Polski mural w Osace

mural w dzielnicy Konohana

Wraz z inauguracją budowy Pawilonu Polski na zbliżającą się Wystawę Światową Expo, ukończony został specjalny mural zaprojektowany przez polską artystkę – Aleksandrę Czudżak. Motywem przewodnim muralu jest hasło Pawilonu Polski – „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

Powstanie muralu w Osace jest wyrazem wyjątkowych relacji polsko-japońskich oraz więzi jaka łączy oba kraje. Mural ma także zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia Pawilonu Polski, a zarazem pokazać inny, mniej znany wymiar polskiej kultury współczesnej.

Realizacja projektu stanowi przykład kreatywności, innowacyjności i zamiłowania do artystycznej ekspresji Polaków, która będzie prezentowana również podczas Expo – w Pawilonie Polski i na licznych wydarzeniach kulturalnych.

Inaczej niż w Polsce, w Japonii murale nie są tak popularne i nadal stanowią niszową formę sztuki, choć powoli się to zmienia. Powstanie polskiego muralu wspierał zespół Wall Share inc., który działa w dzielnicy Konohana, pozyskując ściany budynków i zapraszając do realizacji autorskich projektów artystów z całego świata.

Konohana to tętniąca życiem portowa dzielnica Osaki, w której z roku na rok powstaje coraz więcej murali. Znajduje się niedaleko wyspy Yumeshima – miejsca, w którym już w przyszłym roku odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai. Polski mural ma wymiary 8 na 10 metrów, można go łatwo dostrzec zarówno z poziomu ulicy jak i linii kolejowej Hanshin Namba – dokładna lokalizacja to 2 Chome-18-8 Asahi, Konohana Ward.

Proces twórczy

Autorką projektu muralu jest Aleksandra Czudżak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która do tej pory stworzyła wiele wielkoformatowych murali, plakatów, ilustracji do książek i magazynów. Artystka bazuje głównie na motywach natury, zwierząt, polskiego folkloru, a jej prace pełne są symboliki i ukrytych znaczeń.

Bardzo interesuje mnie sztuka ludowa, ona była dla mnie pewnym punktem wyjścia. W czasie projektowania powstało wiele koncepcji, gdzie inspirowała mnie wycinanka, stroje ludowe czy polskie legendy. Drugą wielką inspiracją była nasza polska przyroda. W finalnym projekcie muralu znajdują się elementy, które kojarzą mi się z polskim latem. Chabry, maki, złote pola i jaskółki 

– mówi Aleksandra Czudżak.

Polski mural w Osace prezentuje młodą dziewczynę, która w ręku trzyma wiatraczek. Zabawka przypomina kształtem Pawilon Polski widoczny z góry. Strumień oddechu głównej postaci układa się w pięciolinię, która wprawia go w ruch, co ma podkreślić jak ważną częścią polskiej kultury jest muzyka. Projekt ma przywoływać pozytywne wspomnienia z dzieciństwa, a zarazem pokazać jakie doświadczenia czekają odwiedzających w Pawilonie Polski. Ważnym elementem graficznym muralu jest także hasło udziału Polski w Expo 2025 – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

Chciałabym, żeby dla mieszkańców Osaki, mój mural był intrygującym punktem na mapie dzielnicy Konohana. Zależy mi też na tym, aby motywował do poszerzania wiedzy o polskiej kulturze

– dodaje artystka.
polski mural w Osace galeria 2

Ważnym elementem graficznym muralu jest także hasło udziału Polski w Expo 2025 – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

polski mural w Osace galeria 3

Polski mural ma wymiary 8 na 10 metrów, można go łatwo dostrzec zarówno z poziomu ulicy jak i linii kolejowej.

polski mural w Osace galeria 1

Realizacja projektu stanowi przykład kreatywności, innowacyjności i zamiłowania do artystycznej ekspresji Polaków.

Murale w Polsce

Murale w Polsce są bardzo popularne i stanowią istotny element miejskiego krajobrazu. Ulice wielu miast, takich jak Warszawa, Łódź, Gdańsk, Wrocław czy Katowice, stały się prawdziwymi galeriami sztuki.

Współczesne murale często nawiązują do historii i tradycji, łącząc elementy kultury lokalnej z nowoczesnym stylem. Murale w Polsce są bardzo różnorodne pod względem tematycznym –można znaleźć zarówno realistyczne portrety, abstrakcyjne kompozycje, jak i dzieła o charakterze społecznym. Wiele z nich powstaje dzięki wsparciu lokalnych władz, organizacji pozarządowych, a także podczas festiwali sztuki ulicznej, które przyciągają artystów z całego świata.

Dla fanów street artu, i nie tylko, miasta przygotowują tzw. „szlaki murali”, czyli specjalne trasy turystyczne, które prowadzą przez miejsca, gdzie znajdują się znaczące i interesujące murale. Stanowią one świetny sposób na poznanie danego miejsca z innej perspektywy i są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także formą edukacji i promocji lokalnej kultury oraz sztuki.

Aleksandara Czudżak

Artystka, ilustratorka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jej pracę dyplomową „Pies” pokazywano na wystawie najlepszych polskich dyplomów projektowych w 2018 roku. Specjalizuje się w ilustracji, rysunku i grafice warsztatowej (szczególnie techniki intaglio). W swoich pracach porusza tematykę kobiecości, archetypów, przyrody, baśni ludowych i mitów. Autorka ilustracji książkowych, okładkowych, plakatowych i projektów płyt muzycznych, współpracująca z zagranicznymi wydawnictwami.

aleksanda czudzak

Jej prace pokazywano na wielu zbiorowych i indywidulanych wystawach. Współautorka publikacji „Jak nazwać pieska?” (Wydawnictwo Wolno, 2024), która jest jej debiutem książkowym. Ostatnio przygotowała także ilustracje do nowego wydania leksykonu „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich”, który ukazał się nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Autorka murali m.in. we wrocławskim oraz łódzkim ogrodzie zoologicznym.

Artystka o sobie

Wychowałam się w pewnego rodzaju odosobnieniu, w lesie na koziej farmie. Może dlatego od dzieciństwa fascynowały mnie zwierzęta, natura i baśniowość. Tworzenie jest dla mnie intuicyjnym procesem, w którym bardzo często zostawiam sobie szerokie pole dla improwizacji.

W swoich pracach badam tematy archetypu, mitu, kobiecości. Interesują mnie lokalne legendy, ludowość i wierzenia, oraz to jak wpływają one na kształtowanie się świata wokół nas. Ważna dla mnie jest sztuka symboliczna i osobista. Tworzę autoportrety, wizerunki zwierząt i hybryd. Przy ich pomocy badam sprzeczności i wszystkie odcienie ludzkiej psychiki.

mural w dzielnicy Konohana

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.