Data Science dla gospodarki

Opublikiwano: 22 marca, 2022

Numeryczne prognozy pogody, model epidemiologiczny, globalny optymalizator transportu lotniczego, transkontynentalny ultraszybki transfer danych - poznaj interdyscyplinarne centrum superkomputerowe Uniwersytetu Warszawskiego

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), jako część Uniwersytetu Warszawskiego powstało w 1993 roku i jest jednym z czołowych europejskich ośrodków High Performance Computing (HPC). Jednostka obsługuje około 1000 użytkowników z Polski, korzystających z infrastruktury obliczeniowej, sieciowej oraz przechowywania wielkich danych.

ICM prowadzi trzy wyjątkowe projekty edukacyjne: magisterskie studia o charakterze praktycznym z Inżynierii Obliczeniowej, kurs Omics Data Science: Bioinformatyka i analiza wielkoskalowych danych biomedycznych oraz mentoring zespołu Warsaw Team, biorącego udział w światowych konkursach klastrów studenckich (Student Cluster Competition) w Azji, USA i Niemczech.

Od 2020 ICM UW uczestniczy we wspólnym przedsięwzięciu 33 krajów europejskich i Komisji Europejskiej (EuroHPC JU), które ma na celu budowę eksaskalowej infrastruktury obliczeniowej w Europie. W ramach projektu powstało Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC (EuroCC Poland).

ICM odgrywa również kluczową rolę w zapewnieniu polskim naukowcom z ponad 500 instytucji dostępu do pełnej literatury naukowej, w tym ponad 26 000 tytułów czasopism i ponad 150 000 tytułów książek, poprzez prowadzenie i utrzymywanie Wirtualnej Biblioteki Naukowej (WBN). Duża część zasobów jest na bieżąco archiwizowana na serwerze w ICM, który zapewnia możliwość bezterminowego korzystania z archiwów w przypadku czasowej lub trwałej utraty dostępu do serwerów wydawców, w szczególności w przypadku nie kontynuowania licencji.

Prezentujemy kilka projektów badawczych ICM UW, które są wykorzystywane nie tylko przez środowisko akademickie, ale także przez sektory publiczny i prywatny.

ICM Data ScienceCentrum Danych ICM Uniwersytet Warszawski

Numeryczna prognoza pogody

Meteo.pl jest portalem internetowym, powstałym w  1996 r. Zapewnia najdokładniejsze prognozy pogody dla Polski ze 120-godzinnym wyprzedzeniem. Model jest przeliczany 4 razy dziennie, a strona internetowa jest odwiedzana około 200 milionów razy w roku. Obszar objęty prognozą rozciąga się od Wenecji na południu do koła podbiegunowego na północy i od Frankfurtu nad Menem na zachodzie po Kijów i Petersburg na wschodzie. Podstawowym modelem stosowanym w ICM UW jest ujednolicony model UM (Unified Model) stosowany we współpracy z brytyjską służbą meteorologiczną Met Office.

Model Epidemiologiczny ICM

Kiedy COVID-19 po raz pierwszy dotarł do Polski, naukowcy z ICM postanowili przekalibrować model epidemii grypy opracowany w 2010 roku, aby pokazać potencjalny przebieg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Model epidemiologiczny ICM został z powodzeniem wykorzystany do opisu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w Polsce. Działa on na poziomie ogólnopolskim i zapewnia prognozy krótko- i długoterminowe. Uwzględnia ograniczenia administracyjne nakładane w kraju. Zespół ICM na bieżąco współpracuje z Ministrem Zdrowia oraz Departamentem Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Nasi naukowcy należą do zespołu monitorowania i prognozowania epidemii COVID-19 powołanego przez Ministra Zdrowia.

Najnowocześniejsze narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji - GATO

System Optymalizacji Globalnego Transportu Lotniczego (GATO) został opracowany przez ICM i Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Projekt rozwijany od 2015 roku, tworzony jest z myślą o potrzebach branży lotniczej. GATO to wyjątkowa aplikacja zawierająca dane o połączeniach, swobodach lotniczych, opłacalność tras, które można przeglądać z perspektywy linii lotniczej, lotniska, kraju lub trasy. ICM opracował zestaw najnowocześniejszych narzędzi wspierających podejmowanie decyzji służących podczas planowania i optymalizacji ruchu lotniczego. Narzędzia opracowane w ramach projektu wprowadzają nową jakość do analityki lotniczej, tworząc w pełni zintegrowane, stale aktualizowane repozytorium danych o ruchu lotniczym, rozkładów lotów i atrybutów.

ICM Data Science
GATO: Ruch lotniczy rozpoczynający się z międzynarodowego lotniska w Dubaju w 2018 r.

Transkontynentalny ultraszybki transfer danych

W październiku 2019 r. ICM, A*STAR Computational Resource Center (A*CRC, Singapur) i Zettar Inc. (USA) po raz pierwszy wdrożyły nowe połączenie produkcyjne o wielkiej przepustowości danych na trasie światłowodu CAE-1 (Collaboration Asia Europe-1) o przepustowości 100 Gb/s, łącząc Warszawę z Singapurem. CAE-1 zapewnia krótsze, szybsze i tańsze połączenie niż transfer przez Ocean Atlantycki, Amerykę Północną i Ocean Spokojny. Co więcej, znacznie upraszcza włączenie  Bliskiego Wschodu w intensywne i rozproszone na całym świecie badania i prace naukowe na szlaku Europa – Azja i Pacyfik – Stany Zjednoczone.

To nowatorskie rozwiązanie sieciowe zostało zaprezentowane podczas webinarium zatytułowanego: „Superkomputer w użyciu: Transkontynentalny ultraszybki transfer danych” podczas Expo 2020 Dubaj. Wydarzenie było nadawane za pośrednictwem serwisu YouTube (link tutaj), prezentowane przez Michała Hermanowicza [Specjalista ds. Badań] oraz Jarosława Skomiała [Kierownik Zespołu Centrum Danych i Operacji Sieciowych] z ICM Uniwersytetu Warszawskiego.

„Celem tego projektu było pokazanie, że możemy nauczyć się przesyłać, przechowywać i przetwarzać duże zbiory danych. Jednostki naukowe są w stanie przeprowadzić transfer danych na ogromne odległości.”- Jarosław Skomiał.

ICM Data Science
Rekordowy transfer danych Polska-Singapur przez transkontynentalne łącze o przepustowości do 100GB/s

Więcej informacji na stronie internetowej: www.expodubai.icm.edu.pl

Ładowanie ...