Trwają prace nad uszczegółowieniem Koncepcji Architektonicznej Pawilonu Polski

Opublikiwano: 30 maja, 2023

W maju podpisano umowę na uszczegółowienie Koncepcji Architektonicznej Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO2025 w Osace, Kansai. To początek współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ze studiem architektonicznym Interplay Architects.

Projekt autorstwa Alicji Kubickiej i Borji Martineza znakomicie odzwierciedla hasło przewodnie obecności Polski na EXPO 2025 „Heritage that drives the future”. Będąca w centrum projektu wyrazista drewnianafasada nawiązująca swoim stylem do techniki łączenia drewna “Kigumi Koho”, to ukłon w stronę polskiej i japońskiej tradycyjnej architektury, rozwiązań ekologicznych, ale także przyszłości materiałów ograniczających ślad węglowy i zwiększających komfort życia.

EXPO 2025 powstanie na sztucznej wyspie, na terenie aktywnym sejsmiczne i narażonym na działanie tajfunów, co wprowadza restrykcyjne ograniczenia dotyczące budowy. Koncepcja architektów ma według planów zachowywać się jednak doskonale w obliczu obciążeń wiatrem i trzęsień ziemi, dzięki wewnętrznej stabilności zakrzywionych ścian, które mają nadawać sztywność we wszystkich kierunkach.

Spójny język projektu i jego ekspresyjne bogactwo, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mają zaoferować publiczności wyjątkowe i niezapomniane przeżycia. Kształt zakrzywionej fasady, pozwali stworzyć liczne osie wizualne z głównych alei otaczających pawilon, co zapewni atrakcyjny wygląd bryły z każdej strony. Dach drewnianej konstrukcji z płaszczyznami na różnych wysokościach, stworzy natomiast rozpoznawalny z powietrza oraz z otaczającej teren EXPO promenady, przyciągający obraz.

Alicja Kubicka i Borja Martinez rozpoczęli wspólną pracę w 2018 roku w światowej sławy japońskiej pracowni Kengo Kuma & Associates. W ciągu 5 spędzonych tam lat pracowali przy wielu międzynarodowych projektach, takich jak: Muzeum Sztuk Tradycyjnych Maroka w Casa­blance, Centrum Wystawowym w Strasbur­gu i Muzeum HC Andersena w Odense w Danii. Te doświadczenia rozwinęły ich umiejętności zarządzania projektami na tak dużą skalę, a także dbałość o szczegóły i pracę pod presją czasu w bardzo wymagających środowiskach.

Ładowanie ...