Meble z Polski światowym hitem eksportowym

Opublikiwano: 18 listopada, 2021

Na Expo 2020 Dubai branża wzmacnia swoją pozycję na Bliskim Wschodzie i nawiązuje nowe kontakty

Na Expo 2020 Dubai Polska prezentuje osiągnięcia branży meblarskiej i pokazuje jej największe sukcesy. Potencjał eksportowy i inwestycyjny polskich firm promowany jest w ramach kompleksowego programu gospodarczego przygotowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Polska jest drugim największym eksporterem mebli na świecie, ustępując tylko Chinom.

Polskie firmy z branży meblarskiej na Expo 2020 Dubai

Okazją do ekspansji na rynki Bliskiego Wschodu i promocję dla branży meblarskiej jest Expo 2020 Dubai. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odpowiada za obecność naszego kraju na Wystawie Światowej, od początku wspiera polskie firmy. Pomaga w tym specjalnie tę okazję przygotowany program gospodarczy, który składa się z kilkunastu inicjatyw. Na Expo 2020 Dubai polskie firmy z branży meblarskiej prezentują swoje produkty oraz największe osiągnięcia. W strefie zwiedzania „Poland. Spirit of ingenuity” można zapoznać się z ich flagowymi propozycjami. Do polskich firm z sektora meblarskiego, które mogą pochwalić się dużymi sukcesami, zalicza się Paged Meble. Przedsiębiorstwo z Jasienicy produkuje meble już od 140 lat.

Przykłada dużą wagę do ręcznej produkcji oraz dba o to, by materiały, z których korzysta, były ekologiczne. Firma specjalizuje się w technologii gięcia drewna bukowego, produkuje 480 000 mebli rocznie, stosuje 20 procesów rzemieślniczej obróbki oraz jest obecna w 76 krajach na sześciu kontynentach. Swój potencjał eksportowy i inwestycyjny prezentuje także producent mebli VOX. Funkcjonuje na rynku od 1989 roku, jest obecny w 50 krajach, a także współpracuje z artystami przy projektowaniu kolekcji mebli oraz artykułów dekoracyjnych.

Rynki rejonu Bliskiego Wschodu atrakcyjne dla polskiego meblarstwa

Rynki krajów Bliskiego Wschodu to dla Polski bardzo atrakcyjne i perspektywiczne kierunki na dalszą ekspansję branży. Zapotrzebowanie na meble w tym rejonie świata systematycznie rośnie, a Polska od kilku lat odnotowuje coraz więcej sukcesów. W Arabii Saudyjskiej meble znad Wisły znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród zagranicznych dostawców. Duża w tym zasługa biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Rijadzie, które pomogło sfinalizować duże kontrakty w tym kraju i aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców. Polskie meble cieszą się popularnością w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze. Klienci doceniają najwyższą jakość produktów, a polskie firmy cieszą się dobrą opinią. O sukcesie polskiego meblarstwa na Bliskim Wschodzie świadczą statystyki. W okresie od stycznia do kwietnia 2015 roku eksport mebli do Arabii Saudyjskiej osiągnął wartość 10,6 mln euro. W drugich pod tym względem Zjednoczonych Emiratach Arabskich - 8 mln euro, a w Katarze - 2,6 mln euro.

Sukcesy polskich firm z branży meblowej w Zatoce Arabskiej

Za tymi imponującymi liczbami stoją sukcesy polskich firm. Jedną z nich jest Grupa Nowy Styl z Krosna, która zaznacza swoją obecność w Pawilonie Polski na Expo 2020 Dubai. Firma produkuje meble od prawie 30 lat i jest potentatem na rynku. Co ciekawe, zaczynała jednak od trzech modeli krzeseł. Następnie rozwinęła działalność w kierunku produkcji mebli biurowych i wyposażania miejsc użyteczności publicznej. Firma powstała z inicjatywy Adama i Jerzego Krzanowskich. W połowie lat 90. rozpoczęła ekspansję zagraniczną. Obecnie Nowy Styl oferuje swoje produkty w ponad 100 krajach na świecie, ma zakłady produkcyjne aż w 7 z nich, a w 2020 roku osiągnęła przychód rzędu 386 mln euro. Nowy Styl posiada aktualnie kilka marek produktów - jedna z nich to Stylis Hotel Solutions, która tworzy rozwiązania dla branży hotelarskiej z Bliskiego Wschodu. Grupa Nowy Styl współpracuje ze Stylis Dubai już do kilku lat, objęła też większościowy pakiet udziałów w spółce. Efektem tej kooperacji jest prawie 6000 wyposażonych pokoi w 21 hotelach w Arabii Saudyjskiej. W Dubaju Nowy Styl posiada salon demonstracyjny o powierzchni 1200m2. Obecnie nie tylko dostarcza meble, ale przede wszystkim czuwa nad całym procesem wystroju wnętrz hoteli – od wykładzin przez łóżka, aż po oświetlenie. Duże sukcesy odnosi także polska firma rodzinna Szynaka Meble, która może się pochwalić ponad 60-letnim doświadczeniem w meblarstwie. Od kilku lat prężnie działa w Arabii Saudyjskiej, gdzie zawiera kolejne kontrakty z partnerami handlowymi. Do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza wyposażenie w meble jednego z największych salonów samochodowych w tym rejonie.

Obecność branży meblarskiej na Bliskim Wschodzie wzmocniły Targi Index Dubai, które odbyły się między 17 a 19 września 2019 r. Polska miała swoje stoisko narodowe z 70 wystawcami, a o powodzenie tego projektu zadbała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Targi są największym spotkaniem szeroko pojętej branży projektantów w tej części świata, dostawców mebli, architektów i firm od wyposażenia wnętrz.

Ładowanie ...