Dni Polskiej Nauki i Edukacji na Expo 2025 Osaka, Kansai

250422 expo2025 Pawilon Poland 51 scaled

Od 22 do 26 kwietnia w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai odbywają się Dni Polskiej Nauki i Edukacji - pięć dni spotkań z innowacjami, inspirującą wiedzą i wybitnymi przedstawicielami świata nauki. Polskie uczelnie, instytucje badawcze i organizacje edukacyjne zaprezentują dorobek naukowy i nowoczesne podejście do kształcenia oraz odpowiedzi na najważniejsze wyzwania współczesnego świata, takie jak zrównoważony rozwój, technologie przyszłości czy osiągnięcia kobiet w nauce.

Każdy dzień wydarzenia będzie miał swój unikalny temat – od innowacji technologicznych i eksploracji kosmosu po rolę kobiet w nauce i medycynę dla planety. Goście Expo będą mogli uczestniczyć w konferencjach, warsztatach, interaktywnych pokazach oraz spotkaniach z naukowcami i studentami.

Polska nauka, technologia i edukacja w światowym wydaniu

Naukowy tydzień otworzył Polski Dzień Ziemi, 22 kwietnia – z ceremonią otwarcia z udziałem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz warsztatami budowania łodzi solarnych i pojazdów bezzałogowych. Tego dnia firma ASTOR zaprezentuje również robota edukacyjnego ASTORINO. Istotnym punktem będzie ceremonia  symbolicznego posadzenia polskich drzew na terenie kampusu Konserwatorium w Osace. 

Program Dnia NAWA, 23 kwietnia, był skupiony na internacjonalizacji polskiej nauki i edukacji. Goście odwiedzający Pawilon Polski mogli wziąć udział w debatach, prezentacjach, grach językowych oraz seminariach poświęconych studiowaniu w Polsce.

Kosmiczny akcent wydarzenia to Polski Dzień Kosmosu, 24 kwietnia, objęty patronatem dr. Sławosza Uznańskiego – pierwszego Polaka przygotowującego się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.  Tego dnia nauka spotka się ze sztuką, oferując odwiedzającym warsztaty astronomiczne, gry terenowe z ustawianiem konstelacji oraz malowanie komiksów mangi z Kopernikiem. Na zakończenie Leszek Możdżer, światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, zagra premierowy koncert na dwóch fortepianach, w tym na fortepianie dekafonicznym. To pierwszy na świecie instrument, który posiada dziesięciotonową skalę oktaw zamiast klasycznych dwunastu. Wydarzenie odbędzie się wyjątkowo poza terenem Expo, w Higashiosaka Cultural Creation Hall w Osace. Bezpłatne bilety można otrzymać, rejestrując się na stronie expo.gov.pl.

Polski Dzień Kobiet w Nauce, 25 kwietnia, przyniesie międzynarodową konferencję z udziałem badaczek z Polski, Japonii, Francji i Izraela. W programie znajdą się wystawy, warsztaty z fizyki i mody retro oraz projekt „SZYFRODZIEWCZYNY” – opowieść o 20 kobietach z całego świata zaangażowanych w działania szpiegowskie, w tym prezentacja fenomenu ENIGMY.

Na zakończenie 26 kwietnia – Polski Dzień Medyków dla Planety, czyli spojrzenie na rolę nauk przyrodniczych, technologii i medycyny w budowaniu lepszej przyszłości dla ludzi i środowiska.

Występy i atrakcje Dni Polskiej Nauki i Edukacji będą towarzyszyć odwiedzającym Expo 2025 od 22 kwietnia do 26 kwietnia włącznie. Aby w pełni skorzystać z tego wyjątkowego programu, należy zarezerwować miejsce w Pawilonie Polski podczas wizyty na Expo, korzystając z systemu rezerwacji miejsc na stronie organizatora.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.