Wystawa Światowa

Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai odbędzie się od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku. Japonia już po raz trzeci będzie gospodarzem tego wydarzenia. W 1970 roku Expo odbyło się Osace, a w 2005 w prefekturze Aichi.

Wystawa Światowa

Organizatorzy Expo przewidują udział 170 uczestników, w tym 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Zgodnie z założeniami najbliższe Expo ma odwiedzić ponad 28 mln gości.

„Projektowanie przyszłego społeczeństwa
dla naszego życia”

Hasło przewodnie Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai podkreśla zbliżenie narodów i ludzi poprzez współpracę na skalę globalną i ponad wszelkimi podziałami na rzecz dobrego życia oraz lepszego jutra dla wszystkich. Ma także motywować ludzi do myślenia o tym, jak chcą żyć i w jaki sposób mogą zmaksymalizować swój potencjał.

Temat przewodni

Temat przewodni realizowany będzie poprzez trzy podtematy odnoszące się do „Życia”

Ratowanie życia (Saving Lives)

Ochrona i utrzymanie życia, poprawa opieki zdrowotnej, zapewnienie bezpieczeństwa za sprawą gotowości wobec wystąpienia katastrof naturalnych, harmonijne współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym.

Wzmacnianie życia (Empowering Lives)

Wzbogacanie życia jednostek i poszerzaniu ich potencjału, edukacja z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, przedłużenie zdrowego życia poprzez odpowiednie ćwiczenia i diety, maksymalizacja potencjału ludzkiego poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz robotyki.

Łączenie życia z innymi (Connecting Lives)

Zaangażowanie wszystkich, budowanie społeczności i wzbogacanie społeczeństwa.

Group 42605

Poznaj Myaku-Myaku

Oficjalną maskotką Expo 2025 Osaka, Kansai jest Myaku-Myaku. Ta sympatyczna, czerwono-niebieska postać symbolizuje komórki w organizmie oraz wodę, czyli źródło życia.

Imię maskotki, oznaczające w jęz. japońskim ciągłość i kontynuację, ma symbolizować nadzieję organizatora na to, że mądrość, technologia, historia i kultura Japonii będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

image 6

Lokalizacja

Expo 2025 odbędzie się na sztucznej wyspie Yumeshima, usytuowanej na wodach Zatoki Osaka, w zachodniej części Japonii. Nazwa z japońskiego oznacza “wyspa marzeń”.

Teren Expo okalać go będzie tzw. Ring – kładka dla pieszych sięgająca wysokości 20 m, o średnicy 600 m i długości 2 000 m – największa budowla drewniana na świecie.

Innowacje

Expo w Osace będzie okazją do przedstawienia światu najnowszych japońskich zdobyczy z zakresu m.in. transportu. Symbolem Expo mają stać się latające taksówki oraz statki napędzane wodorem, które wykorzystywane będą do przewozu turystów na teren Expo. Wszystkie transakcje płatnicze podczas Expo w Osace mają być bezgotówkowe. Wydarzenie będzie  pierwszą w historii „bezgotówkową” Wystawą Światową, którą Japonia będzie chciała wykorzystać do upowszechnienia płatności elektronicznych.

Idea Wystaw Światowych

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Odbywają się raz na pięć lat, a ich skala porównywalna jest do igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata w piłce nożnej.

dubaj

Począwszy od pierwszej Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów. To miejsce, w którym spotyka się cały świat. Odwiedzjący Expo mogą zwiedzać pawilony narodowe i ich ekspozycje, uczestniczyć w licznych wydarzeniach rozrywkowych – koncertach, pokazach mody, spektaklach, poznać wynalazki i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

paryz

To z okazji Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku zbudowano Wieżę Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża.

bruksela

Wiele znanych budowli jest spuścizną pozostałą po Wystawach Światowych w miastach, które były gospodarzami wydarzenia. Na przykład Atomium w Brukseli.

nowy jork

Wystawy Światowe na początku były przede wszystkim forum do dzielenia się wiedzą oraz osiągnięciami naukowymi. Potem stały się też miejscem wspólnej debaty na temat wyzwań współczesnego świata, technologii i rozwoju. Wystawy są także wydarzeniami, dzięki którym szersza grupa odbiorców, poprzez bezpośredni kontakt z pawilonem narodowym i organizowanymi wydarzeniami, ma szansę „odkryć” lub „na nowo odkryć” dane państwo. Możliwość prezentacji kultury, wartości, tradycji, atrakcji turystycznych jest dla państw tak samo istotna, jak promocja gospodarcza.

Wystawa Światowa