Rynek japoński otwarty na polskie innowacje. Jak wykorzystać potencjał Expo 2025?

PAIH Pawilon 9 scaled

Rynek japoński od lat pozostaje jednym z najbardziej stabilnych, innowacyjnych i perspektywicznych kierunków dla międzynarodowej ekspansji biznesowej. Obecność polskich marek na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai oraz organizacja wydarzeń towarzyszących, takich jak Polsko-Japońskie Forum Eksportowe, świadczą o strategicznym podejściu do promocji polskiego biznesu w Japonii – kraju o ogromnym potencjale gospodarczym i rosnącym zainteresowaniu współpracą z Europą Środkowo-Wschodnią.

Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai to wyjątkowa okazja do zacieśnienia relacji handlowych i otwarcia nowych kanałów współdziałania między polskimi a japońskimi firmami. Pomimo istniejących barier kulturowych i formalnych, Japonia postrzegana jest coraz częściej jako obiecujący i stabilny rynek dla polskich przedsiębiorców, zapewniający szansę na rozwój działalności eksportowej i wzmacnianie międzynarodowej pozycji firm z Polski.

Expo 2025 jako katalizator współpracy gospodarczej między Polską a Japonią

Innowacje i zrównoważony rozwój – atuty polskich firm w Japonii

Japonia należy do największych gospodarek świata pod względem nominalnego PKB i od lat utrzymuje wysoki poziom technologicznego zaawansowania. Równocześnie charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na nowoczesne, zrównoważone i efektywne kosztowo rozwiązania, które coraz częściej oferują polskie firmy. Wiele branż objętych Programem Gospodarczym Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai – takich jak branża medyczna i farmaceutyczna, kosmetyczna, IT i FinTech, zielone technologie, sektor rolno-spożywczy (w tym AgriTech) oraz produkcja gier komputerowych (gamedev) – reprezentuje wysoki potencjał eksportowy i innowacyjny Polski.

Silna reprezentacja polskich firm na Expo 2025

W Programie Partnerskim wspierającym polską obecność na Expo 2025 uczestniczą m.in.:

  • ASTOR (automatyzacja przemysłu),
  • Sunreef (produkcja luksusowych katamaranów),
  • PESA (nowoczesne rozwiązania kolejowe),
  • Seedia (inteligentna infrastruktura miejska),
  • Miraculum (branża kosmetyczna),
  • Gallium (technologie informatyczne),
  • RESIN (sprzęt dla specjalistów do prac antykorozyjnych),
  • Manufaktura w Bolesławcu (tradycyjne wyroby ceramiczne),
  • Indie Games (wsparcie niezależnych twórców gier komputerowych),
  • Centrum Ratownictwa (szkolenia i kursy z zakresu pierwszej pomocy).

Polsko-Japońskie Fora Gospodarcze

Dodatkowo, udział polskich firm w Polsko-Japońskim Forum Eksportowym (20 maja 2025 r.) oraz Polsko-Japońskim Forum Inwestycyjnym (30 września 2025 r.) w Osace daje konkretne okazje do prezentacji oferty eksportowej, nawiązania relacji handlowych i partnerskich oraz poznania specyfiki rynku japońskiego bezpośrednio od lokalnych ekspertów i przedsiębiorców. Fora te organizowane są w ramach obchodów 10. rocznicy podpisania między Polską a Japonią partnerstwa strategicznego. To najważniejsze wydarzenia gospodarcze przygotowane przez Polskę podczas Expo w Osace.

Nowe możliwości eksportowe dla Polski w kontekście Expo 2025

Główne atuty rynku japońskiego dla polskich eksporterów

Jednym z największych atutów Japonii jako rynku docelowego jest jego stabilność, bezpieczeństwo prawne i przewidywalność biznesowa. Partnerzy japońscy słyną z lojalności oraz preferencji do długofalowej współpracy, co sprzyja budowaniu trwałych i odpornych łańcuchów dostaw. Wysokie wymagania jakościowe i otwartość na innowacje ze strony japońskich konsumentów i firm to kolejne czynniki, które stanowią przewagę dla polskich produktów i usług. Firmy z Polski coraz częściej odpowiadają na te potrzeby, oferując zaawansowane technologicznie, estetyczne i konkurencyjne cenowo rozwiązania. Wspiera to rosnące zainteresowanie Polską jako dynamicznie rozwijającym się partnerem gospodarczym w regionie Europy.

Wsparcie instytucjonalne i otwarcie na rynek Azji

Polskie firmy zainteresowane obecnością w Japonii mogą liczyć na profesjonalne wsparcie instytucjonalne, w szczególności ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która organizuje misje gospodarcze, warsztaty, szkolenia i ułatwia nawiązywanie kontaktów z japońskimi partnerami.

Obecność Polski na rynku japońskim to długofalowa inwestycja o dużym potencjale. Udział w Expo 2025 Osaka, Kansai sprzyja nawiązywaniu trwałych kontaktów handlowych, kontraktów eksportowych oraz wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na region Kansai, jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Japonii, którego PKB dorównuje niektórym państwom europejskim i azjatyckim. Zacieśnianie współpracy z Japonią może także otworzyć drzwi do szerszego rynku Azji Wschodniej.

Akcent na jakość, kreatywność i innowacje w kontaktach z Japonią

Ekonomiści zgodnie podkreślają, że potencjał współpracy gospodarczej z Japonią – zwłaszcza w kontekście branż strategicznych dla Polski – jest bardzo wysoki. Japoński rynek, choć wymagający, oferuje ogromne możliwości dla ambitnych i innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Obecność na Expo 2025 Osaka, Kansai, w połączeniu z udziałem w wydarzeniach gospodarczych i targach branżowych, to unikalna okazja, by zaprezentować potencjał polskiej innowacyjności, jakości i kreatywności. Firmy, które już dziś budują relacje z japońskimi partnerami, mają szansę w nadchodzących latach stać się liderami eksportu i współpracy międzykontynentalnej. Japonia to nie tylko rynek docelowy – to strategiczny partner gospodarczy dla Polski w XXI wieku.

Fot. A. Stykowski / PAIH

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.