Polska na światowej wystawie Expo 2017 w Astanie

Innowacje, Kreatywność i Polskie Dziedzictwo

expo 2017 1
Astana, stolica Kazachstanu, stała się w 2017 roku areną jednego z najważniejszych wydarzeń na skalę międzynarodową – Międzynarodowej Wystawy Expo. Wydarzenie to trwało od 10 czerwca do 10 września. Wśród krajów uczestniczących w tej prestiżowej imprezie, Polska odegrała ważną rolę, prezentując swój wkład w dziedzinie innowacji, kreatywności i polskiego dziedzictwa.

Pod hasłem „Energia Przyszłości” Expo 2017 w Astanie skupiło się na zagadnieniach związanych z zrównoważonym rozwojem, odnawialnymi źródłami energii i ekologią. Polska, jako kraj aktywnie dążący do rozwijania technologii ekologicznych, zdecydowała się wziąć udział w tej wyjątkowej Wystawie.

Polska ekspozycja obejmowała łącznie około 1000 m², zlokalizowanych na dwóch poziomach.

Celem polskiej obecności na EXPO było również pogłębienie dwustronnej współpracy naukowej, zwłaszcza w obszarach takich jak czyste technologie węglowe, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii, innowacyjne maszyny i urządzenia górnicze, digitalizacja rynku energii oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych.

expo 2017 4

Udział Polski w Expo 2017 nie ograniczał się tylko do energetyki odnawialnej. W Pawilonie Polski odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z polską sztuką, rękodziełem, kuchnią i folklorem. Prezentowano także miejsca warte odwiedzenia w Polsce, takie jak zabytkowe miasta, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Na piętrze znajdowały się pomieszczenia konferencyjno-biurowe oraz polska restauracja, promująca kandydaturę Łodzi do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w 2022 roku.

W strefie Odpoczynku znajdowały się siedziska oraz kompozycje interaktywne dla dzieci. Po dotknięciu wybranych punktów ekspozycji wyzwalane były impulsy świetlne, akustyczne lub wizualne. W tej części znajdowała się także scena, na której prezentowane były występy i prezentacje artystyczne.

Obraz39
Obsługę Pawilonu Polski po raz pierwszy w historii udziału Polski na Expo stanowili studenci realizujący staże zawodowe. PARP na podstawie porozumienia o współpracy zaangażowała studentów z Grupy Uczelni Vistula.

Wystawa Expo 2017 była również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych i promocji polskich produktów. Polska delegacja gospodarcza uczestniczyła w licznych spotkaniach i konferencjach, które umożliwiły nawiązanie licznych kontaktów biznesowych.

Wrzesień 2017 r. był najbardziej intensywnym miesiącem dla promocji Polski podczas EXPO. W dniu 6 września odbyło się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, z udziałem przeszło 120 polskich i ponad 180 kazachskich firm, podczas którego polscy i kazachscy przedsiębiorcy mieli możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych.

expo 2017 6

Rangę wydarzenia podniósł udział Prezydentów Republiki Kazachstanu i Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas Forum nastąpiło podpisanie 10 porozumień o współpracy pomiędzy polskimi i kazachskimi firmami oraz instytucjami.

expo 2017 7

Pamięć o polskiej diasporze w Kazachstanie zajmowała ważne miejsce w sformułowanej koncepcji programowej udziału Polski w Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w Astanie.

Polska aktywnie promowała się podczas Expo poprzez różnego rodzaju występy, prezentacje kultury i inne wydarzenia artystyczne. Ekspozycja Polski była miejscem, gdzie odwiedzający mogli doświadczyć bogactwa i różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego.

W trakcie Expo odbywały się liczne koncerty, pokazy taneczne, teatralne i muzyczne, które przyciągały uwagę publiczności. Prezentowane były tradycyjne tańce ludowe, takie jak polonez czy krakowiak, które wprowadzały w atmosferę polskiej tradycji i historii.

17 czerwca 2017 roku odbył się dzień Polaków w Kazachstanie. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Senatem RP oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP. Program obchodów Dnia Polaków przewidywał organizację spotkania przedstawicieli stowarzyszeń Polaków w Kazachstanie (w sali koncertowej Astana Balet), które towarzyszył program kulturalny (koncert Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW PROMNI).

Dwa dni wcześniej, czyli 15 czerwca 2017 roku, w Alżirze (około 30 km od Astany) odbyło się otwarcie Wystawy o nazwie „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, poświęconej Generałowi Władysławowi Andersowi. Organizatorem tego wydarzenia była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i polski MSZ. W ramach programu udziału Polski w wydarzeniu zorganizowano również Polski Dzień Lasu. Podczas Dnia Stolicy Kazachstanu w ogrodzie botanicznym odbyła się akcja sadzenia ponad 200 drzew wyhodowanych w naszym kraju. To prezent na święto Astany, a także symbol współpracy Polski i Kazachstanu.

expo 2017 11 800x534 1

Zazielenianie jest dla Kazachstanu zadaniem o znaczeniu strategicznym. Jedynie 2 proc. tego dziewięć razy większego od Polski kraju jest pokryte lasami.

expo 2017 13 800x534 1

Prezydent Nazarbajew nakazał stopniowe zalesianie, czemu służyła współpraca w tej dziedzinie z Polską.

Pierwszy raz w historii udziału Polski w Expo, Pawilon Polski zorganizował Polski Dzień Sportu na Expo, zapraszając do udziału Pawilony wszystkich uczestników Wystawy. Polski Dzień Sportu wpisał się na stałe w tradycję udziału Polski w Expo.

W Astanie 7 września 2017 r. odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Polski na Astana EXPO 2017. W uroczystościach udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele polskiego rządu. W wydarzeniu uczestniczył także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Narodowy Dzień Polski podczas Expo

Wieczorem w teatrze Astana Ballet odbył się koncert galowy „Głosy Gór”. Na scenie wystąpili artyści Teatru Narodowego w Warszawie, a także Janusz Olejniczak, Atom String Quartet i zespół Zakopower.

s 1024 x 633x800 1

Tradycyjnie Poczta Polska uhonorowała udział Polski w Expo 2017 emisją specjalnego znaczka pocztowego.

expo 2017 19 600x800 1

Pawilon Polski otrzymał złotą nagrodę w kategorii architektura i design pawilonu do 400 m kw.