Wystawa Województwa Lubuskiego

17 stycznia 2022
Pawilon Polski

Wystawa czasowa Województwa lubuskiego: „Lubuskie – Naturalnie Nowoczesne”.

Autorska ekspozycja Województwa Lubuskiego w całości jest efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Instytutem Sztuk Wizualnych, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i zlecona Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ISW UZ. Ideą aranżacji wystawy było przeniesienie zwiedzających w odrębny, wyciszony świat i zaintrygowanie ich historią winiarstwa i krajobrazami lubuskimi, falujących wstęg pagórków i winnic. Ścieżka poprowadzona we wnętrzu snuje się niczym wstęga rzeki, tworząc klimat pofałdowanych form krajobrazowych wykonanych z przytulnych akustycznych utwardzonych filców. W aranżacji przewidziano ścianki i pionowe nisze z wyświetleniem obrazów LED. Zwiedzający zatrzymają się także przy informacjach o województwie lubuskim, w tym jego geograficznym położeniu względem Polski, Europy i świata. W poszczególnych 11 niszach wyświetlane będą prace artystyczne - fotografie. Koncepcja aranżacji ma prowadzić ścieżką do strefy multimedialnej - strefy relaksu, gdzie wyświetlana będzie projekcja multimedialna, dotycząca historii, tradycji i impresji krajobrazów lubuskich winnic – współgrająca z głównym motywem ekspozycji.  Dodatkowym aspektem, ważnym z punktu widzenia ogólnoświatowego spojrzenia na ekologię, a jednocześnie elementem dopełniającym ekspozycję regionu będą meble – prace projektowe wykonane przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, a wykonane metodą redesignu z recyklingu.

Intencją autorów było uzyskanie efektu wartościowego pod względem zarówno artystycznym, jak i wizualnym, przy jednoczesnym zaangażowaniu nieszablonowego języka opowieści.

Wystawa województwa lubuskiego to także pokazy mody autorskiej kolekcji stworzonej specjalnie na tę okazję wystawy w Dubaju naszej wielkiej lokalnej projektantki mody, Natalii Ślizowskiej, która o swojej kolekcji mówi: „Obecność w tak wyjątkowym wydarzeniu jest okazją do zaproszenia szerokiego grona odbiorców do świata sztuki, w którym najważniejszą rolę odgrywa inspiracja naturą oraz jej oblicze w różnorodnych interpretacjach twórców. Specjalnie na tę okazję tworzę kolekcję ubiorów unikatowych inspirowaną naturą mojego regionu – lubuskiego, a także kreuję aranżację do serii nowatorskich pokazów mody. Autorskie rozwiązania eksponowania swoich projektów są dla mnie rodzajem sztuki performatywnej, gdzie łączę jednocześnie wiele środków wyrazu takich jak ubiór, rzeźba, ruch sceniczny, dźwięki, instalacje artystyczne, a także adaptacja w czasoprzestrzeni.”

Ładowanie ...