Polska wśród największych eksporterów produktów spożywczych na świecie

Opublikiwano: 15 lutego, 2022

Udział w Expo 2020 Dubai wzmacnia pozycję branży na Bliskim Wschodzie

Sektor spożywczy jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, a produkty rodzimych firm cieszą się coraz większą popularnością na rynkach zagranicznych.

Sektor spożywczy jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, a produkty rodzimych firm cieszą się coraz większą popularnością na rynkach zagranicznych. Według danych GUS w okresie 2017-2020 wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych wzrosła o 6,2 mld EUR. O sile branży świadczy także to, że Polska jest największym producentem mięsa drobiowego, 4. największym producentem nabiału oraz 5. producentem miodu w UE.

Jedną z firm z branży spożywczej, która prezentuje swoje osiągnięcia na Expo 2020 Dubai, jest Hultaj – polski producent kompotów gotowych do spożycia. Napoje przypominają w smaku domowe przetwory i przywodzą na myśl to, co jest obecne na polskich stołach od pokoleń. Kompoty firmy Hultaj są wytwarzana z wiśni, jabłek, malin, czy gruszek – a owoce pochodzą od lokalnych sadowników i dostawców. Na Wystawie Światowej w Dubaju obecna jest także marka Cheesemaker’s Treasures, która stanowi część Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. To jeden z największych polskich producentów sera żółtego, działający na rynku od 1909 roku. Szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszą się sery szlachetne, które są stałym elementem ich oferty.

Swoją obecność na Expo 2020 Dubai zaznacza także Bogutti – firma biorąca udział w Programie Partnerskim zorganizowanym i realizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. To producent krówek oraz ciastek, które można znaleźć na sklepowych półkach w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Omanie. Polskie krówki są rozpoznawalnym polskim produktem nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Cukierki o karmelowym kolorze i miękkim, ciągliwym środku dostępne są na sklepowych półkach również w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Armenii, czy Mongolii. Polska firma cukiernicza z Mazowsza rozwija się prężnie i zdobywa nowe rynki. Już teraz eksport stanowi 60% wartości jej sprzedaży. Najwyższą jakość produktów Bogutti potwierdzają certyfikaty BRC Food i IFS Food.

Krówki mają ponad stuletnią historię i są wpisane na listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze”. Pomysłodawcą i propagatorem krówek był Feliks Pomorski. W 1921 roku ten pochodzący z Wielkopolski przedsiębiorca założył wytwórnię słodyczy, która zasłynęła cukierkami zawijanymi w papierki z rysunkiem krowy.

Targi Gulfood z udziałem polskich wystawców

Targi Gulfood to najważniejsze wydarzenie dla branży spożywczej w rejonie Bliskiego Wschodu. W 2022 roku odbyła się 27. edycja tego wydarzenia. Polskie firmy z sektora spożywczego aktywnie promowały swoje produkty, a ich przedstawiciele nawiązywali nowe kontakty biznesowe z kontrahentami z krajów z regionu Bliskiego Wschodu, a także z innych części świata – w tym z Azji i Afryki.

Polskie firmy promowały się w trzech halach branżowych. W World Food znajdowało się główne stoisko Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Polscy przedsiębiorcy byli także obecni w hali z produktami mlecznymi oraz w hali z napojami. Na targach Gulfood promowane były słodycze, miody, kawior, produkty piekarnicze bezglutenowe, przyprawy, produkty mleczarskie i mięsne, czy soki i napoje bezalkoholowe. Na głównym polskim stoisku zwiedzający mogli wziąć udział w degustacji tradycyjnych polskich dań w ramach zorganizowanych przez KOWR pokazów kulinarnych. Tegoroczne targi i polskie stoisko narodowe odwiedził Komisarz Generalny Pawilonu Polski Adrian Malinowski.

Polskie smaki w Pawilonie Polski

Polskie smaki są obecne także na co dzień w Pawilonie Polski. Uczestnicy Wystawy Światowej mają okazję zasmakować w specjałach kuchni serwowanych przez restaurację „Poland. Garden of Flavours”. Oferuje ona szeroki zestaw potraw od bałtyckiego dorsza, przez kujawskie pierogi, aż po tradycyjny żurek. Goście z całego świata mogą przekonać się o tym, że polska kuchnia jest niezwykle zróżnicowana i bogata w smaki. Odzwierciedla połączenie wschodnich i zachodnich tradycji kulinarnych i składników.

Ładowanie ...