Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Tydzień polskiej nauki
Wystawa czasowa: Polska. Serce Europy
Korzenie HISTORII MEDYCYNY na obszarze współczesnej Polski sięgają czasów wcześniejszych niż powstanie samego kraju — pierwsze trepanacje czaszki na tych terenach wykonywano już kilka tysięcy lat przed naszą erą, a odnalezione narzędzia chirurgiczne z brązu mają prawie 2500 lat. Po powstaniu państwa polskiego w X wieku siłą napędową stojącą za rozwojem medycyny był najpierw Kościół, a następnie Akademia Krakowska, założona w 1364 r. Okresem, w którym nastąpił znaczny postęp polskiej myśli medycznej, był renesans, kiedy to prace polskich lekarzy przyciągnęły międzynarodową uwagę.
Rozkwit nauk medycznych w XIX i XX wieku przyniósł polskim lekarzom szereg sukcesów i znacznie przyczynił się do rozwoju medycyny na świecie. Korzystając ze stuleci tradycji WSPÓŁCZESNA POLSKA MEDYCYNA JEST JEDNĄ Z WIODĄCYCH GLOBALNY PRYM, A NOWOCZESNE INSTYTUCJE prowadzą pionierskie prace badawcze, przyczyniając się do poszerzania wiedzy medycznej.
Internacjonalizacja pozwala na wymianę wiedzy, doświadczeń i odkryć, na wielopłaszczyznowe wykorzystanie potencjału badawczego naukowców i infrastruktury oraz przyczynia się do poprawy jakości dydaktyki. Zdając sobie sprawę z wagi internacjonalizacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołało w 2017 r. Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). NAWA działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki, wspierając i stymulując międzynarodową współpracę badawczą i wymiany akademickie. Agencja skupia się na wzmocnieniu doskonałości naukowej, internacjonalizacji krajowych uczelni i instytucji naukowych, a także na promocji Polski i jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego ciekawe możliwości w zakresie edukacji i badań.
Celem wystawy jest promocja nauki polskiej na arenie międzynarodowej, osiągnięć polskiej medycyny, a także promocja uczelni i studiów medycznych w Polsce.
Podczas Tygodnia Polskiej Nauki odbędą się liczne wydarzenia, m.in. pokazy edukacyjne Centrum Nauki Kopernik, prezentacja „Young Polish Inventors” Politechniki Warszawskiej, „Academy of Super Heros” – dr Tomasz Rożek, konferencje edukacyjne i prezentacje polskich uczelni.