The Emir from Poland

24 lutego 2022
Pawilon Polski

Wystawa o Wacławie Sewerynie Rzewuskim w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.

Zapraszamy w podróż przez fenomen życia i twórczości Wacława Seweryna Rzewuskiego (1784–1831) — owianego legendą podróżnika, ekscentrycznego magnata i ikony epoki romantyzmu. W jego osobie połączyły się dwa ideały: wolnego Araba i rycerza walczącego o niepodległość Polski.

Spuścizna Rzewuskiego ma spektakularne znaczenie dla zachowania wiedzy o tradycjach i zwyczajach kultywowanych przez wieki na Półwyspie Arabskim. Podczas swoich podróży po tym regionie dokumentował on życie i kulturę Beduinów na pustyni. Ze znawstwem opisywał charakterystykę koni arabskich, analizował przyrodę, architekturę i muzykę oraz tworzył wspaniałe kartograficzne rysunki Półwyspu.

Zebrany materiał zaowocował powstaniem wybitnego dzieła łączącego walory reportażu i fabularnej opowieści — „O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych”. Wybór ilustracji z tej pozycji prezentujemy na wystawie. Uzupełniliśmy go o współczesne ilustracje utrzymane w komiksowej stylistyce, przypominając o popkulturowym potencjale tej niezwykłej postaci. Rzewuski rozpalał wyobraźnię twórców już sobie współczesnych – na jego cześć malowano portrety i pisano poematy, dyskutowano o nim na salonach.

Świadectwem oddania Rzewuskiego kulturze arabskiej niech będzie tytuł Emira oraz imiona Abd al-Niszan („Sługa znaku”) i Tadż al-Fakhr („Korona Sławy”) nadane mu przez plemiona beduińskie. Dowodem przywiązania zaś do ojczyzny — całe jego życie zwieńczone bohaterską śmiercią w obronie Polski podczas powstania listopadowego.

By zrozumieć Rzewuskiego warto przyjrzeć się postaciom, w które się wcielał — wiedziony pasją, niezaspokojonym głodem przygody, otwartością na świat, ale i umiłowaniem dla swojego pochodzenia. Poznając jego kolejne oblicza odkrywamy wrażliwość i złożoność postaci prawdziwie wyrastającej z tradycji Wielkiej Rzeczpospolitej. To one są fundamentem dla zdolności połączenia dwóch światów, którego dokonał nasz bohater.

 


 

Wystawa została przygotowana przez studia Stellar Fireworks i Science Now we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, w ramach organizowanego przez Instytut programu kulturalnego w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biblioteka Narodowa.

www.theemirfrompoland.com

www.stellarfireworks.co

Pełna lista twórców

Manuskrypt Sur les chevaux orientaux et provenant des races orientales („O koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich”) Wacława Seweryna Rzewuskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest dostępny online pod adresem polona.pl.

Ładowanie ...