Wystawa czasowa Województwa Podkarpackiego

10 marca 2022
Pawilon Polski

Wystawa czasowa województwa podkarpackiego: Podkarpackie. Creative by nature

Główna idea wystawy skupia się na wykorzystaniu różnorodności Województwa Podkarpackiego, jego bogactwa w wielu aspektach takich jak unikatowość natury, potencjał gospodarczy, czy nowoczesność oraz dynamiczność rozwoju. Ideą wystawy jest również pokazanie, że Podkarpackie to kolebka przemysłu naftowego, miejsce światowej rewolucji gospodarczej.

Motyw kreatywności jest przewodnim motywem Expo 2020 Dubai, dlatego też będzie ona widoczna na każdym etapie zwiedzania wystawy. Kreatywność w przypadku Podkarpacia będzie szła w parze z motywem natury - natura to źródło kreatywności. Wystawa będzie przedstawiać regionalne sukcesy gospodarcze i kulturalne oraz atrakcje turystyczne.

Natura jest punktem, od którego wszystko się zaczyna. To źródło i inspiracja postępu technicznego. Rozwój technologiczny niesie ze sobą rozwój kultury.

Województwo Podkarpackie jest przykładem wykorzystania zasobów naturalnych w wyścigu technologicznym. To region, który łączy piękno przyrody z rozwojem nauki i najnowszymi technologiami. Dzięki temu Podkarpacie jest atrakcyjnym regionem inwestycyjnym. To coś co wyróżni wystawę z bogatej oferty Expo 2020 Dubai, to fenomen na skalę światową.

Szczególnie w kontekście Dubaju ważny, ciekawy i warty podkreślenia jest fakt,
że Podkarpackie to kolebka przemysłu naftowe- go, a zatem to miejsce z mocnym kontekstem historycznym na skalę światową. Kluczową postacią jest oczywiście Ignacy Łukasiewicz i jego wynalazek, który odmienił losy świata. To na Podkarpaciu, w Bóbrce, znajduje się najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Podstawą gospodarki Dubaju jest ropa, której wydobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich datuje się na przełom lat 50. i 60. XX w. Związek między tymi dwoma regionami jest interesujący i warty podkreślenia, ropa to most ponadkulturowy.

Ważnym i wyróżniającym Podkarpacie elementem jest natura. Region słynie z bogactwa zasobów naturalnych: uzdrowiska, spa, borowina, wody termalne - to tylko niektóre atuty Podkarpacia. To również zasoby, których nie zastąpią najnowsze technologie tak oczywiste dla mieszkańców zaawansowanego technicznie Dubaju.

Różnorodność podkarpackich krajobrazów takich jak Beskid Niski, Bieszczady i Roztocze wpływa pozytywnie na postrzeganie regionu, jako źródła i inspiracji postępu technicznego. Podkarpackie to wyjątkowość, tradycja i zróżnicowane możliwości dla przedsiębiorców oraz społeczeństwa, szukającego odpowiedniego miejsca do życia.

Technologie i gospodarka mają tu świetne warunki do rozwoju. Kreatywność, która rodzi się na Podkarpaciu wykorzystywana jest na rynkach światowych. Podkarpacie to miejsce
z wieloma atutami - dynamicznie rozwija się tu przemysł lotniczy, biotechnologia, motoryzacja oraz inżynieria elektromaszynowa. To miejsce, które sprzyja internacjonalizacji przedsiębiorstw. To również miejsce dogodne do życia i podejmowania zatrudnienia. Dla rozwoju gospodarczego ważne jest również zaplecze naukowe, a to istnieje dzięki funkcjonowaniu takich ośrodków jak Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz

Rolę ambasadora Podkarpacia, nośnikiem idei wystawy oraz głównym narratorem i przewodnikiem po ekspozycji będzie pełnił Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego, polski wynalazca, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne.

Opowieść sięgająca początków przemysłu naftowego będzie szczególnie interesująca dla mieszkańców regionu, w którym odbywa się Expo. Podstawą gospodarki Dubaju jest ropa, której wydobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich datuje się na przełom lat 50. i 60. XX wieku. W Polsce natomiast pierwsze kopalnie powstawały właśnie na Podkarpaciu - w Bóbrce w 1854 r.

Dzięki swojej pracy i wynalazkom Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował światową rewolucję gospodarczą rewolucję naftową. Podkarpacie to miejsce powstania wielkich marzeń i ambicji przemysłu naftowego. Obecnie przemysł naftowy napędza cały świat, a symbolem postępu jest lampa Łukasiewicza. Co najważniejsze - postać Ignacego Łukasiewicza będzie pokazana w odświeżonej, nowoczesnej formie, tak żeby był on łącznikiem między historią a teraźniejszością, między światem nauki, a nowymi technologiami. Sposób rozwinięcia tego pomysłu przedstawimy w kolejnych rozdziałach.

Wystawa opiera się na trzech obszarach tematycznych, którym na wystawie odpowiadać będą wyznaczone przestrzenie:
- Natura, Zasoby Naturalne i Zrównoważony Rozwój
- Kultura, Tradycja i Kreatywność
- Gospodarka, Nauka i Technologia

Wprowadzenie i narrację do wystawy prowadzić będzie postać Ignacego Łukasiewicza - podkarpackiego wynalazcy lampy naftowej. Jest on narratorem i spoiwem całości, elementem wspólnym dla wszystkich trzech obszarów tematycznych. Cała narracja opiera się na wyżej wspomnianych trzech obszarach tematycznych.

Naturę przedstawią trzy krainy geograficzne: Roztocze, Beskid Niski, Bieszczady. Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia z bliska bieszczadzkiej wieży w Mucznem, widoków Roztoczańskiego Parku Narodowego i beskidzkich szczytów.

Kolejnym elementem są dioramy z roślinnością i borowiną, wzbogacone zapierającymi dech w piersiach materiałami wizualnymi na multimediach i dźwiękami przyrody. Ta strefa pokazuje potencjał regionu, siłę płynącą z natury, a także atrakcyjność turystyczną.

Kultura będzie reprezentowana przez tunel kultury i zawarte w nim ekspozycje: Beksiński Nieznany, Podkarpackie Film oraz Projekt muzyczny z podkarpackimi artystami. Nie zabraknie również inspiracji folklorem i tradycją zobrazowaną w interpretacjach rodzimych artystów.

W ramach strefy kreatywności będzie jasny podział na część muzyczną, filmową, sztuki wizualne, oraz inspirację folklorem. To strefa mówiąca o unikatowej i wielowątkowej kulturze regionu.

Trzecią strefę, czyli obszar Gospodarka i Technologia wypełnią innowacyjne nauki oraz nowe technologie. Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się z szerokim spektrum informacji w atrakcyjnej formie.

W ramach wystawy, region zorganizuje także warsztaty edukacyjne, pokazy naukowe, pokazy kulinarne, konferencje biznesowe o czterech branżach: kreatywnej, lotniczej, edukacyjnej oraz innowacyjnej.

Ładowanie ...