Pawilon Polski już otwarty – Polska w centrum globalnych innowacji na Expo 2025 w Osace

13 kwietnia 2025 roku w Osace na Wystawie Światowej Expo 2025 uroczyście został otwarty Pawilon Polski. Przez najbliższe miesiące będzie to miejsce spotkań kultur, technologii oraz idei zmieniających przyszłość naszej planety. Już godzinę przed oficjalnym otwarciem, przed Pawilonem Polski ustawiła się długa na kilkadziesiąt metrów kolejka zwiedzających. Program promocji Polski na EXPO to ponad 100 wydarzeń organizowanych w imponującym budynku Pawilonu Polski.
W ciągu sześciu miesięcy Wystawę Światową Expo 2025 odwiedzi 28 mln osób, z czego 3,5 mln będą stanowić goście zagraniczni. W wydarzeniu weźmie udział 170 uczestników, w tym 161 państw i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai odbywa się na wyspie Yumeshima, zlokalizowanej na wodach Zatoki Osaka. Wydarzenie potrwa do 13 października 2025 r. Organizatorzy Expo 2025 podkreślają, że wydarzenie to jest otwarte dla wszystkich – od uczniów, przez profesjonalistów, aż po rodziny poszukujące inspiracji i nowych doświadczeń. Expo 2025 stanie się miejscem, gdzie innowacyjność spotka tradycję, a dialog międzykulturowy umożliwi tworzenie mostów między narodami.
Polskie cele na Expo 2025
Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai ma na celu wzmocnienie rozpoznawalności Marki Polskiej Gospodarki oraz promocję innowacyjności rodzimych firm i produktów na rynkach pozaeuropejskich, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Japonią. Polska prezentuje się w Japonii jako atrakcyjny partner gospodarczy, kierunek turystyczny i źródło inspirującej kultury, oferując nowoczesne technologie, bezpieczne warunki inwestycyjne oraz bogate dziedzictwo.
– W każdym metrze kwadratowym Pawilonu Polski będziemy opowiadać historię naszego kraju – jego dziedzictwa, wartości i potencjał. Pokazujemy Polskę otwartą na świat, gotową do współpracy i atrakcyjną jako przestrzeń dla inwestycji oraz nowoczesnego biznesu. To miejsce będzie inspirować i budować mosty – między kulturami, ludźmi i ideami – powiedział podczas uroczystego otwarcia Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. – Chcemy, żeby ta opowieść była jak najbardziej pełna, aby oddawała istotę i charakter Polski i Polaków. Wychodzimy od fundamentu, który przepięknie zawiera się w haśle przewodnim naszej obecności na Expo 2025 – Dziedzictwo, które napędza przyszłość – dodał minister.

