Koncepcja architektoniczna
Arena prezentacji
Areną prezentacji Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai będzie pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m², zlokalizowany w strefie tematycznej „Ratowanie Życia”.
Fala kreatywności
Koncepcja architektoniczna opiera się na zastosowaniu drewna, a forma bryły ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków.
Szacunek dla tradycji
Zaprojektowanie wyrazistej drewnianej fasady zbudowanej w oparciu o tradycyjną technikę łączenia drewna “Kigumi Koho”, to ukłon w stronę polskiej i japońskiej tradycyjnej architektury.
Architekci
Koncepcję architektoniczną opracował duet Alicja Kubicka i Borja Martínez z pracowni Interplay Architects.
Dziedzictwo, kreatywność i sztuczna inteligencja
Opracowana przez interdyscyplinarny zespół koncepcja ekspozycji w Pawilonie Polski składa się z interaktywnych instalacji artystycznych, które prezentują zapisany w tożsamości Polaków „gen kreatywności”. Atmosferę miejsca tworzy połączenie natury, tradycji, nauki i techniki. Jego siłą sprawczą są Odwiedzający, którzy zarówno doświadczają, jak i współtworzą wystawę.
Wystawa stała
-
Spirit Plant
Instalacja oparta o parametryczne rośliny, które wprowadzają odwiedzających w leczniczy świat związany z ziołami. Rośliny tworzone są w oparciu o algorytm, który na podstawie wyboru dostępnych parametrów, umożliwia każdemu z odwiedzających skomponowanie indywidualnej rośliny –„Spirit Plant”. Powstałe w ten sposób obrazy będą wyświetlane na półprzezroczystych ekranach, stanowiąc element scenografii, dając jednocześnie wspaniałe wrażenia wizualne. Wprowadzą do wnętrza ulotny, magiczny klimat nawiązujący do dawnych rytuałów i wierzeń związanych z ziołami. Instalacja angażuje zwiedzających – stają się jej współautorami, a roślina pozostaje jako pamiątka – mogą ją pobrać na telefon i udostępnić w mediach społecznościowych.
-
Siedem Ziół
Animowany zielnik, który prezentuje tradycję polskiego zielarstwa przez współczesną ilustrację i nawiązuje do historii polskiej szkoły ilustracji. Zielnik inspirowany jest zbieżną dla Polski i Japonii tradycją „Zupy z Siedmiu Ziół”, która była gotowana na przedwiośniu i miała na celu dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych. Podobna tradycja, choć na bazie innych składników, kultywowana była w Japonii. Instalacja przedstawia rośliny, które zawierają substancje o walorach leczniczych, smakowych i zapachowych, którym od wieków przypisywano magiczne moce. Część wierzeń znalazła swoje potwierdzenie w nauce, która z czasem precyzyjnie określiła ich działanie.
-
Przednówek
Instalacja to symboliczne ujęcie zmienności polskiej przyrody oraz niespotykane połączenie wiedzy biologicznej z artystyczną ekspresją. Zamknięte w żywicznych kulach polskie rośliny uchwycone zostały w ulotnym momencie transformacji. Zatopione w przezroczystych kulach efemeryczne formy, trudne do zaobserwowania w pełnym pośpiechu życiu, opowiadają o nieustającej transformacji życia. Instalacja ma także charakter viralowy, zapraszający do udostępniania treści w mediach społecznościowych.
-
Najbardziej Polski Krajobraz
Instalacja „Najbardziej Polski Krajobraz” wykorzystuje metody sztucznej inteligencji, aby przybliżyć odwiedzającym istotę polskiego krajobrazu i pokazać jego różnorodność. Generowane przez AI na paronamicznym ekranie pejzaże Polski ewoluują i zmieniają się pod wpływem ruchu odwiedzających. Pojedyncze osoby i grupy widzów przemieszczające się wzdłuż ekranu determinują cechy wyświetlanego obrazu. Ten płynnie zmienia się, buduje i przeobraża poprzez poetyckie sekwencje ruchów. Instalacja „wytrenowana” na tysiącach zdjęć z różnych regionów Polski, potrafi stwarzać nowe, nieistniejące pejzaże, będące idealnymi reprezentacjami polskości krajobrazu.
