Muzyka Fryderyka Chopina na obchodach Święta Niepodległości na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju

Opublikiwano: 8 listopada, 2021

11 listopada 2021 r. w Pawilonie Polski na Expo 2020 w Dubaju odbędą się obchody Święta Niepodległości. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysty, wieczorny koncert z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Polish Independence Day celebrations
Polish Independence Day celebrations
Na scenie amfiteatru Dubai Millenium wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Za organizację wydarzeń w ramach obchodów Święta Niepodległości oraz całego udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerem Strategicznym Pawilonu Polski na Expo 2020 oraz Mecenasem projektu „Chopin na Expo 2020 Dubai” jest PKN ORLEN.

Informacja prasowa

  • W Pawilonie Polski, który jest miejscem naszej prezentacji w Dubaju, muzyki Fryderyka Chopina można słuchać trzy razy dziennie. Przez 7 dni w tygodniu specjalnie dla gości Wystawy Światowej przygotowano cykl recitali wykonywanych przez polskich pianistów, którzy prezentują  utwory Fryderyka Chopina.
  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Filharmonia Narodowa są Partnerami Merytorycznymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
  • 11 listopada o g. 20:00 w ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się uroczysty koncert muzyki polskiej. Do udziału w wydarzeniu uprawnia bilet na Wystawę Światową Expo 2020 Dubai.

Uroczysty koncert laureata Konkursu Chopinowskiego na Expo 2020 w Dubaju

- Promocja polskiej kultury, obok nawiązywania nowych kontaktów gospodarczych w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki, jest priorytetem naszej obecności na Expo 2020 w Dubaju. Wystawa Światowa to wydarzenie globalne, a Fryderyk Chopin i jego muzyka to fenomen o zasięgu międzynarodowym. Szczególną okazją do prezentacji dorobku genialnego kompozytora będą obchody Święta Niepodległości. Jego uroczystą kulminacją będzie wieczorny koncert, w którym wystąpi podziwiany niedawno przez warszawską publiczność Martín García García oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej. Jestem przekonany o tym, że będzie to poruszające wydarzenie i że słuchacze z różnych stron świata doświadczą, w jaki sposób muzyka Fryderyka Chopina oddaje hasło Expo – Connecting minds, creating the future - komentuje Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai.

Na scenie Dubai Millenium Amfitheatre wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, a także nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki – dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej. W programie koncertu znalazła się Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki. To jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych tego wybitnego  kompozytora oraz ostatnie, które zdążył ukończyć. Libretto oparto na motywach tragedii Casimira Delavigne'a, a jego autorem był Jan Chęciński. Kulminacją uroczystego wieczoru będzie Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Repertuar dopełni Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza, która składa się z czterech części i swoje prawykonanie miała w 1897 roku w Berlinie. 

- Światowa Wystawa Expo w Dubaju to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku. To również doskonała okazja do zaprezentowania Polski i potencjału polskich firm. PKN ORLEN jest Partnerem Strategicznym Pawilonu Polski oraz mecenasem projektu „Chopin na Expo 2020”, którego najważniejszym wydarzeniem będzie koncert z muzyką Fryderyka Chopina. Jako największa polska firma, a także lider transformacji energetycznej w Europie Centralnej, konsekwentnie wzmacniamy globalną rozpoznawalność naszej marki i promujemy polską kulturę - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Cieszymy się, że Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Andrzeja Boreyki będzie mogła wystąpić w ramach polskiej ekspozycji na wystawie światowej Expo 2020 w Dubaju. Filharmonia Narodowa od samego początku jest domem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który przez niemal sto lat istnienia stał się jednym z oczywistych skojarzeń z Fryderykiem Chopinem i Polską na świecie. Z radością myślimy o artystycznej podróży do Dubaju i koncercie z Martínem García García – mówi Wojciech Nowak, Dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzeniem, które poprzedzi wieczorny koncert, będzie uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Zaplanowano je na godz. 15:00 w Pawilonie Polski. Nieco później, bo o 15:20 poloneza wykonają gospodarze Pawilonu Polski wraz z gośćmi.

Projekt „Chopin na Expo 2020 Dubai”

Oprócz organizacji uroczystego koncertu z okazji Święta Niepodległości, od początku Expo 2020 w Dubaju muzyka Fryderyka Chopina stale wybrzmiewa w Pawilonie Polski. Trzy razy dziennie przez 7 dni w tygodniu młodzi polscy pianiści grają mini recitale chopinowskie złożone z największych dzieł naszego kompozytora. Recitale pianistyczne odbywają się w Pawilonie Polski o stałych porach: 16:00, 18:30 i 21:00. Od początku Wystawy odbyło się już ponad 120 koncertów.

- Bardzo cieszymy się, że w miejscu, w którym spotyka się cały świat, Polskę reprezentuje muzyka Fryderyka Chopina, bez wątpienia najbardziej znanego polskiego kompozytora. Występ laureata XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego w dniu naszego święta narodowego skłania do pozytywnej refleksji na temat dobrej pozycji polskiej kultury na świecie. Konkurs oglądały dziesiątki milinów ludzi z całego globu, jesteśmy przekonani, że także jego epilog na Expo spotka się z dużym i pozytywnym rezonansem – mówi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.   

Muzyka i postać Fryderyka Chopina są obecne na Wystawach Światowych z udziałem Polski od lat. Na Expo 2010 w Szanghaju zaprezentowano dwa unikalne projekty. Jednym z nich był balet „Chopin – artysta romantyczny”, który nawiązał do losów i przeżyć wielkiego polskiego romantyka. Powstał z inspiracji dyrektora Teatru Wielkiego Waldemara Dąbrowskiego, twórcą spektaklu był wybitny francuski baletmistrz Patrice Bart z Opery Paryskiej, a libretto zostało napisane przez Antoniego Liberę. Na Expo w Szanghaju światową premierę miał też projekt „5 fortepianów”. Pięcioro polskich pianistów: Katarzyna Borek, Joanna Duda, Sławomir Jaskułke, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Wyleżoł zaprezentowało własne interpretacje wybranych utworów Fryderyka Chopina. Z kolei na Expo 2015 w Mediolanie muzyka Chopina rozbrzmiewała na codziennych recitalach pianistycznych. Najważniejszym wydarzeniem był koncert galowy, który odbył się w 13 września 2015 r. w Dzień Polski. W Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo publiczność wysłuchała Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Szymona Nehringa i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Występ odbył się na niecały miesiąc przed XVII Konkursem Chopinowskim.

Konkursy Chopinowskie sceną światowej pianistyki

W październiku 2021 roku odbył się XVIII Konkurs Chopinowski, który podobnie jak Expo 2020, został przełożony o rok z powodu pandemii COVID-19. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało tym razem główną nagrodę pianiście z Kanady - Bruce'owi Liu. W przesłuchaniach XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wzięło udział 87 pianistów z 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21. W ciągu 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Rekordowa była również liczba zgłoszeń – aż 500 pianistów zgłosiło chęć udziału w tym prestiżowym wydarzeniu.  

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku z inicjatywy polskiego pianisty prof. Jerzego Żurawlewa. Wśród słynnych jurorów Konkursów Chopinowskich na przestrzeni lat byli wybitni polscy kompozytorzy tacy jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski.

Ładowanie ...