Polska robotyka w sercu japońskiej OSAKI: opowieść o pasji, innowacji i potencjale międzynarodowej współpracy

PAIH 20250426 02079 1 scaled

Roboty. Warsztaty. Debaty. Inspiracje. Dni Polskiej Nauki i Edukacji na World Expo 2025 w Osace to pięć dni intensywnych spotkań, które pokazały, że Polska nie tylko jest gotowa na wyzwania przyszłości, ale aktywnie tworzy rozwiązania, które tę przyszłość kształtują. Co więcej wzbudzają spore zainteresowanie.

ASTOR na World Expo 2025, Osaka, Kansai – Polska innowacja w nauczaniu robotyki. Teraz w Japonii

Zaprezentowany w Osace robot  edukacyjny Astorino to efekt prawie 40- letniego doświadczenia ASTOR, polskiej spółki technologicznej, która od lat gromadzi doświadczenia w przemyśle. Przełożyło się ono na takie zrozumienie sektora przemysłowego i edukacji technicznej i ich potrzeb, że powstał robot edukacyjny przygotowujący do pracy w tym obszarze jeszcze na etapie nauki w szkole. 6-osiowy robot Astorino jest stworzony w oparciu o druk 3D i programowany identycznie jak roboty przemysłowe Kawasaki Robotics. Nauka oparta o praktykę pozbawioną obaw o uszkodzenie drogich części jest bardziej efektywna. Pomaga zrozumieć jak działa technologia i oswoić się ze skomplikowanymi procesami w bezpiecznym środowisku. A tym samym przygotować do przyszłej pracy. Pytania o przyszłość edukacji i nauki towarzyszyły tygodniowi Dni Polskiej Nauki i Edukacji na Expo 2025, gdzie Polska zaprezentowała i swoje osiągnięcia,  i  wizję świata, w którym wiedza i technologia idą w parze.

astor4
Stanowiska demonstracyjne z robotami Astorino przed Pawilonem Polski chwilę przed otwarciem.  Źródło: ASTOR

Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne narzędzia wspierające procesy edukacyjne. Niezależnie od lokalizacji – czy mówimy o Europie, Azji czy Ameryce Południowej – widać wyraźnie, że zarówno instytucje edukacyjne, jak i sektor prywatny poszukują nowoczesnych rozwiązań, które angażują, uczą przez doświadczenie i przygotowują młode pokolenia do wyzwań zmieniającego się rynku pracy” – podkreśla  Adrian Kociarz, inżynier robotyk, kierownik projektu ASTOR w Osace. 

Robot edukacyjny Astorino wpisuje się w model edukacyjny STEM, gdzie nauka przedmiotów inżynieryjnych jest interdyscyplinarna i przekazywana w sposób jak najbardziej praktyczny. Ponad 150 placówek w Polsce i na całym świecie korzysta z Astorino w procesie edukacji przyszłych robotyków. Dzięki długoletniej współpracy z Kawasaki Robotics wypracowano wspólny model biznesowy, który pomaga w zaszczepianiu pasji do robotyki wśród najmłodszych pokoleń.

astor3
Uczennice japońskiej szkoły średniej tuż po rozgrywce RPG z robotem Astorino. Źródło: ASTOR

Co przekonuje  najbardziej w procesie uczenia się? Nauka poprzez zabawę. Dlatego podczas Dni Polskiej Nauki i Edukacji robot Astorino został zaprezentowany w dwóch interaktywnych aplikacjach, które były kwintesencją tradycji, historii i nowoczesności.

Pierwszą z nich była makieta z mini linią produkcyjną Kawasaki Ninja 2, gdzie dwa roboty Astorino wspólnie montują model motocykla, pobierając elementy z ruchomego przenośnika. Stanowisko wyposażone w chwytaki, czujniki i kompresor pozwoliło odwiedzającym uruchomić produkcję i poczuć klimat nowoczesnej fabryki.

Drugą atrakcją była gra RPG „Legenda o Smoku Wawelskim”, w której Astorino wcielił się w rolę przewodnika po makiecie Krakowa. Gracze, poruszając się po takich punktach jak Barbakan, Sukiennice czy Wawel, zbierali ekwipunek i dążyli do pokonania smoka. Na zwycięzców czekała limitowana karta Astorino.

Dni Polskiej Nauki i Edukacji na World Expo 2025 w Osace były niewątpliwym sukcesem – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Cieszy nas ogromne zainteresowanie ze strony japońskich gości, otwartość na polskie rozwiązania technologiczne oraz entuzjastyczne reakcje młodzieży i nauczycieli. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować robota edukacyjnego Astorino jako przykład innowacyjnej, praktycznej edukacji przyszłości. Z radością obserwujemy, jak nasza wieloletnia współpraca z firmą Kawasaki Robotics owocuje konkretnymi rozwiązaniami, które wspierają rozwój młodych talentów na całym świecie. Dziękujemy również PAIH za wsparcie i zaufanie – to dzięki tej partnerskiej współpracy mogliśmy wspólnie opowiedzieć światu o sile polskiej nauki i innowacji – podsumowuje Adrian Kociarz.

Więcej informacji o samym robocie można znaleźć na stronie: https://astorino.com.pl/

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter „Polska na Expo”

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Otrzymuj regularne powiadomienia bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.