Podsumowanie webinarium dla przedstawicieli branży medycznej i farmaceutycznej

Realizacja programu gospodarczego Polski w ramach Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai skupiona jest w szczególności na branżach, które zostały zdefiniowane jako branże o największym potencjale eksportowym na rynki azjatyckie i uznane za priorytetowe w relacjach handlowych z Japonią.

Do branż perspektywicznych zaliczają się branże medyczna i farmaceutyczna. W webinarium w ramach cyklu „Szansa na rozwój Twojego biznesu w Japonii – Expo 2025 Osaka, Kansai”, które odbyło się 11 czerwca 2024 r., wzięło udział ponad 80 osób.

Japonia jest krajem o olbrzymich potrzebach z zakresu szeroko pojętej branży sprzętu medycznego oraz farmaceutyków. Wynika to głównie z obserwowanego od lat w Japonii zjawiska szybkiego tempa starzenia się społeczeństwa i wynikającego z tego dużego zapotrzebowania na wyroby z tych branż.

Przy jednoczesnych ograniczonych możliwościach produkcyjnych oraz wysokich kosztach rodzimej produkcji, Japonia jest znanym na świecie importerem zaawansowanego sprzętu medycznego oraz farmaceutyków – ponad 40% produktów jest importowanych. Stwarza to ogromne możliwości dla zagranicznych firm, także w zakresie współpracy badawczo-rozwojowej w obszarze prac nad tworzeniem nowych leków oraz przyrządów medycznych.

W najbliższych latach popyt na zaawansowane technologie medyczne będzie rosnąć proporcjonalnie do wzrostu tempa starzenia się społeczeństwa, a stosunkowo zamożni seniorzy będą mieli coraz większe oczekiwania wobec możliwości jakie nowoczesne technologię mogą stworzyć w obszarze poprawy jakości życia. Szacuje się, że japoński rynek wyrobów medycznych będzie rósł na poziomie 5,9% rocznie, a w roku 2025 osiągnie wartość 996 mld JPY.

Stanowi to ogromną szansę dla polskich firm zainteresowanych sprzedażą na japońskim rynku swoich produktów i współpracą z japońskimi przedsiębiorcami oraz instytucjami. Japonia jest krajem zainteresowanym innowacyjnymi rozwiązaniami. Nazywana jest też „bramą do krajów Azji” – sukces w Japonii gwarantuje powodzenie również na innych rynkach w regionie. Powoduje to rosnące zainteresowanie europejskich firm tym kierunkiem.

Podczas webinarium zorganizowanego przez Zespół Expo w PAIH, swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci z instytucji wspierających biznes oraz przedsiębiorcy działających na rynku japońskim – przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tokio, EU-Japan Centre for Industrial Cooperation, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, JETRO Warszawa, Japan Federation of Medical Devices Association, Departamentu Przemysłu Biotechnologicznego z Urzędu Prefektury Osaka, Comarch, Selvita, AirMed PLUS GmbH oraz CTIOBIOTECH.

Komentarze ekspertów

Branża biotechnologiczna jest jedną z branż na której rozwój stawia japoński rząd jako na jeden z priorytetowych obszarów gospodarki zarówno w odniesieniu do produkcji lokalnej jak i współpracy z zagranicznymi partnerami. Dowodem na znaczenie jakie Japonia zaczyna przykładać do współpracy międzynarodowej w tym zakresie są m.in. wdrażane ostatnio ułatwienia regulacyjne w celu zniesienia obowiązku testów klinicznych w Japonii dla producentów zagranicznych farmaceutyków ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na wprowadzenie swoich produktów na rynek japoński.

Gerard Lipowski – Lipowski Consulting LLC/Japan Federation of Medical Devices Association

Region Kansai od wielu lat znany  jest jako „Apteka Japonii” ze względu na dużą ilość rodzimych oraz w ostatnich latach także zagranicznych firm z branży farmaceutycznej, które umiejscawiają tam swoje fabryki, centra R&D oraz przedstawicielstwa swoich spółek. W regionie swoje siedziby ma ponad 300 firm farmaceutycznych oraz dwie rządowe agencje i aż cztery narodowe instytuty. Z tego tytułu, region Kansai i miasto Osaka skupia wiele instytucji wspierających działalność firm zagranicznych świadcząc różnego rodzaju usługi doradcze.

Minato Suzuki – Departament Przemysłu Biotechnologicznego, Urząd Prefektury Osaka

Firmy z Europy są mile widziane na japońskim rynku urządzeń medycznych i farmaceutycznych. Ze względu na ściśle chronione prawa odnośnie własności intelektualnej oraz długą historię nauki i badań w UE (szczególnie w sektorze farmaceutycznym) firmy także z Polski już na wstępie działalności w Japonii mają w ręku wiele atutów, które mogą wykorzystywać we współpracy na tamtejszym rynku.

Bogusz Ostrowski – Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Selvita

Podsumowanie wydarzenia

Materiał wideo będący zapisem webinarium dostępny jest na profilu Poland at Expo na YouTube

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.