W 2020 roku Polska osiągnęła pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby napływających inwestycji zagranicznych.
Poznaj potencjał Polski
LICZBA MIESZKAŃCÓW: 38,4 mln
5 miejsce
wśród krajów Unii Europejskiej
Inwestycje zagraniczne
1,2 mld USD
W lutym 2021 Polska zajęła trzecie miejsce, jeśli chodzi o napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W kraju ogłoszono 30 projektów o wartości 1,2 mld USD. Dane FDi Markets.
ZAMOŻNOŚĆ OBYWATELI
33,890 USD
PKB na mieszkańca
HANDEL
265 mld USD
roczna wartość eksportu
WALUTA
Polski Złoty (PLN)
1 EUR =4.5 PLN,
1 USD =3.7 PLN,
1 AED = 1.09 PLN
PODATKI
Jednolite stawki podatkowe
CIT: 17%; VAT: 23%; PIT: 17%, 32%
TRANSPARENTNOŚĆ
36 miejsce
w rankingu Transparency International
REGULACJE PRZYJAZNE BIZNESOWI
33 miejsce
w rankingu Doing Business 2020
Dlaczego warto inwestować w Polsce?
6 powodów, dla których inwestorzy wybierają Polskę
1. Stabilna gospodarka i potencjał inwestycyjny
Wiarygodny partner według agencji ratingowych
S&P Global i Fitch Ratings oceniają nasz rating na poziomie A-, a Moody's na poziomie A2.
Odporność na kryzysy
Maksymalna ocena stabilności makroekonomicznej według Globalnego Raportu Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego. Brak recesji w latach 1991-2019. Jedna z najłagodniejszych recesji związanej z pandemią COVID w UE.
Regulacje wspierające rozwój biznesu
Raport Doing Business wskazuje Polskę jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej.
Wsparcie inwestycyjne
W ramach Funduszu odbudowy Unii Europejskiej Polska otrzyma 57,3 mld euro.
2. Strategiczne położenie
W centrum możliwości
W świecie, w którym pandemia COVID-19 ogranicza swobodę przepływu kapitału i towaru, lokalizacja i dostęp do całego rynku UE to ważne atuty polskiej gospodarki.
Skrzyżowanie szlaków handlowych
Przez Polskę przebiegają cztery główne europejskie korytarze handlowe.
Rozwój infrastruktura
W okresie od 2014 do 2025 na rozwój dróg w Polsce ma zostać przeznaczone 168 mld PLN.
3. Potencjał ludzki
Największa liczba pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej
Wartość pracy polskich pracowników szacuje się na ponad 40% całkowitego PKB regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wykształcone społeczeństwo
92% obywateli Polski w wieku 25-64 lat posiada co najmniej średnie wykształcenie.
Renomowane uczelnie wyższe
Sieć polskich uczelni wyższych (publicznych i prywatnych) umożliwia kształcenie 300 000 studentów na kierunkach technicznych i 250 000 studentom ekonomii. Każdy region Polski ma dostęp do publicznej uczelni wyższej.
4. Duży, innowacyjny rynek
Rozwój
W latach 1996-2017 PKB wzrosło o 114%.
Wybitni programiści
Polscy programiści należą do światowej czołówki. W 2016 roku zajęliśmy trzecie miejsce w międzynarodowym rankingu deweloperów HackerRank. Co więcej, Polska może pochwalić się największą liczbą programistów w Europie Środkowo- Wschodniej.
Inwestycje w rozwój i badania
Od 2014 roku liczba podmiotów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową wzrosła o 69%. Aktualnie w Polsce można wskazać 5800 zarejestrowanych centrów badawczo-rozwojowych.
5. Dostęp do profesjonalnych usług biznesowych
W latach 2008-2020 zatrudnienie w branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrosło z 50,000. do 338,000.14. W 2019 r. szacunkowa wartość eksportu polskiego sektora BSS wyniosła 19,8 mld USD.
6. Wsparcie dla przedsiębiorców
Najwyższe możliwe wsparcie w regionie
Możliwość uzyskania zwrotu 50% kosztów kwalifikowanych jako pomoc publiczna.
Długoterminowe ulgi podatkowe
Zwolnienie do 15 lat z podatku CIT dla nowych inwestycji.
Reinwestycje
Investment Climate Raport z 2020 wskazuje, że 94% inwestorów zagranicznych byłoby skłonnych do reinwestowania środków w Polsce. Przekonuje ich rozmiar rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarcza.
Wsparcie inwestycji strategicznych
Polski rząd przewiduje możliwość uzyskania wsparcia do 15% wartości inwestycji. Program dotacji ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.
Dostęp do funduszy unijnych
Polska jest największym beneficjentem programów finansowych UE. Zgodnie z ustaleniami szczytu Rady Europejskiej w latach 2021-2027 Polska ma otrzymać z budżetu UE 173 mld euro w formie dotacji bezpośrednich i uprzywilejowanych pożyczek.
Fundusze na innowacje
Polska po raz kolejny ma być największym beneficjentem programów polityki spójności UE. Przewiduje się, że otrzyma 66,8 mld euro do wydatkowania w latach 2021-2027. Duża część tych środków trafi do firm w celu wsparcia innowacji gospodarczych.
Poznaj najszybciej rozwijające się sektory w Polsce
Robotyka i hardware
Polskie firmy zajmujące się sprzętem komputerowym i robotyką opracowują innowacyjne rozwiązania ułatwiające automatyzację procesów i otwierające nowe kierunki badań. W 2017 roku polski przemysł motoryzacyjny odnotował przychody w wysokości 37,5 mld euro. Firmy takie jak Versabox, APA Group, XTPL, VIGO System i AIUT używają zaawansowanych systemów robotycznych do wspierania produkcji. Polskie firmy, np. ICEYE i PIAP Space rozwijają również technologie kosmiczne. InPost i Retail Robotics wdrażają innowacyjne rozwiązania handlowe i logistyczne.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polska jest drugim po Chinach największym eksporterem mebli na świecie. Czołowi polscy producenci, tacy jak Forte, VOX i Nowy Styl zaliczają się do największych światowych producentów mebli przeznaczonych dla konsumenta. Firmy takie jak Fameg, 366 Concept, Studio Rygalik, Zieta Studio czy Vzór wyróżniły się oryginalnymi technikami projektowania i produkcji. Inna warta zapamiętania marka to Tylko – firma ułatwia życie dzięki wysokiej jakości, prostym w konfiguracji systemom przechowywania.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polskie kosmetyki można znaleźć w 170 krajach na całym świecie. Eveline Cosmetics to największy polski producent i eksporter kosmetyków. Firmy, takie jak Phenomé, Yope, Phlov, Hagi i Krayna koncentrują się na tworzeniu produktów ekologicznych, z lokalnych składników.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Gamedev i kultura cyfrowa to jedne z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. W Polsce działa 470 studiów gier, w tym CD Projekt Red, 11 bit studios, Creepy Jar, Bloober Team, BoomBit i Different Tales. Polska to także tętniące życiem społeczności graczy i programistów. W Polsce odbywają się największe targi gier w Europie Środkowej, Poznań Game Arena. Tutaj powstają światowej klasy animacje, efekty wizualne czy VR, tworzone przez studia, takie jak Platige Image, Juice, Immersion, Variable, Stellar Fireworks i Creative Planet.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
W polskim przemyśle biotechnologicznym działa ponad 300 firm. Polpharma Biologics to największa firma biotechnologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Do liderów branży należą również Adamed Pharma, EGZOTech, Aether Biomedical, Medical Inventi, StethoMe, Infermedica czy Proteon Pharmaceuticals.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Branże technologii komunikacji internetowej (ICT) i oprogramowania stanowią 8% PKB Polski. Produkty takich firm jak Allegro, Booksy, Brainly, Exactel, Blik, Beesfund są znane na całym świecie. Allegro to jeden z największych serwisów e-commerce w Europie. Brainly jest natomiast największą na świecie społecznością uczniów i nauczycieli uczących się w modelu peer-to-peer.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Sektor ekologicznego budownictwa w Polsce rozwija się dynamicznie, przynosząc nie tylko oszczędność energii i wody, ale także niższą emisję dwutlenku węgla i mniejszą ilość odpadów budowlanych. Polska pozostaje jednym z pięciu najszybciej rozwijających się rynków systemów fotowoltaicznych w UE. Zobacz film i poznaj m.in. Studio architektoniczne KWK Promes (Robert Konieczny), JEMS Architekci, Medusa Group, WXCA, Solace House, Budizol, Unibep, ML System, Saule Technologies.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Sektor kreatywny w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy takie jak producenci ceramiki Tubądzin i Bolesławiec od dziesięcioleci wyznaczają trendy we wzornictwie. Inne, jak Tartaruga, UAU Project czy Ergodesign pracują nad zmniejszeniem lub całkowitym wyeliminowaniem negatywnego wpływu na środowisko poprzez świadome i przemyślane projektowanie. Poznaj polski design i przyjrzyj się produktom Grynasz Studio, RONDO, EXEON, TRE Product, Serfenta i Whisbear.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Przychody polskiego rynku odzieżowego szacowane są na około 70 mld zł, a w branży modowej pracuje ponad 300 000 osób. Znane marki, takie jak Reserved, 4F, Gosia Baczyńska i Apart to istotni gracze. Slow fashion to ważny trend w Polsce, reprezentowany przez takie marki jak Elementy, Balagan czy The Odder Side. Zobacz, czym wyróżniają się polskie marki modowe.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Rocznie w Polsce produkowanych jest około 22 000 jachtów, z czego 95% trafia na eksport. Firmy takie jak Sunreef Yachts, Galeon i Conrad Shipyard skupiają się na luksusowych łodziach. La Mare produkuje pływające domy wakacyjne zarówno na sezon letni, jak i zimowy. Łodzie Northman Shipyard cieszą się dużym uznaniem nie tylko w Europie, ale także w Rosji, Japonii, Chile i Turcji.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polska jest największym w UE producentem jabłek, wiśni, malin, porzeczek i borówki amerykańskiej. Produkty firmy Maspex można kupić w ponad 60 krajach na całym świecie. Bardzo cenione są również polskie produkty mleczne. Na liście czołowych producentów nabiału znajdują się Skarby Serowara, Mlekpol, Grycan, ale także Wege Siostry – markę oferującą roślinną alternatywę dla masła i sera. Zobacz wszystko, co mają do zaoferowania polscy producenci żywności.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Misją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz zasięgu i dynamiki umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw. PAIH działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ciasteczka wymagane
Wymagane ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać Twoje preferencje dotyczące ustawień pozostałych ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.
Ciasteczka analityczne
Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.
Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.
Pamiętaj o włączeniu wymaganych ciasteczek, abyśmy mogli zapisać Twoje preferencje.