Dzień Życzliwości w Pawilonie Polski – Polska świętuje zakończenie prezydencji w Radzie UE na Expo 2025 w Osace

Największa przestrzeń koncertowa na terenie Expo 2025 w Osace – Arena Matsuri – wypełniła się kilkutysięczną publicznością, która na stojąco nagradzała artystów długimi owacjami! Entuzjastyczne opinie uśmiechniętych, japońskich słuchaczy, którzy wychodząc z koncertu, dziękowali za magiczny spektakl – to obrazy, które zapisały się w historii Expo 2025 Osaka, Kansai.
Polska na Expo 2025 w Osace – wielki finał prezydencji z Symbiosis Symphony
Pawilon Polski w spektakularny sposób zwieńczył sześciomiesięczną prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej, organizując Dzień Życzliwości na Expo 2025 w Osace. Centralnym punktem obchodów był fenomenalny koncert pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który połączył klasykę, elektronikę i folk, zmieniając scenę Matsuri w malarską, multimedialną podróż przez historię Europy.
Światowa premiera Symbiosis Symphony – Polska inspiruje na Expo
Światowa premiera niezwykłego projektu artystycznego Symbiosis Symphony, realizowanego w ramach oficjalnego programu kulturalnego Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai, została przygotowana specjalnie z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.
Za koncepcję i reżyserię tego futurystycznego poematu symfonicznego odpowiadał nagradzany kompozytor i producent Łukasz L.U.C. Rostkowski, który współpracował z międzynarodowym kolektywem Rebel Babel Orchestra oraz japońską Amabile Philharmonic Orchestra z Osaki. Na scenie wystąpili Rebel Babel Orchestra, Amabile Philharmonic Orchestra oraz Catz’n Dogz, a za oprawę wizualną odpowiadało legendarne studio Breakthru Films, tworząc zapierające dech w piersiach obrazy, które przemieniły scenę w prawdziwe malarskie płótno.
Od pradawnych rytmów bębnów i fletów, przez średniowieczne pieśni Hildegardy z Bingen, barokowe arcydzieła Bacha i Vivaldiego, aż po pulsujący techno-beat z Berlina – Symbiosis Symphony ukazało piękno różnorodności Europy w sposób nowoczesny, poruszający i wizjonerski.






Konferencja o dobrostanie dzieci i młodzieży – silny głos z Polski
Wydarzenia towarzyszące koncertowi koncentrowały się wokół tematów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, solidarności społecznej oraz kultury europejskiej. Kluczowe przesłania wybrzmiały podczas konferencji z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów w dziedzinie dobrostanu najmłodszych.
Konferencję otworzyła wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Magdalena Skarżyńska, która w poruszającym wystąpieniu zwróciła uwagę na dramatyczny problem samobójstw wśród nastolatków.
– Musimy przestać zrzucać winę na innych i przyjrzeć się nam, dorosłym, bo to my zawodzimy na wielu polach: w domu, w opiece medycznej i w szkole. Zajęci pogonią za karierą, pieniędzmi, zaspokajaniem oczekiwań naszych szefów, nie zauważamy, jak wiele z życia naszych dzieci nam umyka. Jak wielu znaków nie dostrzegamy albo nie chcemy dostrzegać. Musimy zacząć słuchać, widzieć i reagować – podkreśliła Magdalena Skarżyńska.
Eksperci omówili m.in.: dobrostan psychiczny dzieci, edukację emocjonalną inspirowaną myślą Janusza Korczaka, innowacyjne metody wychowawcze oparte na „algorytmach natury”, rolę designu w tworzeniu sprzyjających środowisk terapeutycznych, a także zjawisko wypalenia zawodowego wśród pracowników ochrony zdrowia.
Jurek Owsiak na Expo 2025 – solidarność, empatia i siła społeczna
Gościem specjalnym konferencji był Jerzy Owsiak, twórca i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W swoim charakterystycznym stylu mówił o znaczeniu solidarności społecznej:
– W ciągu 33 lat działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiliśmy 78 500 urządzeń medycznych, przeznaczając na to prawie 700 milionów dolarów, co pozwoliło wyposażyć setki szpitali i placówek medycznych w Polsce. Udało się to tylko dzięki dobroci innych ludzi oraz polskiej zaradności – zaznaczył Owsiak.








Ceremonia zamknięcia prezydencji Polski – symbolika i energia młodych
Bezpośrednio po konferencji, przed Pawilonem Polski, odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Uroczystość rozpoczęła się wykonaniem „Ody do radości” przez zespół Narodowego Forum Muzyki, a wśród zaproszonych mówców znalazła się m.in. wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Dorota Niedziela.
Następnie japońska publiczność zgromadzona wokół Pawilonu Polski wspólnie powtórzyła symboliczną przysięgę „To jest mój kawałek ziemi”, znaną z Poland Rock Festival. Kulminacyjnym momentem był układ taneczny, przygotowany przez polskich studentów – członków zespołu obsługującego pawilon – który przekazał silne przesłanie radości, optymizmu i wspólnoty.
Wrocławskie krasnale na Expo – małe symbole wielkiej życzliwości
W trakcie tygodnia Województwa Dolnośląskiego do Pawilonu Polski zawitały słynne wrocławskie krasnale – symbole miejskiej kreatywności i życzliwości. Wśród nich szczególne miejsce zajął Życzliwek trzymający słonecznik, który stał się inspiracją dla motywu przewodniego Polskiego Dnia Prezydencji w Radzie UE. Zwiedzający mogli nie tylko zobaczyć krasnala na żywo, ale także poznać historię tego wyjątkowego zjawiska społecznego, które od lat kształtuje tożsamość Wrocławia i inspiruje działania artystyczne w całej Polsce.
Dzień Życzliwości – razem dla wspólnego dobra
Gośćmi specjalnymi wydarzeń w ramach Dnia Życzliwości w Pawilonie Polski na Expo 2025 w Osace byli:
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- Fundacja Rodziny Czepczyńskich
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego




