Sześć miesięcy do Expo 2025 Osaka, Kansai
Premierowa prezentacja koncepcji ekspozycji w Pawilonie Polski i podsumowanie dotychczasowych przygotowań.
Przedstawiciele zespołu organizacyjnego w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, na czele z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem – Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, zaprezentowali postępy prac związanych z budową Pawilonu Polski wraz z ekspozycją, realizacją programów promocji gospodarczej, kulturalnej, naukowej, a także rezultaty dotychczas podjętych inicjatyw.
Prace związane z budową Pawilonu Polski nabierają tempa, realizacja programów promocji gospodarczej, kulturalnej, naukowej przebiega zgodnie z planem. Zarówno Pawilon Polski, jak i ekspozycja wewnętrzna, będą tworzyć obraz Polski nowoczesnej, kreatywnej, otwartej i gotowej do współpracy – powiedział podczas prezentacji wiceminister Tomczak.
Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai ma charakter kompleksowy i zakłada promocję gospodarki, kultury, nauki i turystyki. O skali projektu świadczą dotychczasowe efekty podjętych działań:
- 760+ uczestników webinariów branżowych stanowiących cykl szkoleniowy dla polskich przedsiębiorców,
- 50 firm, które zgłosiły się do Programu Partnerskiego,
- 7 uczelni, z którymi zostały podpisane umowy o realizacji praktyk studenckich w Pawilonie Polski,
- 13 regionów, z którymi podpisane zostały umowy w zakresie realizacji programu promocji regionalnej podczas Expo,
- 100+ podmiotów, z którymi podjęta została współpraca w zakresie promocji polskiej gospodarki, kultury, turystyki i sportu podczas Expo.
Na Wystawach Światowych Expo równie istotny jest aspekt gospodarczy, jak i kulturalny, turystyczny i naukowy. Dzięki temu wydarzeniu możemy budować wizerunek naszego kraju kompleksowo i wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej – mówiła Magdalena Skarżyńska, Wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
W ramach prezentacji, odbyła się także debata poświęcona tematowi Wystawy Światowej Expo, jako wydarzenia rozwijającego współpracę międzysektorową w kraju i spajającego działania promocyjne kierowane za granicę. W debacie udział wzięli przedstawiciele instytucji partnerskich zaangażowanych w realizację programu promocji Polski na Expo – Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Podczas PAIH Forum Biznesu 2024 po raz pierwszy zaprezentowana została koncepcja ekspozycji w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai.
Pawilony narodowe na Expo prezentują wizerunek kraju, stanowią wizytówkę zapraszającą do dalszego odkrywania. Ekspozycja ma wywrzeć pozytywne wrażenie na zwiedzających, zaangażować emocje i zainteresować krajem. Jesteśmy przekonani, że architektura Pawilonu Polski, jak i jego wystawa wewnętrzna, zyskają uznanie w oczach Japończyków i gości z całego świata. Bardzo się cieszę, że na sześć miesięcy do rozpoczęcia Expo mogliśmy zaprezentować kompletną koncepcję ekspozycji – powiedziała Eliza Klonowska-Siwak, Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
Artystyczne instalacje inspirowane polskimi tradycjami i wykorzystujące współczesne technologie, a nawet sztuczną inteligencję, stworzą unikalną przestrzeń Pawilonu Polski, w którym dziedzictwo przenika się z przyszłością, a tradycja z innowacją. W ekspozycji ważne będzie także zaprezentowanie wybranych sektorów polskiej gospodarki, perspektywicznych w kontekście wymiany gospodarczej pomiędzy Polską i Japonią.
Za realizację projektu udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH), a instytucją nadzorującą jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.