). Ta państwowa instytucja kultury ma swój duży wkład w rozwój współpracy i wymiany kulturalnej między Polską a innymi krajami. Do tej pory w trakcie 20 lat działania zrealizowała łącznie 6000 wydarzeń dla 55 milionów ludzi w 70 krajach. Działalność opiera na wartościach polskiej kultury – tradycji, korzeniach europejskich, historii, transformacji i położeniu geograficznym. Ważnym wydarzeniem promującym polską kulturę i tradycję w trakcie Expo 2020 Dubai będzie także Narodowy Dzień Polski (7.12.2021 r.), na których zaplanowano koncert muzyki polskiej.

Partnerem Strategicznym Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai oraz Mecenasem projektu „Chopin na Expo 2020 Dubai” jest PKN ORLEN. Partnerami Merytorycznymi byli Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Filharmonia Narodowa.

Ładowanie ...