Teren Wystawy Expo 2025

Teren Expo 2025 w Osace zajmuje obszar o powierzchni 155 ha (1,55 km2)

Teren Expo 2025 w Osace złożony jest z trzech typów tzw. „światów”, tj.:

- Świat Pawilonów (Pavilion World) – zlokalizowany pośrodku, o powierzchni 65,7 ha – składać się będzie z obiektów budowlanych widzianych z zawieszonego nad ziemią zadaszenia grand roof (ring) i z ziemi. Znajdować się tam będą m.in. pawilony narodowe i organizacji, obiekty do organizacji wydarzeń, hale wystawiennicze, sceny, ogród itp.,

- Świat Wody (Water World) - zlokalizowany na południu, o powierzchni 47,0 ha – to przede wszystkim tereny przeznaczone na odpoczynek, wyposażone w punkty gastronomiczne, a także wykorzystywane do organizacji wydarzeń na wodzie,

- Świat Zieleni (Green World) - zlokalizowany na zachodzie, o powierzchni 42,9 ha – miejsce aktywnego odpoczynku na powietrzu, a także terminal transportowy oraz plac wejściowy.

Na terenie Wystawy głównym szlakiem komunikacyjnym w Świecie Pawilonów będzie ukształtowana w obręcz główna ulica (Main Street), nad którą przebiegać będzie wzniesiona na wysokość 20 m nadziemna arteria z zadaszeniem oraz korytarzem powietrznym, przeznaczona dla tych odwiedzających, którzy pragną podziwiać Wystawę z góry (Grand Roof - Ring).

Poza ruchem pieszym, Organizatorzy przewidują na terenie Wystawy możliwość przemieszczania się za pomocą trzech rodzajów pojazdów:

- Mobilność peryferyjna – za pomocą tramwajów, mogących pomieścić kilkudziesięciu pasażerów. Tramwaje kursować będą głównie po peryferyjnej drodze na terenie EXPO 2025. Posłużą one jako środek transportu, łączący przede wszystkim wschodnią i zachodnią część obiektu EXPO 2025, w tym Wschodnią i Zachodnią Bramę, oraz plac imprez plenerowych.

- Mała mobilność – za pomocą małych pojazdów. Każdy z nich może pomieścić od jednego do kilku pasażerów. Będą one jeździć głównie po ulicach Wystawy, aby zapewnić wszystkim możliwość wygodnego poruszania się po obiekcie i pomóc zwłaszcza osobom z ograniczeniami w poruszaniu się, w tym osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

- Pojazdy latające – za pomocą latających pojazdów, które będą startować i lądować w porcie pojazdów latających zlokalizowanym w Świecie Zieleni, aby zapewnić odwiedzającym możliwości poznania zaawansowanych środków mobilności.

Ładowanie ...