Tydzień Fryderyka Chopina

Tydzie Chopina

Od mazurków po kaligrafię – Fryderyk Chopin inspiruje na nowo w sercu Osaki.

Tydzień poświęcony Fryderykowi Chopinowi na Expo 2025 to dialog kultur, spotkania artystów i pięć dni pełnych dźwięku, refleksji i wspólnego przeżywania muzyki.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

W dniach 28 sierpnia – 3 września 2025 roku Pawilon Polski zamieni się w przestrzeń poświęconą dziedzictwu Fryderyka Chopina, z udziałem japońskich artystów, naukowców i międzynarodowej publiczności. Program przygotowany i realizowany będzie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i obejmie koncerty, filmy, warsztaty i spotkania z udziałem polskich i japońskich artystów.

Jednym z najcenniejszych elementów będzie prezentacja oryginalnych rękopisów Fryderyka Chopina – udostępnionych specjalnie na czas Expo dzięki zbiorom Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć autentyczne zapisy nutowe kompozytora, które rzadko opuszczają Polskę.

Tańce narodowe, jazz i film

Tydzień otworzy dzień tańców narodowych, z pokazami kujawiaka oraz filmem „Japoński kujawiak” i rozmowami z jego twórcami. Wieczorem usłyszymy mazurki Chopina w klasycznych i jazzowych interpretacjach w wykonaniu Marcina Wieczorka i Artura Dutkiewicza.

Pieśni, listy i głos Chopina

29 sierpnia poświęcony będzie pieśniom Chopina – w wykonaniu duetu Aldona Bartnik & Naruhiko Kawaguchi. Dzień zakończy wyjątkowe spotkanie z prof. Tokimasą Sekiguchim, poświęcone listom Chopina, z udziałem aktorów i muzyków.

Młodzi pianiści i film „Pianoforte”

30 sierpnia to dzień młodych japońskich pianistów – uczestników Konkursu Chopinowskiego – którzy zaprezentują się w recitalach. Pokazany zostanie również film „Pianoforte”, z udziałem twórców i bohaterów.

Fortepian historyczny i jego historia

31 sierpnia poświęcony będzie fortepianom historycznym – z prelekcjami dr. Michała Brulińskiego i koncertami Naruhiko Kawaguchiego. Tego dnia do Pawilonu dostarczony zostanie oryginalny fortepian historyczny, używany podczas koncertów.

Koncerty kameralne i muzyka czasów Chopina

W kolejnych dniach usłyszymy m.in. Polish Cello Quartet z programem „Chopin Project”, a także recitale Aleksandry Świgut, Agnieszki Świgut i Antoniego Wrony – łączące muzykę Chopina z utworami z jego epoki.

Edukacja i sztuka codzienna

Przez cały tydzień odbywać się będą warsztaty kaligrafii, stanowiące japoński akcent łączący sztukę pisania z emocjami zawartymi w muzyce.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.