Polska na Wystawach Światowych

Na przestrzeni lat na budowanie wizerunku Polski na Expo składały się liczne prezentacje polskiej gospodarki, kultury i zasobów naturalnych oraz zaangażowanie partnerów instytucjonalnych i komercyjnych. Wielokrotnie na sukces kraju na wydarzeniu miała także wpływ spektakularna architektura pawilonów, bezpośrednio dająca świadectwo polskiej kreatywności.

 

Krótka historia

Obecność Polski na wystawach Expo ma ponad 150-letnią historię. W 1867 roku w Paryżu prezentowały się znane polskie firmy: fabryka fortepianów Małeckiego, atelier fotograficzne Maksymiliana Fajansa oraz fabryka narzędzi metalowych Troetzera. Polacy byli wielokrotnie nagradzani na wystawach w Wiedniu (1873 r.), Paryżu (1878 i 1889 r.) i Chicago (1893 r.).

Pierwsze pawilony narodowe zaczęto budować w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prezentowano w nich gospodarcze osiągnięcia Polski, przedstawiano jej historię i promowano wyroby naszych firm. W 1939 r. w Nowym Jorku odbyła się ostatnia przed II wojną światową wystawa z polskim udziałem

Polska wróciła na stałe na Expo dopiero w 1992 roku w Sewilli. Polska uczestniczyła w Wystawach Światowych w Lizbonie (1998 r.), Hanowerze (2000 r.), Aichi (2005 r.), Saragossie (2008 r.), Szanghaju (2010 r.), Mediolanie (2015 r.), Astanie (2017 r.) i Dubaju (2021 r.). W Dubaju Pawilon Polski, którego motywem przewodnim było hasło „Kreatywność inspirowana naturą”, otrzymał od Organizatorów Srebrny Medal za najlepszą aranżację wnętrza.

Expo 2020 Dubai

Była to pierwsza Wystawa Światowa zorganizowana w kraju w regionie Bliskiego Wschodu. Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai był jednym z najbardziej spektakularnych i najchętniej odwiedzanych pawilonów narodowych. Pawilon otrzymał srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości. Nagrodę przyznało Biuro Wystaw Światowych – międzyrządowa organizacja odpowiedzialna za nadzorowanie i regulowanie Wystaw Światowych.

Czytaj więcej

Expo 2015 Mediolan

Wystawa Światowa w Mediolanie odbyła się od 1 maja do 31 października 2015 r., pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Wystawa ta była znaczącym wydarzeniem dla Polski. Pawilon Polski wraz z ekspozycją prezentował nie tylko bogactwo kultury i tradycji narodu, ale także innowacje i wizję przyszłości.

Czytaj więcej

Expo 2010 Szanghaj

Wystawa Światowa w Szanghaju odbyła się od 1 maja do 31 października 2010 roku pod hasłem „Lepsze Miasta, Lepsze Życie”. Koncentrowała się na zagadnieniach związanych z rozwojem zrównoważonych miast, innowacjami urbanistycznymi i ochroną środowiska. Pawilon Polski posiadał charakterystyczną fasadę z wzorem inspirowanym motywem ludowej wycinanki, którą zachwycił gości.

Czytaj więcej

Expo 2005 Aichi

Wystawa Światowa w japońskiej prefekturze Aichi była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 r. i odbywała się pod hasłem „Mądrość natury”. Elewacja Pawilonu Polski została wykonana przy użyciu eksperymentalnej technologii opartej na modularnym układzie przestrzennie wygiętych stalowych ram, oplecionych białą wikliną. Prezentacja Polski skupiała się wokół postaci Fryderyka Chopina oraz kopalni soli w Wieliczce.

Expo 2000 Hanover

„Człowiek-Przyroda-Technika” – założeniem Wystawy Światowej w Hanowerze było pokazanie możliwości osiągnięcia równowagi między rozwojem techniki, życiem człowieka i naturą. Wystrój Pawilonu Polski składał się ze scenografii opartej na polskiej tradycji XIX-wiecznych drewnianych dworków i miasteczek. W pawilonie promowały się także polskie regiony, które przygotowały specjalne wydarzenia i prezentacje.