Już 13 kwietnia oficjalne otwarcie wystawy w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai!

Już 13 kwietnia 2025 roku w Osace rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025. Nasz kraj zaprezentuje się pod hasłem „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”, podkreślając, jak istotne jest czerpanie inspiracji z dorobku minionych pokoleń i przekształcanie go w siłę napędową przyszłości.
13 kwietnia teren Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace zostanie oficjalnie otwarty dla zwiedzających. Zainteresowani mogą zobaczyć wyjątkowe instalacje oraz wystawy przygotowane przez Polskę. W Pawilonie na odwiedzających czekają niezapomniane, skłaniające do refleksji doświadczenia.
Pawilon Polski na Expo 2025
– Wystawa Światowa Expo 2025 to okazja do promocji Polski na arenie międzynarodowej, a także przestrzeń do budowania relacji i wymiany doświadczeń na najwyższym poziomie. W świecie, który zmienia się w szybkim tempie, pokazujemy Polskę jako kraj, który łączy tradycję
z nowoczesnością, a nasze innowacyjne podejście do technologii, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. Jestem przekonany, że nasza obecność w Osace przyczyni się do nawiązania długofalowych partnerstw oraz umocni pozycję Polski jako istotnego gracza na globalnej scenie gospodarczej i kulturalnej – mówi Jacek Tomczak, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
Podczas Wystawy Światowej w Osace Polska zaprezentuje nowoczesne technologie i rozwiązania, a jednocześnie odwoła się do tradycyjnych wartości stanowiących fundament polskiego społeczeństwa. Z jednej strony pokaże nowatorskie technologie związane z zieloną energią, transformacją cyfrową, sztuczną inteligencją, a z drugiej – tradycyjne elementy kultury, rzemiosła, muzyki i sztuki.
W Pawilonie Polski na odwiedzających czeka szereg wyjątkowych interaktywnych instalacji. Jedna z nich, zatytułowana „Spirit Plant” wprowadza gości w świat mocy czerpanej z ziół i ich zastosowania w leczeniu. Projekt artystyczny angażuje zwiedzających, którzy stają się jego współtwórcami. Stworzoną roślinę można pobrać na telefon i udostępnić w mediach społecznościowych. „Generations” to dynamiczna galeria, która wykorzystuje parametryczne rośliny „Spirit Plant” wykreowane przez gości Pawilonu. Animowany zielnik „Siedem Ziół” zapoznaje odwiedzających z tradycją polskiego zielarstwa, przy okazji nawiązując do historii polskiej szkoły ilustracji. „Najbardziej polski krajobraz” to wizualizacje przygotowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które powstają na oczach zwiedzających. Piękne pejzaże są idealnymi reprezentacjami polskiego krajobrazu. „Aura” to wyjątkowa orkiestra sterowana cyfrowo, w organiczny sposób wydobywająca dźwięki z naturalnych materiałów i łącząca technologię z tradycyjnym rzemiosłem.
W Pawilonie Polski będą rozbrzmiewać wariacje na temat utworów Fryderyka Chopina, muzyki ludowej i dźwięków natury. Instalacja „Przednówek” pokazuje zmienność polskiej przyrody. Stanowi wyjątkowe połączenie wiedzy biologicznej ze sztuką. Z kolei kompozycja „Wersy” harmonijnie łączy to, co japońskie z tym, co polskie poprzez umieszczenie w przestrzeni setek wierszy haiku autorstwa polskich haijinów. W jednej z sal zaplanowano codzienne recitale fortepianowe, utwory polskiego kompozytora grać będą uczestnicy konkursów chopinowskich przez sześć miesięcy, trzy razy dziennie.
W strefie „Plantacja idei” prezentowane są innowacyjne rozwiązania związane z gospodarką, biznesem i nauką. Zdecydowano się na wyeksponowanie idei związanych z sześcioma sektorami polskiej gospodarki, które mogą wzbudzić zainteresowanie Japończyków, a wśród nich branże medyczna i farmaceutyczna, kosmetyczna, IT/Fintech, zielonych technologii (w tym wodorowych), rolno-spożywcza (w tym AgriTech) oraz gamingowa.
Dodatkowo, w programie obecności Polski są m.in. tygodnie regionalne oraz tematyczne jak choćby Dni polskiej nauki i edukacji, Tydzień kultury polskiej, Tydzień Fryderyka Chopina, Tydzień sportu i turystyki. Jako pierwszy w Pawilonie zaprezentuje się Region Podlaski. Goście mają okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl, zobaczyć pokaz sztuk walki oraz wysłuchać koncertu duetu Sw@da & Niczos.
W sumie Program promocji Polski na EXPO 2025 w Osace to ponad 100 wydarzeń – od konferencji i debat po warsztaty i projekty badawcze, realizowane we współpracy z 100 instytucjami partnerskimi.

