Inspiracje naturą

Opublikiwano: 4 października, 2021

Jak inspiracje naturą przekładają się na kreatywne rozwiązania, nasz kraj pokazuje na Expo 2020 Dubai

O tym, że polska natura jest wyjątkowa, świadczą nie tylko piękne krajobrazy, ale też liczby. Najstarsze drzewo w naszym kraju liczy sobie około 1300 lat, a jest nim cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego. Z kolei największa morena czołowa Łuk Mużakowa ma długość około 40 km i wyróżnia się kształtem przypominającym podkowę. Polska przyroda zaskakuje nas niemal na każdym kroku, a jej wytwory znajdują zastosowanie w gospodarce, sztuce, czy kulturze.

Bogactwo polskiej przyrody

Polska natura cechuje się niezwykłym bogactwem, co zawdzięczamy między innymi zróżnicowanemu klimatowi i położeniu geograficznemu. Ponad 91% powierzchni kraju zajmują niziny, reszta przypada na wyżyny i góry. Występuje u nas duże zróżnicowanie gatunków zwierząt charakterystycznych dla klimatu atlantyckiego i kontynentalnego, a nad Polską krzyżują się szlaki wędrówek ptaków. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów – zajmują obszar ponad 9,2 mln ha, co odpowiada zalesieniu na poziomie 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy zarządzane przez Lasy Państwowe. Przez zagranicznych turystów i ekspertów doceniane są tzw. cuda natury. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich została wyróżniona w globalnym głosowaniu „New 7 Wonders” i znalazła się w finale wśród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Dziennik „The Wall Street Journal” wyróżnił Morskie Oko jako jedno z 5 najpiękniejszych jezior świata. Mamy też jedno z największych skupisk wydm ruchomych w Europie, które na terenie Słowińskiego Parku Narodowego osiągają wysokość do 40 m n.p.m. Imponująca jest też sieć szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym – osiąga długość około 130 km. Kampinoski Park Narodowy liczy sobie blisko 400 km2 - tak duże obszary leśne są rzadkością na świecie w pobliżu dużych miast.

Izera pierwszym polskim samochodem elektrycznym

Natura inspiruje do działania przedsiębiorców, rzemieślników, artystów, czy architektów. Spektakularnym przykładem potwierdzającym, że polska kreatywność wynika z inspiracji przyrodą, jest prototyp pierwszego polskiego samochodu elektrycznego - Izery. Projektanci podczas tworzenia nazwy samochodu oraz jego bryły wzorowali się na łagodnych krajobrazach Gór Izerskich. Boczna linia auta z zadartym przodem przypomina zarys szczytów na widnokręgu. Również materiały zastosowane we wnętrzu samochodu nawiązują do natury oraz sztuki. 28.07.2020 roku Spółka Electromobility Poland po raz pierwszy zaprezentowała dwa pojazdy elektryczne - hatchbacka i SUV-a. Zasięg Izery ma oscylować na poziomie 400 kilometrów, a przyspieszenie do 100 km/h ma zająć 8 sekund. Twórcy prototypu przewidują, że auta wyjadą na ulice już w 2023 roku.

Polscy ilustratorzy zainspirowani naturą na Expo 2020 Dubai

Na Expo 2020 Dubai w Pawilonie Polski, którego głównym budulcem jest drewno, natura to źródło kreatywności. W strefie „Poland. Inspired by nature” ilustratorzy pokazują najcenniejsze przyrodniczo tereny w Polsce. Pięć donic prezentuje krajobraz i roślinność charakterystyczną dla danego regionu Polski. W strefie zwiedzania pojawiają się prace ilustratorów i ilustratorek: Tomasza Opasiński zobrazował morze, Marta Ludwiszewska "Martiszu" pokazała góry, Beata Śliwińska "Barrakuz" oddała piękno łąk, Krzysztof Domaradzki zilustrował lasy i mokradła, a swoją wizję jezior i rzek pokazała Joanna Rusinek. Dzięki tym wyjątkowym pracom uznanych artystów goście Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai mogą doświadczyć prawdziwej sztuki i poznać piękno polskiej natury.

Polskie firmy z Programu Partnerskiego kreatywne z natury

O tym, jak można w innowacyjny sposób inspirować się naturą, pokazują firmy uczestniczące na Expo 2020 Dubai w Programie Partnerskim, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Jedną z nich jest Garden Spot, specjalizująca się w tworzeniu zielonych przestrzeni o niepowtarzalnym charakterze. Zaliczają się do nich strefy relaksu, systemy ogrodów pionowych, obrazy z kwiatów, ogródki wertykalne, ściany wodne, zielone strefy biurowe, zielone boksy, czy ekskluzywne donice do domów i ogrodów. Inną firmą, która podchodzi innowacyjnie do surowców z natury, jest Szkilnik Design. Ręcznie wykonują umywalki ze szlachetnego drewna i łącza to z najwyższej klasy designem i szlachetnym wykończeniem. Te i wiele innych firm, a także artyści, rzemieślnicy, architekci i projektanci na każdym kroku udowadniają, jak inspirująca jest polska przyroda i jak pomysłowe oraz zróżnicowane są realizacje na jej podstawie.

Ładowanie ...