W setną rocznicę niepodległości Polski oraz ważną dla Emiratczyków setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał z którym Polska jedzie na Wystawę Światową w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 – mówił podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego prezes PAIH Tomasz Pisula. Wydarzenie odbyło się dziś w Warszawie i zgromadziło blisko 150 przedsiębiorców z obu krajów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie i główny partner handlowy Polski w regionie. W zeszłym roku Polska wyeksportowała do ZEA towary o wartości 550 mln dolarów, a kupiła za blisko 200 mln dolarów. Na Półwysep Arabski najwięcej sprzedaliśmy produktów spożywczych, mebli, a także kosmetyków i środków czystości. Z kolei z Emiratów sprowadziliśmy przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny, głównie smartfony (wg GUS). Jeśli chodzi o niehandlowy wymiar ekspansji, to kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało w ZEA akwizycji lub otworzyło tam biuro. Możemy do nich zaliczyć m.in. Comarch (w strefie Dubai Internet City), Grupę Nowy Styl czy Sunreef Yachts i producent sprzętu medycznego Balton. W Polsko-Emirackim Forum Biznesowym bierze udział ok. 150 rodzimych i emirackich przedsiębiorców z takich perspektywicznych branż IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej czy chemicznej i mobility. Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA - minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi.

Jak tłumaczył podczas Forum szef PAIH Tomasz Pisula, choć o wzroście gospodarczym ZEA wciąż decyduje sektor naftowy, kraj postawił na rozwój innowacji  - „Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu”. Wyjaśnił, że jako organizator Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich Wystawy. Podkreślił, że od przyszłego roku przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli „przygotować grunt” pod EXPO i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH – „Już 19 listopada ruszy nabór do grantowego programu Agencji - Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł.”

Siła polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na polskich firmach. Aby rosły w siłę i stale się rozwijały  muszą w większym stopniu eksportować i inwestować poza Europą. Tylko w ten sposób zbudujemy  na świecie silną markę Made in Poland. Teraz jest na to najlepszy czas. Mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe instytucje oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnątrz. Z pewnością przyczyniają się do tego takie wydarzenia jak fora gospodarcze, czy Wystawy Światowej. To miejsca nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych partnerów. Wymiany doświadczeń, poznania uwarunkowań i zasad obowiązujących na innych rynkach, w tym tych bardziej odległych  – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, ważnym aspektem polsko-emirackiej współpracy gospodarczej jest również sektor spożywczy – Dzisiejsze Forum to wyśmienita okazja do rozwoju wzajemnej współpracy w duchu win-win. Zapewniam o pełnym wsparciu budowy zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego miedzy naszymi krajami. Sektor rolno-spożywczy stał się jednym z liderów polskiego handlu. Polska jest w stanie zaproponować produkty, dostosowane do zapotrzebowania emirackiego rynku, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jesteśmy znaczącym producentem żywności -  30% naszej produkcji rolnej trafia do odbiorców na całym świcie, gdzie cieszy się ich uznaniem.  Wielowiekowe tradycje, stare receptury i najnowsze technologie, w połączeniu z jednymi z najnowszych w Europie zakładów przetwórczych, dają gwarancje wysokiej jakości i dobrego smaku.

Tematy sesji dyskusyjnych Forum dotyczyły współpracy w najbardziej perspektywicznych branżach: zrównoważony rozwój, elektromobilność i smart-cities, a także spożywczej. Zaproszeni przez PAIH prelegenci reprezentowali m.in. producenta instalacji w sektorze OZE Horus-Energia, autora aplikacji mobilnej CityGuideTour EnviroSolutions, producenta jachtów Delphia, producenta drewnianych domów modułowych Unihouse czy Grupę Ursus. Kluczowym elementem spotkania były także rozmowy B2B.

Polsko-Emirackie Forum Biznesowe odbyło się 8 listopada w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia były Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Forum otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

 

***

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w EXPO 2020. Komisarzem Generalnym Polskiej Sekcji jest prezes PAIH Tomasz Pisula. Od 2017 roku w Dubaju działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH, które obsługuje zarówno polskich eksporterów, jak i potencjalnych inwestorów z ZEA. Uczestniczy również w przygotowaniach do EXPO.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji