Premiera obrazu Leona Tarasewicza

Profesor Tarasewicz specjalnie na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju przygotował obraz, który prezentowany będzie w ramach czasowej ekspozycji Województwa Podlaskiego - Xylopolis.

Hasłem przewodnim Polski na Expo 2020 Dubai jest "Kreatywność Inspirowana Naturą". Motyw polskiego krajobrazu i bogactwa naturalnego naszego kraju obecny jest w każdej części ekspozycji, a także w samej architekturze Pawilonu Polski.

fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Natura jest także ogromną inspiracją dla Profesora Leona Tarasewicza - jednego z najbardziej intrygujących współczesnych polskich malarzy. Pochodzący z Podlasia artysta podtrzymuje emocjonalną więź z krajobrazem stron rodzinnych i nieustannie nawiązuje do niego w swojej twórczości.


Monumentalny obraz o powierzchni niemal 46m2 (największe płótno w całym dorobku malarza) będzie można zobaczyć od pierwszego października w Pawilonie Polski w Dubaju w ramach czasowej wystawy Xylopolis - ekspozycji, poprzez którą swoją obecność na Expo promować będzie Województwo Podlaskie.

To wyjątkowe dzieło po raz pierwszy można było podziwiać podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 sierpnia w Bielsku Podlaskim. Artyście towarzyszyli Marszałek Artur Kosicki, Marta Zielińska, koordynator Zespołu Expo ds. Programu Promocji Regionalnej oraz współpracy z uczelniami oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej UNIBEP Jan Mikołuszko.

"Synteza lasu, w różny sposób z energią światła współgrającego, aby to mogło funkcjonować jako część tej całej ekspozycji (...). W pracach malarskich nie wszystko jest tak przekładalne, jeden do jednego, bo wtedy niepotrzebny byłby widz i niepotrzebny byłby nam intelekt. Także jest to pośrednia myśl, która powinna funkcjonować między mną, pracą, widzem i innymi elementami wystawy", komentował prace nad obrazem Profesor.

„Podlasie będzie rozpoczynało regionalną prezentację. Jest to ogromne zobowiązanie, dlatego tym bardziej cieszy nas, że z tak ogromną świadomością Podlasie wzięło na swoje barki plany co do tej prezentacji i że w ramach jej programu znalazło się też dzieło, które jest za nami. (…) W strefie wystaw czasowych na II poziomie Pawilonu Polski, w miejscu, które odwiedzą wszyscy zwiedzający – dzieło i prezentacja Podlasia będą wpisane w ścieżkę zwiedzania. Zakładamy, że każdy ze zwiedzających wyjdzie ze wspaniałym wspomnieniem tego doświadczenia”, podkreślała Marta Zielińska z Zespołu Expo.

Obraz Profesora Tarasewicza oglądać będzie można w strefie IV  Pawilonu Polski na Expo 2020 między 1 a 24 października 2021.

 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji