Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Warsztaty artystyczne
Stwórz papierowe kwiaty, tradycyjne wycinanki, a nawet świece z wosku wspólnie z ekspertami z Muzeum Wsi Lubelskiej.
Kwiaty i wianki z bibuły
W Polsce żywe kwiaty dostępne są tylko przez część roku. Dlatego dawniej na wsiach wykonywano kwiaty z bibuły. Dekorowano nimi wnętrza mieszkalne (na przykład podczas świąt Wielkanocy), a także krzyże przydrożne.
Wycinanka strzyżewicka
Jedną z podstawowych form dekoracji charakterystycznych dla polskiej kultury ludowej była papierowa wycinanka. Wiele regionów ma swoje charakterystyczne formy i motywy. My zaprezentujemy, jak wyglądała wykonywana w Strzyżewicach i okolicach (w regionie Lubelskim).
Tworzenie świec z wosku
Dawniej podstawowym materiałem do wyrobu świec był wosk pszczeli. Niegdyś do produkcji świec wosk był ręcznie ugniatany lub topiony. Dziś świece z wosku pszczelego można wykonać w dużo szybszy i łatwiejszy sposób.