-
Dźwięk Materii
Multisensoryczna instalacja immersyjna, inspirowana wspólnotowym charakterem zażywania inhalacji dla zdrowia. Instalacja zainspirowana jest wizualną formą tężni, właściwościami drewna, a także społecznym i wspólnotowym charakterem dbania o zdrowie i dobrostan. Łącząc wyjątkowe doświadczenie z elementami immersji – efektami świetlnymi i dźwiękowymi, kontemplacji i medytacji – angażuje zmysły i sprzyja odprężeniu.
-
Aura
Unikalny instrument łączący tradycyjne rzemiosło i naturalne materiały ze współczesną techniką cyfrową, z którego wybitny kompozytor, instrumentalista i improwizator wydobędzie esencję utworów Fryderyka Chopina, inspirowanych muzyką ludową i dźwiękami z natury. „Aura” składa się z ponad setki niezależnych modułów, można powiedzieć, że to „orkiestra” sterowana cyfrowo, w organiczny sposób wydobywająca dźwięki z naturalnych materiałów. Sercem każdego „instrumentu” będzie fragment wierzby, kojarzonej z Chopinem i pozyskanej z okolic Żelazowej Woli. Dzięki zastosowaniu metod sztucznej inteligencji, widzowie będą mogli subtelnie wpływać na ruch „Aury”, stając się współtwórcami spektaklu.
-
Generations
Dynamiczna galeria łączy parametryczne rośliny „Spirit Plant” i stanowi indywidualny ślad każdej osoby, która odwiedziła Pawilon Polski przez sześć miesięcy trwania Expo. Projekcje symbolizują połączenie tradycji i przyszłości, a także zestawiają indywidualne doświadczenia w solidarną zbiorową twórczość. Jest także formą podziękowania dla wszystkich, którzy odwiedzili przestrzeń Pawilonu Polski. Instalacja podkreśla kreatywny potencjał Polaków w obszarze nowych technologii.
-
Wersy
Inspirowane haiku poetyckie formy, liryczne miniatury autorstwa polskich poetów młodego pokolenia, są poetyckim komentarzem do treści prezentowanych w Pawilonie. Wersy, zapisane na ścianach w różnych miejscach Pawilonu, stanowią inspirującą formę dialogu z ekspozycją. Przy wejściu do sali koncertowej zadrukowane karteczki z poezją zapełnią całą ścianę. Odwiedzający będą mogli zabrać je ze sobą jako słowo klucz do budowania wspólnej przyszłości.
-
Plantacja Idei
Plantacja Idei to strefa w Pawilonie Polski, w której prezentowane są idee i przełomowe innowacje kształtujące zrównoważoną przyszłość w sześciu sektorach kluczowych dla rynku japońskiego. To miejsce prezentacji polskiej gospodarki, biznesu i nauki, w którym można zaobserwować zarówno tradycyjne i zaczerpnięte z natury rozwiązania, jak i wynalazki bazujące na współczesnych technologiach i zaawansowanych algorytmach. To one w każdej z branż napędzają innowację i wskazują na nowy potencjał, promują zrównoważone podejście oraz działanie na rzecz zdrowych społeczeństw. Ich wspólnym mianownikiem jest polski „gen kreatywności”. Opracowane przez firmy rozwiązania czerpią zarówno z wzorców natury, jak i z siły technologii, najnowszych odkryć i wiedzy naukowej. Pozwalają ludziom żyć zdrowiej, bezpieczniej i spokojniej, a także kształtować otoczenie w sposób nieosiągalny dla wcześniejszych pokoleń.
-
Nest
Strefa inspirowana koncertami w Łazienkach Królewskich w Warszawie, znajduje się zatem przed Pawilonem Polski. Opiera się na prezentacji nagrań utworów Fryderyka Chopina wykonanych przez japońskich i polskich pianistów dostępnych na słuchawkach bezprzewodowych, umożliwiając zanurzenie się w fenomenie muzyki kompozytora. Strefa powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.
Twórcy koncepcji ekspozycji
Za koncepcję ekspozycji odpowiada zespół kuratorski w składzie: Monika Brauntsch – KAFTI, Ewa Kierklo i Stanisław Kempa – GDYBY oraz Wiesław Bartkowski.