Pawilon Polski na Expo w Osace
Na Wystawę Światową Expo 2025 w Osace, Kansai, Polska przygotowała pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m². Jego unikalna architektura spiralnie rozchodzi się od centralnego punktu, w którym zlokalizowano salę koncertową. Organiczna forma obiektu, oparta na łukach i krzywiznach, prowadzi zwiedzających intuicyjnie po spiralnej ścieżce aż do serca Pawilonu Polski.
– Z dumą prezentujemy Polskę jako kraj głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie dynamicznie rozwijający się i gotowy do mierzenia się z wyzwaniami przyszłości. Pawilon Polski na Expo 2025 to coś więcej niż budynek – to przemyślana koncepcja architektoniczna, w której spotykają się nasze wartości, dziedzictwo i kreatywna energia. W jego sercu rozbrzmiewa muzyka Fryderyka Chopina, a fasada nawiązuje do kunsztu japońskiego rzemiosła, symbolicznie łącząc nasze kultury. Stworzyliśmy przestrzeń otwartą, innowacyjną i przyjazną, która ma inspirować i zapraszać do współpracy. Polska chce być postrzegana jako wiarygodny partner – zarówno w sferze kultury, jak i biznesu – podkreślał podczas ceremonii otwarcia Pawilonu Jacek Tomczak, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
Charakterystyczna drewniana fasada Pawilonu Polski inspirowana jest tradycyjną techniką łączenia drewna Kigumi Koho. Stanowi ukłon w stronę dziedzictwa zarówno japońskiego, jak i polskiego rzemiosła budowlanego. Wnętrze pawilonu wypełniają nowoczesne, interaktywne instalacje artystyczne, które oddają dynamicznego ducha polskich innowatorów, nie zapominając przy tym o głębokim zakorzenieniu w tradycji. Za opracowanie koncepcji architektonicznej odpowiada polsko-hiszpański duet – Alicja Kubicka i Borja Martínez.
Ścieżka zwiedzania Pawilonu Polski
Ścieżka zwiedzania Pawilonu Polski pokazuje, w jaki sposób można harmonijnie połączyć naturę z technologią. Wystawy inspirują do krytycznej oceny stosunku ludzkości do przyrody i konfrontują z pytaniem jak będzie wyglądała przyszłość, do której wspólnie dążymy.
– Zwiedzający Pawilon Polski wyruszają w niezwykłą podróż, która łączy naturę z technologią i historię z przyszłością. Każdy z elementów ścieżki – od zielnika z animacjami, przez cyfrową orkiestrę, po przestrzeń inspirującą do refleksji nad ideami – został zaprojektowany tak, by angażować zmysły i emocje. Chcemy, aby doświadczenie zwiedzania było nie tylko estetyczne, ale też edukacyjne i pobudzające do działania. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zostaje w pamięci, porusza i skłania do ponownego odkrycia Polski – jako kraju twórczego, otwartego i zaawansowanego technologicznie–podkreśliła Magdalena Skarżyńska, wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
– Pawilon Polski został zaprojektowany jako przestrzeń, która inspiruje, angażuje i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu wizyty. Od początku naszym celem było stworzenie miejsca, które w nowoczesny sposób opowie o Polsce – jej dziedzictwie, kreatywności i potencjale technologicznym. Poprzez połączenie sztuki, nauki i emocji zapraszamy zwiedzających do ponownego odkrycia Polski jako kraju otwartego, innowacyjnego i gotowego do współpracy międzynarodowej. Wierzymy, że takie doświadczenie sprzyja budowaniu trwałych relacji – zarówno na poziomie kulturowym, jak i gospodarczym – podsumowała Eliza Klonowska, Siwak, Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai

Expo 2025: nowe perspektywy
Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z partnerami przygotowała szereg inicjatyw biznesowych, które umożliwią polskim firmom wejście na rynek japoński podczas największego wydarzenia promocyjno-gospodarczego na świecie.
Jedną z najważniejszych imprez gospodarczych towarzyszących obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, będzie bilateralne Polsko-Japońskie Forum Eksportowe, które odbędzie się 20 maja 2025 roku w hotelu Hilton Osaka. Z kolei na 30 września planowane jest Polsko – Japońskie Forum Inwestycyjne.
Dzięki współpracy z resortami Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Edukacji i Nauki oraz Sportu i Turystyki, a także 11 urzędami marszałkowskimi, przygotowano programy promocji, które zapewnią kompleksową prezentację osiągnięć naszego kraju.
W wymiarze dyplomatycznym w działania promocyjne angażują się przedstawiciele wysokiego szczebla kręgów dyplomatycznych oraz administracji publicznej – w tym ambasady, instytuty oraz ministerstwa z różnych obszarów. Współpraca obejmuje zarówno relacje bilateralne, w tym wizyty oficjalne między Polską a Japonią, jak również multilateralne, w gronie krajów unijnych – szczególnie w kontekście polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Realizacja programu gospodarczego na Expo 2025 skupiona jest w szczególności na branżach, które zostały zdefiniowane jako sektory o największym potencjale eksportowym na rynki azjatyckie i najbardziej priorytetowe w relacjach handlowych z Japonią. Należą do nich: sektor medyczny i farmaceutyczny, sektor kosmetyczny, sektor IT/Fintech, sektor zielonych technologii (w tym branża wodorowa), sektor rolno-spożywczy (w tym AgriTech), sektor gamingowy.





