7 Wonders – bibliofilska kolekcja, przebój roku 2021 w ZEA

Opublikiwano: 16 lutego, 2022

Zaledwie kilka miesięcy temu Emirackie Ministerstwo Edukacji zakupiło od Polaków kolekcję 7 wyjątkowych cymeliów (wraz z Biblią Gutenberga), by wdrożyć projekt edukacyjny promujący w szkołach zabytki światowego piśmiennictwa.

7 Wonders – bibliofilska kolekcja
7 Wonders – bibliofilska kolekcja
W październiku podczas trwających w Rjadzie największych targów książki w historii Arabii Saudyjskiej, na 1000 wydawców z całego świata tylko jeden reprezentował Polskę. Ten przybyły na specjalne zaproszenie osobistości świata arabskiego gość, z honorami prezentuje najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa, a wśród nich manuskrypt autorstwa polskiego Emira, hrabiego Rzewuskiego "Sur les chevaux orientaux et provenants des races orientales”, na wielu ważnych wydarzeniach kulturalno-biznesowym na Półwyspie Arabskim.

Kim jest ten polski gość zapraszany wszędzie tam, gdzie spotykają się osobistości Bliskiego Wschodu, czy są to targi książki, koni, wystawy, konferencje naukowe czy wreszcie Światowa Wystawa Expo 2020. Kim jest ten gość?

Manuscriptum to nazwa, która choć nie brzmi nowocześnie ani tym bardziej innowacyjnie, jest jedyną rozpoznawalną marką wydawniczą z Polski na Półwyspie Arabskim.

Dom Emisyjny Manuscriptum, bo tak brzmi pełna jej nazwa, to polska butikowa oficyna wydawnicza, która wszędzie gdzie przybywa, zaskakuje precyzją odtworzenia najpiękniejszych rarytasów bibliofilskich, których nie można zobaczyć obok siebie w jednym czasie i miejscu. Pozamykane od lat, jeśli nie wieków, w sejfach polskich i światowych księgozbiorów, jako skarby światowego piśmiennictwa mogą być ukazane szerszej publiczności dzięki stworzonym przez Manuscriptum ich naukowym kopiom – tzw. faksymiliom - odtwarzanym z mistrzowską wręcz dokładnością.

7 Wonders” to unikatowa kolekcja siedmiu nadzwyczajnych manuskryptów, która zadziwia każdego bez wyjątku i pozwala zrozumieć dlaczego Emirackie Ministerstwo Edukacji zakupiło wszystkie, by zabrać młodzież swoich szkół w edukacyjną podróż w czasie i przestrzeni. Część tej kolekcj, zaprezentowana również podczas Expo 2020 Dubai w Pawilonie Polskim, odkrywa przed oglądającymi pergaminowe zwoje zdobione pismem hieroglificznym z czasów Ramzesa II, strony zapisane przez Kopernika z największą precyzją kaligraficzną, dzieło prasy drukarskiej Gutenberga, zapiski pismem lustrzanym genialnego Da Vinci, tajemniczy manuskrypt Wojnicza, którego nie rozszyfrowali ani kryptolodzy, ani językoznawcy, ani komputery NASA. Ponadto dwa inne niezwykłe manuskrypty, które dokumentują świat odkryty przez ich autorów – Dziennik Pokładowy Kolumba i doceniony już w Emiratach Arabskich w 2018 Rękopis Rzewuskiego, z którym Manuscriptum przybywa na prywatne prezentacje dla szejków i ministrów ZEA.

Ta barwna, dosłownie i w przenośni, podróż po siedmiu cudach piśmienniczego świata i siedmiu miejscach kuli ziemskiej, w których rękopisy zostały zapisane, rozpoczyna się od starożytnego Egiptu, gdzie powstała jedna z najpiękniejszych znanych ludzkości Ksiąg Umarłych, zwana potocznie Papirusem Ani’ego. Przygoda poprowadzi do odkrytej przez Krzysztofa Kolumba Ameryki, którą opisał w bezcennym Dzienniku Pokładowym. Otwiera drzwi do nikomu nieznanej krainy bez nazwy i szerokości geograficznej, pełnej przedziwnych sylwetek i niezidentyfikowanych roślin, odkrytej przez polskiego antykwariusza, który zakupił od włoskich Jezuitów rękopis, nazwany później od jego nazwiska Manuskryptem Wojnicza. Zachwyca światem XV-wiecznej Florencji podglądanej przez ekscentryczne oko Leonarda da Vinci i skreślonej w jego Codex Leicester, który od lat pozostaje najdroższym manuskryptem na świecie - zakupionym na aukcji w 1994 roku przez samego Billa Gates’a za 31 mln USD.

Dom Emisyjny Manuscriptum funduje oglądającym egzotyczną ekspedycję w czasie i przestrzeni oszołamiając rozgwieżdżonym niebem Mikołaja Kopernika, który po prawie 30 latach obserwacji udowodnił w swoich odręcznych zapiskach De Revolutionibus, że to ziemia kręci się wokół słońca, nie na odwrót.  Zainteresowani docierają też do Moguncji Gutenberga, gdzie w niewielkim warsztacie wymyślił on prasę drukarską i wydrukował pierwszą Biblię, aż wreszcie podróż zakończy się na złocistych piaskach pustyni Najd, w sercu Półwyspu Arabskiego opisanego na kartach Manuskryptu Hrabiego Wacława Rzewuskiego.

7 woluminów polskiego projektu wydawniczego „7 Wonders” warte ponad 300.000 zł zaimplementowane w emiracki program edukacyjny, przy współudziale merytorycznym polskiego wydawnictwa Manuscriptum, a dziś prezentowane w części podczas Expo 2020 Dubai, to wielkie historyczne dzieła, które kształtowały ziemską cywilizację.  Dając podwaliny nauki i techniki współczesnego świata zostały dziś zebrane i zaprezentowane chronologicznie na osi czasu, w postaci swoich faksymiliów. Są doskonałą wizytówką Polski, jako kraju ludzi kreatywnych, pełnych szacunku do minionych epok i zdolnych odtworzyć przeszłość z mistrzowska precyzją, dając poczucie obcowania z prawdziwą historią.

Kolekcja 7 Wonders podbija serca zwykłych czytelników, szejków, VIP’ów i delegacji instytucji rządowych wszędzie tam, gdzie jest prezentowana.

Manuscriptum jest Partnerem Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.

Ładowanie ...