Polska na Expo 2025 Osaka: UE i Japonia wspólnie dla przyszłości medycyny

250626 Expo konferencja fot A Stykowski 590

26 czerwca, podczas wystawy Expo 2025 Osaka, Kansai, odbyła się prestiżowa konferencja pt. „Zjednoczeni dla ratowania życia”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i stanowiło jeden z ważniejszych punktów programu Pawilonu Polski na Expo 2025. Udział przedstawicieli z różnych krajów Unii Europejskiej, Japonii oraz innych regionów świata nadał konferencji wyraźnie międzynarodowy charakter.

Polska prezydencja UE pod znakiem zdrowia i solidarności

W konferencji wzięli udział przedstawiciele czołowych europejskich firm z sektora technologii medycznych, instytutów naukowo-badawczych oraz japońskich partnerów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w ochronie zdrowia. Obecność delegacji z różnych krajów i kontynentów potwierdziła, że zdrowie i innowacje medyczne to tematy jednoczące globalną społeczność.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji i instytucji kluczowych dla współpracy europejsko-japońskiej, w tym Ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski oraz Ambasador UE w Japonii Jean-Eric Paquet. Jednym z głównych mówców był Peter Burke, Minister ds. Przedsiębiorczości, Turystyki i Zatrudnienia Irlandii. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele polskiego Ministerstwa Zdrowia: podsekretarze stanu Marek Kos i Urszula Demkow.

Pierwsza część konferencji była poświęcona przykładom współpracy między UE a Japonią w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Dr Tomasz Rutkowski, badacz sztucznej inteligencji w japońskim ośrodku RIKEN AIP opowiedział o doświadczeniach japońskiego centrum naukowego, w którym pracuje oraz o projektach rozwijanych we współpracy z partnerami Europejskimi.

Arita Dubņika, adiunkt w Instytucie Biomateriałów i Bioinżynierii Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technologii Politechniki Ryskiej przedstawiła możliwości badań i współpracy w ramach Baltic Biomaterials Centre of Excellence.

Z kolei prof. Katsuhiko Shirahige z Instytutu Nauk Ilościowych o Biosystemach Uniwersytetu Tokijskiego przedstawił program UTokyo-KI LINK, którego celem jest rozwój innowacji w nauce o chromatynie na potrzeby medycyny precyzyjnej.

Po sesji pitchingowej z udziałem przedstawicieli czołowych, europejskich firm z sektora medycznego odbyła się dyskusja panelowa na temat nowych technologii w dziedzinie wyrobów medycznych i badań nad odkrywaniem leków.

Nad problemem, jak współpracować i konkurować, aby poprawić zdrowie ludzi, debatowali prof. Dagnija Loca z Instytutu Biomateriałów i Bioinżynierii Politechniki Ryskiej,  Alvaro Rios Poveda, dyrektor wykonawczy w firmie KAWATEK, dr Artur Zaczyński, szef Zespołu Humanitarno-Medycznego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i kierownik Kliniki Neurochirurgii MSWiA, a także Reiko Onodera, członek zarządu i audytor w Alivexis, Inc.

Wspólne innowacje medyczne UE i Japonii

Łukasz Gwiazdowski, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zaznaczył, że tematyka wydarzenia doskonale wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE:

“Ochrona życia i zdrowia obywateli to kluczowy element naszej przyszłości. Polska, poprzez wydarzenia takie jak ta konferencja, aktywnie wspiera dialog i współpracę na poziomie międzynarodowym”.

W ramach konferencji eksperci z UE i Japonii zaprezentowali innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie medycyny, biotechnologii oraz cyfryzacji usług zdrowotnych.

Ważnym tematem była też kwestia odporności łańcuchów dostaw i dostępności leków.

Maksymilian Świniarski, prezes TZF Polfa S.A., zauważył:

„Zabezpieczenie dostaw leków i dostęp do produktów krytycznych wymaga zacieśnienia współpracy pomiędzy UE a Japonią.”

Polska na Expo 2025 Osaka jako pomost innowacji

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania konkretnych ofert współpracy między partnerami z Europy i Japonii. Spotkanie pokazało siłę międzynarodowego dialogu, w którym Polska pełni rolę pomostu między Wschodem a Zachodem.

Organizatorzy konferencji

Współorganizatorami wydarzenia byli:

  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio;
  • Centrum Współpracy Przemysłowej UE–Japonia;
  • Delegatura UE w Tokio;
  • Urząd Prefektury Osaka;
  • Japońska Agencja ds. Badań i Rozwoju Medycznego (AMED).

Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka – miejsce międzynarodowego dialogu

Konferencja „Zjednoczeni dla ratowania życia”, zorganizowana w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbyła się przy okazji targów Japan Health. Wydarzenie stanowiło ważną platformę do rozwijania współpracy technologiczno-medycznej między Europą a Japonią. Spotkanie miało miejsce w Grand Prince Hotel Osaka Bay, tuż obok terenu targów. Konferencja była jednym z wielu dowodów na to, że Expo 2025 Osaka to przestrzeń otwartego, międzynarodowego dialogu o przyszłości świata.

Po zakończonej konferencji, prelegenci i paneliści odwiedzili teren Expo, gdzie wzięli udział w dedykowanym zwiedzaniu Pawilonu Osaka Healthcare oraz Pawilonu UE. Dzień zakończył się uroczystą prezentacją polskiej żywności w restauracji Pawilonu Polski połączoną ze zwiedzaniem wystawy pawilonu.

Fot.: A. Stykowski / PAIH

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.