Ponad 15 000 osób odwiedziło Pawilon Polski w Osace podczas Dni Polskiej Nauki i Edukacji na Expo 2025

Pomiędzy 22–26 kwietnia 2025 roku Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace stał się centrum nauki i edukacji.
W ramach intensywnego programu Dni Polskiej Nauki i Edukacji ekspozycję odwiedziło aż 15 662 osób. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz wiodącymi instytucjami naukowymi i akademickimi z Polski.
Podczas pięciu dni wydarzeń przeprowadzono 70 warsztatów edukacyjnych, w których udział wzięło ponad 2 000 uczestników. Program Dni Polskiej Nauki i Edukacji współtworzyły czołowe uczelnie i instytucje: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Instytut Bankowości. Partnerami wydarzenia były również firmy GEOART i ASTOR.
Wydarzenia specjalne i międzynarodowe porozumienia
W Dniach Polskiej Nauki i Edukacji udział wzięły Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska. W ramach wydarzenia podpisano znaczące porozumienie o współpracy między NAWA a Japan International Cooperation Agency (JICA) – jedną z najważniejszych instytucji wspierających środowisko akademickie i naukowe w Japonii.
Najważniejsze wydarzenia Dni Polskiej Nauki i Edukacji w Pawilonie Polski:
- 22 kwietnia – Polski Dzień Ziemi – tego dnia odbyła się m.in. konferencja naukowa pod patronatem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) oraz warsztaty edukacyjne zorganizowane przez SGGW, GEOART i Akademię Górniczo-Hutniczą (AGH). Na terenie kampusu uczelni SOAI w Osace – partnera Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – posadzono drzewa, a wydarzeniu towarzyszył koncert muzyczny. W uroczystości udział wziął prof. Rafał Grząka, prorektor UMFC.
- 23 kwietnia – Dzień NAWA na Expo – program tego dnia zdominowała konferencja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) pt. „Life sciences universities as drivers of innovation: SGGW debate with Japanese partners”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele aż 40 uczelni z Polski i Japonii. Równolegle odbyły się warsztaty z udziałem wykładowców Uniwersytetu Stosunków Międzynarodowych w Tokio (polonistyka) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
- 24 kwietnia – Polski Dzień Kosmosu – patronem dnia był dr Sławosz Uznański – pierwszy Polak przygotowujący się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ramach wydarzenia odbyła się debata naukowa Fundacji New Space pt. „Kosmiczne inspiracje w edukacji”, w której wzięło udział 55 uczestników, w tym trzech naukowców z Japonii oraz jeden ze Stanów Zjednoczonych. Na przestrzeni warsztatowej przed Pawilonem Polski czterokrotnie wystąpił Tony Koniak – jeden z najmłodszych twórców muzyki na handpanach, autor utworu, który wylądował na Księżycu w ramach misji Copernic Space. Zwieńczeniem dnia był wyjątkowy, premierowy koncert na dwa fortepiany, który w Higashiosaka Cultural Creation Hall w Osace dał wybitny pianista jazzowy Leszek Możdżer. Artysta zaprezentował pierwszy na świecie fortepian dekafoniczny, zaprojektowany na jego zamówienie przez Polską Akademię Nauk. W koncercie wzięło udział 700 słuchaczy.
- 25 kwietnia – Polski Dzień Kobiet w Nauce – w tym dniu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich z Polski, Izraela (Jerozolima), Japonii i Francji (Instytut Curie). W wydarzeniu uczestniczyło 60 osób. Pracownicy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przeprowadzili warsztaty z modelowego składania atomów polonu i radu. W Pawilonie Kobiet zaprezentowano projekt SZYFRODZIEWCZYNY, przedstawiający sylwetki 20 kobiet z całego świata zaangażowanych w działalność wywiadowczą. Wydarzenie było również okazją do prezentacji fenomenu ENIGMY – jednego z najważniejszych symboli kryptologii XX wieku.
- 26 kwietnia – Dzień Edukacji Ekonomicznej oraz Dzień Medyków dla Świata – w ramach tych wydarzeń zorganizowano wyjątkowe lekcje online transmitowane bezpośrednio z Pawilonu Polski. Udział w nich wzięło ponad 11 300 uczniów i studentów z 369 szkół i 32 uczelni w Polsce. Podczas zajęć prowadzonych przez prof. Witolda Orłowskiego i prof. Łukasza Hardta młodzież poznawała zjawisko globalizacji i jej wpływ na gospodarki narodowe. Gościem specjalnym jednej z lekcji była Minister Edukacji Barbara Nowacka, która podkreśliła rolę ekonomii i przedsiębiorczości w kształtowaniu kompetencji przyszłości. Ważnym punktem programu był także warsztat poświęcony edukacji ekonomicznej i dziedzictwu Janusza Korczaka. W Pawilonie Polskim zaprezentowano oryginalne wydanie książki „Bankructwo Małego Dżeka” – symbol 100-letniej tradycji edukacji ekonomicznej w Polsce. Dzięki nowoczesnym technologiom w specjalnej lekcji uczestniczyło także blisko 1 000 uczniów z 31 szkół polonijnych z 13 krajów świata, łącząc się online z polską szkołą w Tokio. Tego dnia również Gdański Uniwersytet Medyczny zorganizował specjalistyczne warsztaty edukacyjne, a a 38 artystów Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dało wyjątkowy koncert dla 150 słuchaczy.
Wysoki poziom merytoryczny i rekordowa frekwencja
Uczestnicy Dni Polskiej Nauki i Edukacji podkreślali wysoki poziom merytoryczny wydarzeń oraz wartość międzynarodowych spotkań i wymiany doświadczeń. Duża frekwencja i aktywne uczestnictwo w warsztatach potwierdzają rosnące zainteresowanie polską nauką na arenie międzynarodowej.







