Wystawa czasowa województwa pomorskiego

8 marca 2022
Pawilon Polski

Pomorskie - nabierz kolorów

Wystawę Pomorskiego tworzy kompozycja złożona z czterech totemów w kolorach: złotym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Symbolizują region i trzy unikatowe miasta, które stanowią trójmiejską aglomerację – Trójmiasto.

Złoty. Nawiązuje do bursztynu bałtyckiego nazywanego Złotem Bałtyku. Pomorskie to królestwo bursztynu. To tu powstaje z niego unikatowa biżuteria, to tu znajduje się Muzeum Bursztynu z największą na świecie bryłą, tu odbywają się Targi Bursztynu.

Niebieski. Oddaje morski charakter Gdyni – miasta z morza i marzeń. Port i marina, imponujące żaglowce: Dar Młodzieży i Dar Pomorza, bulwar nadmorski, molo w Orłowie, sporty wodne, imprezy żeglarskie uczyniły Gdynię żeglarską stolicą Polski.

Zielony. Nawiązuje do geograficznego położenia Sopotu i uzdrowiskowego profilu miasta. Kurort zlokalizowany między Zatoką Gdańską a Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym nazywanym płucami Trójmiasta. Miasto wypoczynkowe ze słynnym deptakiem Monte Cassino, bogatą siecią hoteli i pensjonatów z całoroczną ofertą spa & wellness i uzdrowiskową oraz świetną ofertą gastronomiczną.

Czerwony. Symbolizuje cegłę i historyczną architekturę Starego Miasta Gdańska. Ceglana Bazylika Mariacka, urocze kamienice, stare bramy na Drodze Królewskiej, Żuraw - dźwig portowy tworzą niepowtarzalny klimat ponad tysiącletniego grodu nad Motławą. Tu w intrygujących zabytkach drzemie kawał polskiej historii.

Pomorskie to dynamicznie rozwijające się województwo północnej Polski, nadbałtycki region przyciągający turystów i koneserów bursztynowej sztuki jubilerskiej. Symbolicznie przedstawiamy 4 najważniejsze atuty pomorskiej turystyki – bursztyn jako symbol regionu, symbol sztuki i zdrowia oraz 3 miasta będące awangardą regionu. Gdańsk i gotycka architektura miasta o 1000 letniej historii, Gdynia – centrum morskiej przygody oraz Sopot jako ośrodek wypoczynku i harmonii z naturą. To nasze magnesy i najlepsi ambasadorowie – mówi Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Totemy zostały wyposażone w ekrany, na których emitowane są filmy promocyjne. Strefa wystawy czasowej to oaza ciszy i spokoju. Ścieżka dźwiękowa, która przypomina szum morskich fal i bliskość natury, wprowadza w błogi nastrój i podkreśla, że Pomorskie z jednej strony daje garść kolorów, z drugiej zapewnia odpoczynek i relaks.

Odwiedź Pawilon Polski, zanurz się w Pomorskim, nabierz kolorów!

Pomorskie logo

Ładowanie ...