Regionalne programy internacjonalizacji oknem na świat dla biznesu

Opublikiwano: 13 marca, 2022

Expo 2020 Dubai oraz branżowe targi międzynarodowe odbywające się w tym samym czasie w rejonie Bliskiego Wschodu stanowią doskonałą okazję dla polskich przedsiębiorców do promocji innowacyjnych produktów i usług.

Polskie firmy z 9 województw nawiązują kontakty na Bliskim Wschodzie

Expo 2020 Dubai oraz branżowe targi międzynarodowe odbywające się w tym samym czasie w rejonie Bliskiego Wschodu stanowią doskonałą okazję dla polskich przedsiębiorców do promocji innowacyjnych produktów i usług. Internacjonalizacja działalności gospodarczej zwiększa szanse na rozwój ich biznesu oraz minimalizuje ryzyko związane z funkcjonowaniem na jednym rynku. W nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami na rynkach zagranicznych pomagają regionalne programy internacjonalizacji.

Regionalne programy internacjonalizacji adresowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoją działalność na nowych rynkach. Jeden z takich projektów realizuje Fundusz Górnośląski S.A. wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Zapewnia on kompleksowe wsparcia firmom z regionu oraz stwarza przyjazne warunki do inwestowania i ekspansji zagranicznej. W programu internacjonalizacji przedsiębiorcy ze Śląska regularnie biorą udział w misjach gospodarczych (m.in. do Tunezji, Chorwacji, czy Gruzji), branżowych targach międzynarodowych (Arab Health, czy Gitex Technology), spotkaniach informacyjnych oraz szkoleniach z udziałem doświadczonych trenerów, ekspertów i praktyków na temat umiędzynarodawiania biznesu. Część z nich uczestniczyła w Tygodniu Śląskim na Expo 2020 Dubai. W dniach od 27 stycznia do 2 lutego 2022 roku w Pawilonie Polski przedsiębiorcy działający w branżach nowych technologii, energetyki, mobilności, technologii przetwarzania i przechowywania żywności, zaprezentowały potencjał gospodarczy i kulturowy regionu. 30 stycznia 2022 roku odbyła się też konferencja gospodarcza z udziałem śląskich i emirackich przedsiębiorstw – Silesia at Expo Dubai. Jej celem było nawiązanie kontaktów biznesowych z potencjalnymi kontrahentami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz innych krajów z regionu Bliskiego Wschodu.

Przedstawiciele śląskich firm uczestniczyli także w najważniejszych wydarzeniach związanych z udziałem Polski na Expo 2020 Dubai – Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym (6 grudnia 2021 r.) oraz Dniu Polski (7 grudnia 2021 r.). Wzięli udział w panelach tematycznych dotyczących zielonej energii, bezpieczeństwa żywności, polskiego designu i gospodarki cyfrowej.

Internacjonalizacja przedsiębiorstw i regionalne specjalizacje

Przy okazji wystawy czasowej województwa lubelskiego na Expo 2020 Dubai firmy z regionu uczestniczyły m.in. w dwóch konferencjach promujących potencjał regionu w zakresie medycyny i produkcji rolno-spożywczej. Wydarzenie stanowiło część misji gospodarczej, podczas której 15 lubelskich przedsiębiorców zaprezentowało się zagranicznym partnerom. Ich przedstawiciele uczestniczyli też w wydarzeniu towarzyszącym Wystawie Światowej – targach Gulfood (12 – 17 lutego 2022 roku). Celem była prezentacja potencjału inwestycyjnego województwa lubelskiego w ramach kluczowych i perspektywicznych sektorów gospodarki regionu oraz wsparcie finansowe i merytoryczne dla przedsiębiorców, chcących wejść na nowe rynki zagraniczne.

Firmy z województwa łódzkiego również korzystały z możliwości, jakie daje regionalny program internacjonalizacji. Za jego sprawą przedsiębiorcy wzięli udział w Expo 2020 Dubai. Ich wyjazd był połączony z uczestnictwem i spotkaniami biznesowymi na targach Beautyworld Middle East. To największe tego typu międzynarodowe wydarzenie dla firm oferujących produkty kosmetyczne oraz usługi wellnes na Bliskim Wschodzie. Łódzkie firmy z branż obejmujących medycynę, farmację i kosmetyki, coraz wyraźniej zwiększają swój udział na zagranicznych rynkach i prezentują znaczący potencjał eksportowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Między 4 a 8 lutego 2022 roku odbyła się z kolei misja gospodarcza firm z województwo kujawsko-pomorskiego. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy z branży wyrobów z tworzyw sztucznych oraz produkcji narzędzi, a wyjazd odbył się w ramach projektu internacjonalizacji Invest in Bit CITY 2. Przedsiębiorstwa z małopolski także uczestniczyli w spotkaniach b2b z potencjalnymi kontrahentami z Bliskiego Wschodu, a ich pobyt przypadł m.in. na Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. Lubuskie firmie wpisujące się ze swoją działalnością w branże inteligentnych specjalizacji (zielona gospodarka, zdrowie i jakość życia, innowacyjny przemysł) promowały swój region na Wystawie Światowej. Obyły się też wizyty w instytucjach i organizacjach wspierających przedsiębiorczość, innowacje i międzynarodową kooperację – w tym w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH w Dubaju.

Ładowanie ...