Wystawa czasowa: “Landscapes of Leisure”

16 marca 2022
Pawilon Polski

Wystawa Instytutu Adama Mickiewicza

“Landscapes of Leisure” to wystawa opowiadająca o architekturze zaprojektowanej w zgodzie z naturą oraz powszechnej potrzebie wypoczynku i rekreacji. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą.

Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, urlopowe kurorty, górskie schroniska i wodne stanice – architektura tych miejsc okazuje się niezwykle różnorodna. Tym, co łączy wybrane obiekty powstałe na przestrzeni 120 lat jest ich funkcja – służą rekreacji, regeneracji i zdrowiu. Cechuje je wyjątkowa jakość architektoniczna, a także usytuowanie korespondujące z pięknem naturalnego otoczenia.

Eksponaty w formie modeli oraz współczesnych fotografii odzwierciedlają walory architektoniczne, a także atmosferę miejsc takich jak schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, kolei linowej Kasprowego Wierchu czy sanatorium Ustroń-Zawodzie.

Architektura służąca odpoczynkowi odpowiada na zmianę potrzeb społecznych. Wraz z kolejnymi przełomami politycznymi i gospodarczymi nieustannie poszukuje nowych form i odzwierciedla wolność twórczą. Nawiązuje do tradycji regionalnych i historycznych oraz awangardy.

Ładowanie ...